Maple Leafs vyhráli bitvu ve třetím zápase a ujímají se vedení v sérii

Toronto Maple Leafs vyhráli v pondělí večer dramatickou bitvu ve třetím zápase série na ledě Montrealu Canadiens 2-1 a ujímají se vedení v sérii stejným poměrem 2 ku 1.

Výraznou měrou se o výhru Toronta zasloužil brankář Jack Campbell, který pochytal celkem 28 z 29 střel Montrealu včetně 15 pokusů ve třetí třetině.

„Campbell byl neuvěřitelný. Prací, kterou před playoff odvedli ukázal, co je potřeba, aby člověk mohl na této úrovni soutěžit. Byl neuvěřitelným, obrovská součást našeho týmu,“ řekl po zápase William Nylander.

Brankář Toronta zatím vede statistiky gólmanů v playoff. Po třech zápasech playoff má úspěšnost zákroků 95,1% což je nejvyšší úspěšnost v playoff mezi všemi brankáři s více než dvěma odchytanými zápasy. Stejnou bilanci má už jenom Ilya Sorokin z New Yorku Islanders. Obrana Maple Leafs mu potom pomohla k průměru 1,35 inkasované branky ve třech zápasech, který je nejlepší průměr mezi brankáři s více než dvěma starty. Ve 3 zápasech Toronto inkasovalo pouze 4 branky.

Ve druhé třetině vstřelil William Nylander už svou třetí branku v sérii. O vítěznou trefu se postaral obránce Morgan Rielly.

„Je dominantním hráčem, který hraje svou hru a to my od něj potřebujeme. Je tak výjimečným hráčem a tím, že to ukazuje si myslím, že pomáhá ostatním hráčům. Další hráči se zlepší a nakonec všichni hrají co nejlépe mohou a Willie je v tom vede,“ řekl naopak brankář Jack Campbell o nejlepším střelci Toronta v playoff.

„Odehrál opravdu pěkný kompletní zápas. Je to pro nás samozřejmě důležité. Ztratili jsme Johna a potom taky Nicka Foligna, dva hráče, kteří hrají s Williamem v útoku a on prostě pokračuje ve svých výkonech. Je produktivní, hraje tvrdě a odvádí pro nás velmi dobrá střídání,“ řekl po zápase o výkonech Nylandera kouč Sheldon Keefe.

Zkraje zápasu Maple Leafs předvedli skvěle ubráněné oslabení. Už na začátku druhé minuty dostal čtyřminutový trest Alex Galchenyuk, který na vhazování nešťastně udeřil hokejkou Brendana Gallaghera do tváře. V celém zápase Toronto nedovolilo Montrealu ani jednu střelu na branku Jacka Campbella v početní výhodě Canadiens. Obě přesilové hry včetně zmíněného čtyřminutové přesilovky zkraje zápasu hrál Montreal v první třetině.

Montreal si připsal první střelu na branku Maple Leafs až po rychlém brejku v polovině sedmé minuty.

V polovině první třetiny dostalo Toronto příležitost k přesilové hře a blízko první vstřelené brance v zápase byl Jason Speeza. Jeho střelu do odkryté branky ale brankář Carey Price se štěstím vyrazil svou hokejkou.

Čtyři minuty před koncem první třetiny Maple Leafs ubránili další oslabení, které krátce před koncem ukončil faul Toffoliho. Poslední dvě minuty to bylo Toronto, které dohrávalo první třetinu v početní výhodě. První třetina ale branku nepřinesla.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs nejprve nevyužili další přesilovou hru.

V osmé minutě ale William Nylander prostřelil ze střední vzdálenosti všechno co mu stálo v cestě a svou třetí brankou v sérii poslal Toronto do vedení 1-0. Nylander je prvním hráčem Maple Leafs, který vstřelil branku ve třech zápasech playoff v řadě od výkonu Alexandera Mogilnyho v sérii s Philadelphií Flyers v roce 2003.

Za 10 minut hry ve druhé třetině Toronto povolilo soupeři jedinou střelu na branku Jacka Campbella. Krátce po polovině zápasu zatlačil třetí útok Leafs svého soupeře v obrané třetině. Branka z toho ale po velkém tlaku nebyla.

Ve zbytku druhé třetiny Montreal přidal na aktivitě a šest minut před koncem druhé třetiny Canadiens srovnali na 1-1.

Tři a půl minuty před koncem druhé třetiny napravil Morgan Rielly po kombinaci s Marnerem svou chybu při bránění Suzukiho a svou první brankou v playoff poslal Toronto do vedení 2-1.

Minutu před druhou přestávkou byl blízko další vstřelené brance Auston Matthews a po něm ještě Mitch Marner, ale Carey Price dokázal obě šance Maple Leafs zlikvidovat. Po odpískání se pak strhla u branky Montrealu hromadná strkanice všech hráčů na ledě ze které Maple Leafs získali další přesilovou hru. Po nepříliš povedeném pokusu dostat se do útočné třetiny nakonec ještě Auston Matthews v posledních vteřinách vyzkoušel pozornost brankáře Montrealu Careyho Price.

Ve třetí třetině Montreal přidal výrazně na aktivitě. Maple Leafs se nedokázali udržet na kotouči a přenést hru do své útočné třetiny. Hráči Toronta se naopak museli téměř neustále bránit rychlým nájezdům Canadiens ve své obranné třetině. Čtyři a půl minuty před koncem třetí části měl Montreal střeleckou převahu ve třetí třetině 12-1.

Blízko vyrovnání byl Tomáš Tatar, který se snažil u levé tyčky Jacka Campbella zasunout kotouč do branky nebo Suzuki, který netrefil skákající kotouč před odkrytou brankou po přihrávce Perryho.

Koncovku dramatické třetí třetiny ale Maple Leafs zásluhou parádního výkonu Jacka Campbella zvládli a druhou výhru v sérii si vzít nenechali.

Do zápasu nenastoupil útočník Nick Foligno, který vynechal už pondělní ranní tréninku v Montrealu. Zdálo se, že do zápasu bude fit, ale po rozbruslení Maple Leafs oznámili, že Nick Foligno kvůli zranění v dolní části těla nenastoupí. Na jeho místě proto nastoupil Riley Nash. O jeho startu v úterním čtvrtém zápase série se rozhodne až těsně před zápasem.

„Nakonec si myslel, že to týmu ublíží, takže jsem se rozhodli dát mu den volna,“ řekl Keefe.