Nevydařený vstup do série

Torontu Maple Leafs se nevydařil ve čtvrtek večer vstup do prvního kola playoff 2021 proti Montrealu Canadiens. Toronto prohrálo v zápase číslo jedna 1-2.

Celkový výsledek týmu byl zcela z pohledu fanouška Maple Leafs zastíněný ztrátou kapitána Joha Tavarese v polovině první třetiny. John Tavares by odvezen z ledu na nosítkách po tom, co ho po předchozím hitu Bena Chiarota ve středním pásmu kopl do hlavy dojíždějící Corey Perry.

Následující okamžiky a pocity, které jsem prožíval se mi asi nikdy nevymažou z mysli. To, co se po zřejmě nezaviněné srážce na ledě dělo nebylo vůbec příjemné sledovat. Po několika vteřinách bezhybného ležení na ledě se kapitán Maple Leafs pokusil vstát, ale zřejmě přicházející ztráta vědomí nebo mdloby mu to nedovolily. Skutečnost, jak rychle byla přivolaná zdravotní pomoc s nosítky navíc celou situaci velmi dramatizovala.

Dlouhých 10 minut probíhala v prázdné a ztichlé aréně základní stabilizace po které byl John Tavares naložený na nosítka a odvezen k převozu do torontské nemocnice.

Zdvižený palec JT dával alespoň trochu naděje v situaci, kterou nikdo nechce vidět ani zažít.

Začátek zápasu se jinak nesl v obrovském tempu a Maple Leafs se museli zkraje zápasu vyrovnat s tvrdou hru Canadines. Po pěti minutách byl poměr hitů 12-4 ve prospěch Montrealu. V první třetině nám rozdal Montreal 28 hitů.

Po strašidelné situaci z poloviny první třetiny hráči Maple Leafs v následujících minutách hledali své ztracené tempo a Montreal toho využil k první brance v zápase. Canadiens navíc předčili Maple Leafs v kontrolovaném přechodu do útočného pásma 10 ku 9 a výrazně také v úspěšnost na vhazování 74% ku 26%.

V posledních minutách první třetiny se Maple Leafs přece jenom trochu dostali do hry a Auston Matthews v přesilové hře trefil tyčku soupeřovy branky.

Ve druhé třetině Maple Leafs nejprve ubránili oslabení a v páté minutě vyrovnali na 1-1. Střelu Morgana Riellyho z modré čáry dorážel z levé tyčky William Nylander.

V následující přesilovce byl William Nylander blízko vyrovnání ale jeho střela pod víko se jenom otřela o horní tyčku.

Torontu se podařilo ve druhé třetině snížit počet střel Montrealu na branku Jack Campbella a Maple Leafs více hráli svou hru. Stav ale zůstal v bojovném a tvrdém zápase vyrovnaný 1-1.

Zkraje třetí třetiny se Leafs dostali do potíží s vyhozenými kotouči mimo led a dvakrát za to pykali na trestné lavici. Už na začátku druhé třetiny se Leafs bránili v oslabení po stejném prohřešku Justina Holla.

V polovině třetí třetiny se Leafs dostali do přečíslení dvou na jednoho ale Carey Price v brance Montrealu skvělým zákrokem vyrazil střelu Mitche Marnera.

Krátce na to, necelých devět minut před koncem třetí třetiny, byl vyloučený hostující Tomáš Tatar a Maple Leafs hráli přesilovou hru. Jenže v její polovině chyboval v útočné třetině veterán Joe Thornton. Obránce Rasmus Sandin nedokázal ubránit rychlý brejk soupeře a Paul Byron v kleče na ledě dokázal překonat Campbella.

Po následném ubránění oslabení dostali Leafs ještě jednu příležitost k přesilové hře, ale ani na počtvrté v početní výhodě neuspěli. K vyrovnání nevedla ani hra bez brankáře. Velmi blízko vyrovnání byl Zach Hyman, ale trefil jenom boční síť. Maple Leafs tak musí na začátku série dotahovat jednozápasovou ztrátu.

Po zápase bylo na hráčích a trenérech Maple Leafs vidět, jak moc je poznamenala ztráta svého kapitána.

„Zažil jsem spoustu různých situací, hodně těžkých zranění a podobných věcí v mé kariéře jako hráče a jako trenéra, ale v prázdné arény jako byla tato to byla pravděpodobně nejméně komfortní situace, které jsem byl součástí. Bylo těžké tím projít, naši hráči byli vyděšeni a znepokojeni,“ řekl po zápase kouč Sheldon Keefe.

V zápase kromě zranění Johna Tavarese hrála důležitou roli také hra speciálních formací.

„Vyloučení, buďme upřímní, je to playoff, prostě nemůžeme dát týmům prostor, aby hráli v početní výhodě. Byl to opravdu roztrhaný zápas a nikdo se nedostal pořádně do tempa a vzalo nám to naši hru, ve které jsme dobří, což je hra pět na pět a být nebezpeční při držení puku. Vypadalo to, jako bychom se chodili na trestnou lavici předvádět, musíme najít způsob, jak dostat do hry naši ofenzívu,“ řekl po zápase útočník Nick Foligno.

„Věříme v sebe sama. Útok je naší zbraní, ale Price předvedl několik velmi dobrých zákroků a prostě to nešlo pod nás dnes večer. Věřím v tyhle kluky, věříme jeden ve druhého a budeme připraveni na příští zápas,“ dodal brankář Jack Campbell.