Historický zápas Petra Mrázka na ledě Ottawy

Kanadská média si vybrala jako hlavní téma přípravného zápasu Maple Leafs na ledě Ottawy Senators v polovině týdne hattrick Michaela Buntinga. Pro českého fanouška to byl ovšem zápas Petra Mrázka. Čisté konto českého brankáře i když jenom v přípravném zápase je v pravdě historická událost pro českou brankářskou školu.

Ve druhém přípravném zápase se trefil David Kampf. Přiznejme si ovšem, že Kampf nepřišel do Toronta střílet branky, takže pokud jakýkoliv jeho střela skončí v síti soupeře tak to bude bonusem k tomu, když jenom minimum střel soupeře skončí v brance Maple Leafs. A to se ve středu večer na ledě Ottawy skutečně podařilo.

Je zřejmé, že v letošní sezoně budeme zažívat z pohledu českého fanouška historické momenty. Málokdo z dnešních fanoušků Toronta pamatuje, když na přelomu 70. a 80. minulého století chytal v dresu Maple Leafs Jíří Crha. Čest výjimkám samozřejme. Crha během dvou sezon odchytal 69 zápasů s bilancí 28 výher, 27 proher a 11 remíz. K tomu přidal čtyři porážky v pěti zápasech playoff. Ve vyřazovacích bojích bohužel nezaznamenal ani jednu výhru.

V sezoně 2020–21 jsme viděli v brance Maple Leafs čtyřikrát Davida Ritticha. Ten se bohužel v dresu Toronta příliš nepředvedl ať už svými výkony, tak také počtem odchytaných zápasů.

K tomu přidejme zkoušku Michala Neuvirtha během tréninkového kempu před sezonou 2019-20 a zjistíme, že šance vidět českého brankáře v dresu Maple Leafs je stejně veliká asi jako byste hledali na obloze v České Republice polární záři.

Během mého života jako fanouška Maple Leafs si pamatuji na mnoho historických okamžiků počínaje legendárním sedmým zápasem Finále konference proti LA Kings, přes první zápas Maple Leafs na ledě Air Canada Centre nebo 500. branku Matse Sundina v NHL až po nezapomenutelný vstup do NHL Austona Matthewse.

Z českého pohledu mezi takové okamžiky patří určitě také zápas Tomáše Kaberleho na ledě Montrealu Canadiens, ve kterém obránce Maple Leafs nastřílel tři branky. K tomu Kaberle přidal jednu asistenci, rozhodující nájezd a v podstatě tak zařídil výhru Toronta 5-4. Navíc to byl první hattrick obránce Maple Leafs po 25 letech. Před Kaberlem to byl Borje Salming, který 10.10. 1981 natřílel tři branky s jednou asistencí proti Chicagu Black Hawks.

Pamatuji také na skvělé výkony Roberta Reichela nebo dalších obránců Pavla Kubiny a Romana Poláka.

To, co se ale povedlo Petru Mrázkovi v přípravném zápase proti Ottawě je opravdu něco, co se nestává každý den. Ono se to vlastně až do středy nikdy nestalo. Vychytat čisté konto v brance Maple Leafs se zatím z toho mála, co česká brankářská škola v Torontu předvedla, nikomu nepodařilo.

Petr Mrázek předvedl 19 úspěšných zákroků. Po sedmi střelách musel Mrázek čelit v první a ve třetí třetině. V prostředí části to bylo pět střel domácích Senators. Z větší části to byly velmi spolehlivé zákroky, kterými nedovolil soupeři větší tlak v obrané třetině Maple Leafs.

V jedné z největších šancí Ottawy v zápase minutu před polovinou zápasu Mrázek nedosáhl vyrážečkou na střelu Tima Stuetzleho, ale puk naštěstí zazvonil jenom na pravou tyčku Mrázkovy branky. Zkraje třetí třetiny Mrázek vyrazil střelu bez přípravy Colina Whitea při početní výhodě Ottawy.

Téměř dvě třetiny vedlo Toronto v zápase brankou Davida Kampfa ze 14. minuty zápasu. Kampf pohotově z prostoru mezi kruhy dorazil zablokovanou střelu zápěstím Carla Dahlstroma.

Až v koncovce druhé třetiny využil dvě přesilové hry Maple Leafs Michael Bunting. V předposlední minutě zápasu pak zkompletoval svůj hattrick třetí využitou přesilovkou v zápase. Bunting si tak svými výkony na tréninkovém kempu a v přípravných zápasech zřejmě zajistil místo v základní sestavě pro úvodní zápas nové sezony.

Věřme tedy, že výkony nejenom Davida Kampfa povedou k tomu, že Petr Mrázek bude slavit čistké konto v brankovišti Maple Leafs také v základní části nové sezony.