Maple Leafs si poradili s Bruins

Toronto Maple Leafs vyhráli v sobotu večer na domácím ledě s Bostonem Bruins 5-2. U čtyř branek byl Mitch Marner, který si připsal jednu branku a tři asistence. Dvakrát se trefil Auston Matthews a John Tavares. Pro Toronto to byla pátá výhra v řadě.

V posledních třech zápasech se na brankách Maple Leafs podíleli pouze hráči z velké čtyřky, tedy John Tavares, Auston Matthews, Mitch Marner a William Nylander. Hned 13 posledních branek Maple Leafs vstřelila tato čtveřice hráčů.

Maple Leafs přitom zaznamenali výhru proti těžkým týmům Vegas Golden Knights, Tampě Bay a naposledy právě Bostonu Bruins.

„Jsme uprostřed docela dlouhé série zápasů doma a bylo zásadní vyrovnat se s tím, že jsme doma. To je pro pro nás skvělé. V aréně byla dnes večer skvělá energie, je to dobrá rivalita a tak jsme dnes odvedli hodně dobré práce a chceme v tom pokračovat,“ řekl po zápase kapitán Mapel Leafs.

Zkraje sobotního zápasu s Bostonem si Maple Leasf vytvořili několik šancí. Proti odkyté brance střílel Morgan Rielly. Následně dorážel ještě Alex Kerfoot. Ale šance zůstaly nevyužité včetně první přesilové hry Toronta v zápase.

Naopak Boston svou první počeetní výhodu rychle využil ve vedoucí branku v zápase. Už po 14 vteřinách tečoval Taylor Hall střelu Patrice Bergerona a Boston vedl 1-0.

Naštěstí to bylo poprvé a naposledy, co Boston v zápase vedl.

Sedm a půl minuty před koncem první třetiny vyrovnal na 1-1 John Tavares, který v brankovišti tečoval kotouč po střele Mitche Marnera. Branku musel potvrdit videorozhodčí, protože došlo k jejímu posunutí ještě před tím, než se kotouč dostal za brankovou čáru. Bylo ale uplatněno pravidlo o 63.7, které říká:

„Aby bylo možné v této situaci uznat branku, musí být branka posunuta jednáním bránícího hráče, útočící hráč musí mít bezprostřední příležitost ke skórování před posunutím branky a musí být zřejmé, že by puk prošel do sítě v případě běžného postavení branky.“

Samotný Mitch Marner byl podle svých slov překvapený, když byla branka uznána.

„Upřímně nemám tušení, jaké pravidlo to bylo. Nejprve jsem viděl, že rozhodčí signalizuje branku a nebyl jsem si jistý, jestli hlásí branku nebo nebo vyloučení. Nevěděl jsem, co se děje abych byl upřímný. Potom trvalo nějaký čas prozkoumání a myslel jsem si, že to vezmou zpět a budeme hrát přesilovku,“ říkal Marner po zápase.

Branka ale platila a tak byl po první třetině vyrovnaný stav 1-1.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs nejprve ubránili další své oslabení a následně také díky třem přesilovkám převzali kontrolu nad zápasem.

Pět minut před druhou přestávkou se poprvé v zápase trefil Auston Matthews. Jeho přikopnutí puku bruslí vyrazil brankář Bostonu zpět na hokejku Matthewse a ten ho rychle poslal pod horní tyčku, 2-1 Maple Leafs. Za čtyři minuty vedlo Toronto už 3-1 po střele z voleje Austona Matthewse z pravého kruhu.

Auston Matthews tak poprvé od zápasu s Montrealem 20. února 2021 zaznamenal dvě přesilovkové branky v zápase. Celkově to byla pro Matthewse jubilejní 50. trefa v početní výhodě.

Toronto zároveň přidalo trefu v početní výhodě už ve čtvrtém zápase v řadě. A poprvé od zápasu na ledě Ottawy 14.října dokonce dvě branky.

Po třech minutách třetí třetiny se podruhé v zápase prosadil úspěšnou dorážkou na brankovišti John Tavares, 4-1 Leafs.

Maple Leafs po čtvrté brance ale přenechali aktivitu na straně Bostonu, který brankou Davida Pastrňáka v deváté minutě snížil na 2-4.

Boston pokračoval ve vytváření střeleckých příležitostí. Necelých šest minut před koncem třetí třetiny skončila jedna ze střel Bruins dokonce na tyčce Maple Leafs. Jack Campbell zaznamenal za třetí třetinu 22 zákroků. Celkově podal další skvělý výkon a pod výhrou se podepsal 42 zákroky ze 44 střel Bostonu.

V poslední minutě třetí třetiny ale jistil výhru Toronta střelou do prázdné branky Bruins Mitch Marner.