Hraje se zápas číslo 4. O startu Foligna a Campbella se rozhodne později večer

Toronto Maple Leafs nastoupí dnes večer na ledě Montrealu Canadiens ke čtvrtému zápasu série. V pondělí večer Maple Leafs vyhráli zápas číslo tři a vedou v sérii 2-1.

V dramatickém třetím zápase odvedli Maple Leafs parádní práci ve hře v oslabení. Ve dvou přesilových hrách včetně čtyřminutového trestu Alexe Galchenyuka hráči Toronta nepovolili svému soupeři ani jednu střelu na branku Jacka Campbella. Kromě trochu nešťastného zásahu Galchenyukovou holí do obliče Brendana Gallaghera a krosčeku Justina Holla v souboji před brankovištěm se hráči vyvarovali dalších vyloučených.

To, co platí o hře v oslabení se už nedá tolik říct o hře Maple Leafs v početní výhodě. V celé sérii hrálo Toronto 14 přesilových her a pouze ve druhém zápase využilo dvě přesilovky ke vstřelení branky.

O vstřelené branky se zatím stará velmi dobře William Nylander, který se trefil ve všech třech zápase. Kromě toho má Toronto dalších pět střelců s jednou vstřelenou brankou včetně nejlepšího střelce základní části Austona Matthewse. Ten je zatím s 18 střeleckými pokusy nejčastějším střelcem týmu a jeho komlexní hra s častou střelbou, vysokým procentem v držení kotouče a také v úspěšnosti vhazování dělá soupeři podle předpokladů velké potíže. Kromě toho patří Matthews s 12 hity k nejčastěji hitujícím hráčům Toronta.

Kromě hitů především na straně Montrealu, 136 ku 91 na straně Toronta, definují tuto sérii také výkony obou brankářů.

Toronto ve třech zápasech přestřílelo Montreal Canadiens 8-4. A pouze 4 inkasované branky ve třech zápasech jsou skvělou vizitkou nejenom pro obranu týmu, ale samozřejmě také pro brankáře. Jack Campbell vede v úspěšnosti zákroků (95,1%) a průměru inkasovaných branek (1,35) statistiky všech brankářů s více než dvěma starty v playoff.

Na druhé straně má Carey Price sice o něco nižší čísla (92,9% a 2,41GAA) ale i tak brankář Montrealu výrazným způsobem zasahuje do série. V zápase číslo jedna vychytal ve třetí třetině za stavu 1-1 střelu Mitche Marnera. Také ve druhém zápase Price předvedl několik velmi dobrých zákroků navzdory prohře 1-5. V pondělí pak kromě jiných akrobatickým zákrokem svou hokejkou vyrazil pokus Jasona Spezzy do odkryté branky.

O druhou výhru v sérii Toronto muselo bojovat až do samotného koncem zápasu. Ve třetí třetině Canadiens přestříleli Maple Leafs v poměru 15-2.

„Když se podíváme na třetí třetinu tak jsme byli trochu na lopatkách a nedařilo se nám zakládat akce. To je oblast ve které se chceme zlepšit. Na ledě jsme dobře komunikovali a pracovali tvrdě jeden za druhého abychom udělali výsledek. Vždycky tady budou věci, které chceme změnit v rámci procesu a myslím si, že pro nás by to mohla být třetí třetina co se týče klidu na puku a zakládání akcí stejně jako zkraje zápasu,“ řekl po zápase obránce Morgan Rielly.

„Samozřejmě nemáme rádi, když bráníme tolik, jako ve třetí třetině, ale naši hráči bránili velmi tvrdě. Bojovali. Bylo to těžké a byla to těžká třetí třetina. Šli po nás opravdu tvrdě. Rád bych nás viděl uvolněné a ve více akcích, takže bychom mohli zápas zklidnit, ale byl to velmi důležitý zápas, velmi důležitá třetina. Myslím si, že naši hráči tvrdě bojovali a samozřejmě naším nejlepším hráčem byl náš brankář,“ dodal kouč Sheldon Keefe.

Zápas číslo tři vynechal útočník Nick Foligno. Ten chyběl už na ranním tréninku. Nejprve to sice vypadalo, že večer bude připravený, ale po rozbruslení tým oznámil, že kvůli zranění v dolní části těla Foligno nenastoupí. O jeho dnešním startu se rozhodne opět až krátce před začátkem zápasu.

Hráči dnes budou mít zřejmě jenom dobrovolný trénink. O složení sestavy včetně brankáře tak bude kouč Sheldon Keefe informovat média až v pozdních večerních hodinách našeho času.