Čeká nás rozšiřující draft pro nový klub Seattle Kraken

Dnes večer bude probíhat rozšiřující draft NHL pro nový klub Seattle Kraken. V průběhu velké show, kterou Seattle chystá ztratí Toronto jednoho z hráčů základní sestavy.

Když v roce 2017 vstupoval do NHL klub Vegas Golden Knights ztratilo Toronto hráče, kterému se sice předpovídala budoucnost v dresu Maple Leafs, ale stále ještě teprve hledal svou cestu z AHL. Brendan Leipsic nakonec odehrál v dresu Golden Knigts pouze 44 zápasů. Po dalších třech sezonách se dokonce úplně vytratil z NHL do KHL. Dnes večer to ovšem bude jiný příběh.

Na rozdíl od roku 2017, kdy se vedení Toronta rozhodlo chránit před výběrem Vegas sedm útočníků, tři obránce a jednoho brankáře, se Kyle Dubas v letošním roce rozhodl chránit osm hráčů v poli s jedním brankářem. Letošní ochranu tak Maple Leafs využili pro útočníky Johna Tavarese, Austona Matthewse, Mitche Marnera a Williama Nylandera. Z obránců dal Dubas přednost kromě jistot Justinu Hollovi před Travisem Dermottem, který má čerstvě podepsanou smlouvu na další dva roky. Z brankářů Maple Leafs logicky ochraňují Jacka Campbella.

Veterán Frederik Andersen a David Rittich se stanou za několik dnů nechráněnými volnými hráči.

Rozhodně velmi zajímavou událostí jenom pár hodin před zamražením soupisek klubů a nahlášením seznamu chráněných hráčů byl příchod útočníka Jareda McCanna z Pittsburghu výměnou za jednadvacetiletého útočníka Filipa Hallandera a volbu v sedmé kole draftu 2023. Jenom pár hodin na to se McCann ocitl na seznamu hráčů dostupných pro výběr Seattle.

Další zajímavou událostí bylo samotné rozhodnutí Dubase chránit před výběrem nového klubu 8 hráčů čímž GM Maple Leafs projevil výraznou důvěru v obránce Justina Holla. V 29 letech se tak Holl stává tak trochu s podivem hráčem, kterému vedení klubu opravdu důvěřuje na rozdíl od početné skupiny fanoušků.

Bylo zřejmé, že v obraně se o chráněné místo rozhodovalo mezi Dermottem a právě Hollem. Černého petra si nakonec vytáhl Dermott, který se tak stává společně s Alexem Kerfootem a nově příchozím Jaredem McCannem velmi pravděpodobně jedním z hráčů, ze kterých si bude Ron Francis coby GM Seattle ze sestavy Toronta vybírat.

Je ovšem také možné, že je Kyle Dubas s Ronem Francisem domluvený už od té doby, co dal povolení tehdy ještě asistentovi Sheldona Keefa Dave Hakstolovi k jednání o svém možném angažmá v novém klubu. Právě Dave Hakstol se totiž nakonec stal prvním hlavním koučem v klubové historii Seattle Kraken.

Je tak možné, že se Maple Leafs vůbec nemusí o osud Travise Dermotta obávat. Jeho odchod by byl na rozdíl od poměrně široké sestavy útočníků mnohem citelnější než ztráta některého i když stabilního útočníka.

Jenže ať už to bude Kerfoot nebo McCann tak Maple Leafs přesto ztratí opravdu legitimního hráče NHL.

Podezřelým číslo jedna je zřejmě Alexander Kerfoot. Rodák ze západního pobřeží zcela určitě zapadá do představit Rona Francise o základní sestavě pro úvodní zápas Seattle v NHL. Kerfoot je prověřeným a všestranným útočníkem schopným hrát jak na centru tak na křídle stejně tak jako v oslabení a na přesilovou hru. V letošním prvním kole playoff byl Kerfoot se šesti body po Williamu Nylanderovi druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Jeho cap hitem 3,5 milionů dolarů je vzhledem k tomu, co nabízí velmi přijatelnou částkou v době neměnícího se platového stropu.

Druhým možným výběrem Seattle je Jared McCann. Podobně jako Kerfoot dokáže hrát podle zpráv jak na křídle tak na centru. Je ovšem o rok mladší než Kerfoot a také levnější. Jeho cap hit pro příští sezonu je 2,94 milionů dolarů s tím, že se stane po sezoně chráněným volným hráčem. Jeho osud tak stále zůstává částečně pod kontrolou. GM Pittsburgh Ron Hextall se zřejmě obával jeho ztráty tak ho vyměnil za Hållandera, který nemusí být chráněný.

Asi nejméně pravděpodobnou volbou z naší trojice hráčů je obránce Travis Dermott. Největším lákadlem pro výběr Dermotta je jeho smlouva na další dva roky s cap hitem ve výši 1,5 milionu s vědomím, že mu stále ještě bude trvat několik let než dosáhne svého vrcholu. Jenže Ron Francis má na výběr více prověřených obránců v ostatních klubech. Výběr Dermotta by tak znamenal spíše sázku na jeho růst než cokoliv jiného.

Ačkoliv Maple Leafs ztratí dnes večer pravděpodobně hráče, který by byl jinak na začátku října v základní sestavě Toronta tak to na druhou stranu znamená jisté ušetření pod platovým stropem. Z tohoto pohledu by se Torontu hodil výběr Alexe Kerfoota. Jeho odchodem se sníží pro další dva roky platová zátěž Maple Leafs o 3,5 milionů dolarů. Se závazkem téměř 40 milionů mezi čtyři nejlepší hráče týmu to je vítaná úleva.

Pokud Toronto opravdu o Kerfoota přijde tak McCann bude zcela určitě velmi dobrou náhradou. A s 10 miliony v kapse se bude Dubasovi snadněji shánět partner k Jacku Campbellovi stejně tak jako náhrada za zřejmě odcházejícího Zacha Hymana.

V případě odchodu Jareda McCanna se toho moc nezmění. Asi nejtěžší situace nastane v případě ztráty Travise Dermotta.

Jak to nakonec dopadne se dozvíme dnes v noci. Rozšiřující draft začíná ve 2 hodiny ráno našeho času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *