Maple Leafs se vrací z Montrealu s vedením 3-1 v sérii

Toronto Maple Leafs vyhráli v úterý večer na ledě Montrealu čtvrtý zápas 4-0 a v sérii vedou už 3 ku 1. Ve čtvrtek večer tak mohou Maple Leafs ukončit sérii a poprvé od roku 2004 postoupit do druhého kola playoff.

Brankář Jack Campbell je čtvrtým gólmanem v historii Maple Leafs, který vychytal čisté konto v zápase playoff proti Montrealu Canadiens. Posledním, kterému se to povedlo byl legendární Johnny Bower v Zápase číslo 2 Finále Stanley Cupu 1967. Campbell včera pochytal všech 32 střel soupeře.

„Myslím, že kluci prostě odvedli přede mnou skvělou práci. Myslím si, že v obraně děláme všechno velmi dobře. Prostě jsme se drželi naší taktiky, dostali jsme se do vedení a pak každý prostě bojoval. Není to pokaždé krásné, ale bojovali jsme až do konce,“

V zápase se skvěle dařilo nově složenému druhému útoku Maple Leafs. Tři body za jednu branku a dvě asistence zaznamenal Alex Galchenyuk. Tři asistence si připsal Alex Kerfoot a William Nylander vstřelil čtvrtou branku v sérii.

Gól a jednu asistenci zaznamenal veterán Jason Spezza, který pomohl k první brance v playoff v dresu Toronta Joe Thorntonovi. Ten se tak stal nejstarším hráčem Maple Leafs, který bodoval v zápase playoff.

„Příští zápas uvidíme od nich to úplně nejlepší a my si musíme být jisti, že budeme připraveni. Je důležité, že dostaneme nějaký odpočinek po těžkých zápasech za sebou a pak musíme být připraveni hrát, protože oni budou odhodlaní. Vyhrát čtvrtý zápas je nejtěžší,“ řekl po zápase veterán Jason Spezza.

Maple Leafs si vytvořili první velké šance v zápase. Po dvou minutách hry poslal Adam Brooks do rychlého brejku právě Jasona Spezzu, ale jeho střela zůstala ukrytá mezi betony Careyho Price. Za půl minuty se dostala do přečíslení dvou na jednoho dvojice Marner, Matthews. Price si se střelou Mitche Marnera opět poradil. Maple Leafs ale dostali příležitost k první přesilové hře v zápase.

Ve druhé polovině první třetiny se Toronto dvakrát bránilo v oslabení. Nejprve po faulu T.J. Brodieho a necelé tři minuty před první přestávkou za příliš mnoho hráčů na ledě. Ve druhém oslabení se do brejku dostala dvojice Kerfoot, Marner ale domácí Suzuki před brankou srazil Kerfootovu přihrávku na Marner mimo led.

První třetina tak branku nepřinesla.

Potřetí za sebou ale Maple Leafs zlomili zápas ve druhé třetině.

Už po minutě a půl vedli Maple Leafs 1-0 po brance Williama Nylandera, který zakončil parádní kombinaci druhého útoku. Pro Nylandera to byla už jeho čtvrtá branka v sérii.

Nylander se tak stal teprve třetím hráčem v historii klubu, který skóroval v prvních čtyřech zápasech playoff. V roce 1986 skóroval v prvních čtyřech zápasech playoff Wendel Clark. Rekord drží Gordie Drillon, který skóroval v prvních pěti zápasech playoff 1939. Kromě něho skóroval v pěti zápasech v řadě také Dave Andreychuk v roce 1993 a Sid Smith v roce 1951.

Na 2-0 zvýšil Jason Spezza sedm a půl minuty před koncem druhé části po parádní přihrávce Alexe Galchenyuka.

Pět minut před druhou přestávkou využil přesilovou hru svou první brankou v playoff v dresu Toronta Joe Thornton, který tečoval přihrávku Spezzy do odkryté branky a Toronto vedlo 3-0.

Na konci druhé třetiny se Leafs opět bránili v oslabení po vyloučení Adama Brookse. Montreal si vytvořil několik nebezpečných střeleckých pozic, ale Jack Campbell byl pozorný.

Ve třetí třetině byl Montreal podobně jako v pondělním zápase střelecky aktivnějším týmem. Maple Leafs se opět příliš nedařilo udržet se delší dobu na puku a přenést hru do útočné třetiny.

Po ubráněném oslabení v polovině třetí třetiny se dostal do rychlého brejku Zach Hyman, ale Price nepřekonal.

Montreal necelých pět minut před koncem třetí třetiny odvolal Price z branky. Krátce na to minul prázdnou brankou Zach Hyman a po něm také Auston Matthews jehož střelu tečoval mimo prázdnou branku Corey Perry.

Tři a půl minuty před třetí sirénou přece jenom pojistil výhru Toronta střelou do prázdné branky Alex Galchenyuk.

Toronto tak po výborném výkonu celé sestavy vyhrálo oba zápasy na ledě Montrealu. Co kouč Sheldon Keefe v náročném druhém zápase hned druhý den za sebou zvládl na jedničku bylo rozložení zátěže mezi všechny hráče.

Žádný z útočníků nestrávil na ledě více než 20 minut a to necelý týden po tom, co Mitch Marner v zápase číslo jedna odehrál na ledě 27:23. Auston Matthews včera dokonce nepřekročil 18 minut na ledě. Z obránců odehrál více než 24 minut pouze Justin Holl. A žádný z hráčů přitom neodehrál méně než 11 minut.

Maple Leafs tak zvládli těžkou sérii tří zápasů ve čtyřech dnech bez toho, aby museli obětoval vzácné síly před zápasy, které je teprve čekají.