Leafs otočili zápas s Flames

Toronto Maple Leafs otočili v pátek večer domácí zápas s Calgary Flames a po výhře 2-1 v prodloužení zaznamenali už sedmou výhru v posledních osmi zápasech. Rozhodující branku vstřelil v polovině prodloužení Auston Matthews, pro kterého to byla šestá branka v sezoně a osmá branka v prodloužení v kariéře.

V základní hrací době se hrálo až do začátku třetí třetiny bez branek. Po vedoucí brance Calgary srovnal na 1-1 sedm minut před koncem třetí třetiny Ondřej Kaše, který před brankářem Danem Vladařem tečoval střelu Williama Nylandera.

První dvě třetiny v zápase přinesly velké množství šancí Maple Leafs ale český brankář v brance Calgary předváděl skvělé zákroky.

„Dnes večer to bylo prostě o tom, udržet soustředění. Když dali tu branku, tak jsme se nevzdali. Myslím si, že jsme hráli velmi dobře celý zápas. Oni jsou velmi dobrým týmem a hráli dobře svůj systém. Dělali nám to těžké v útoku, obzvlášť v jejich pásmu. My jsme se jenom trochu zasekli a nakonec to rozdrtili,“ řekl po zápase Matthews.

V první třetině zkoušel překonat českého brankáře v brance Calgary dvakrát Ondřej Kaše. Pět minut před koncem první části Maple Leafs nevyužili přesilovou hru. Jedinou střelu Austona Matthewse vyrazil Dan Vladař.

Tři vteřiny před koncem první třetiny dostalo Toronto příležitost ke druhé přesilové hře. V jejím pokračování zkraje druhé třetiny střílel bez přípravy z pravého kruhu opět Matthews, ale Vladař byl stejně jako předtím v první části pozorný.

Následovalo několik dalších šancí. Ve čtvrté minutě střílel po rychlém brejku z pravého křídla William Nylander. Na začátku šesté minuty se tlačil do šance Mitch Marner, ale obrana Calgary ho zastavila jenom za cenu faulu a další přesilovky Maple Leafs.

Sedm a půl minuty před konce druhé třetiny zakončil kombinaci Leafs v útočném pásmu střelou John Tavares. Šest minut před druhou přestávkou si Dan Vladař poradil s další střelou z hokejky Willyho Nylandera.

Dvě a půl minuty před druhou přestávkou se uvolnil Willy Nylander stahovačkou do středu hřiště, ale Vladař byl opět na místě. Za minutu se podobným způsoem prosadil také Auston Matthew, ale český brankář tentokrát kotouč vyrazil do ochranné sítě.

Třetí třetinu zahájil brejk Ondy Kašeho po kterém byl Vladař úplně mimo brankoviště ale jeho obrana nakonec znemožnila hráčům Maple Leafs protlačit kotouč do branky.

Na začátku páté minuty třetí třetiny se dostal do rychlého brejku obránce Calgary Oliver Kylington a kličkou do backhandu poslal kotouč do sítě. Calgary vedlo 1-0.

Pár minut na to se dostal William Nylander z rohu kluziště až k zakončení, ale kotouč opět zůstal schovaný u Vladaře.

Devět minut před třetí sirénou neměl dostatek sil k zakončení John Tavares, který se pokoušel dostat se do rychlého brejku. Jeho akci ale nakonec zakončil střelou Auston Matthews.

Maple Leafs v té době velmi dobře napadali soupeře hluboko v obranném pásmu a tlak se jim nakonec také vyplatil. Sedm minut před koncem třetí třetiny se Flames nedokázali dostat z obranné třetiny. Alex Kerfoot zachytil kotouč u pravého mantinelu. Na druhé straně kluziště našel úplně volného Williama Nylandera, který z vrcholu kruhu střelou bez přípravy poslal kotouč na branku. Jeho střelu tečoval Ondřej Kaše a Maple Leafs tak po zásluze srovnali na 1-1.

Koncovka třetí třetiny ale ještě byla velmi dramatická. Krátce po vyrovnání musela obrana Maple Leafs s Jackem Campbellem vyřešit nepříjemnou situaci ve vlastní třetině.

Pět a půl minuty před koncem třetí třetiny hrálo Calgary první přesilovou hru v zápase. Necelých pět minut před koncem třetí třetiny se ale do přečíslení dvou na jednoho dostala dvojice Mitch Marner s Jakem Muzzinem, který po přihrávce Marnera trefil jenom tyčku za Vladařem.

Přišel čas na prodloužení ve kterém se do samostatného brejku dostal Auston Matthews. Jeho střelu mezi betony ale Vladař vyrazil mimo branku stejně jako následnou střelu Mitche Marnera z prostoru mezi kruhy.

Na druhé straně zářil Jack Campbell, který nejprve špičkou betonu zastavil střelu Kylingtona a po rychlém zvednutí z ledu také střelu Andrew Mangiapane.

V polovině prodloužení se rozjel přes střední pásmo Auston Matthews. Na modré čáře zamířil na střed kluziště a střelou zápěstím schovanou za obránce prostřelil Vladaře, 2-1 Maple Leafs.

Český brankář sice říkal po zápase, že by rád takové střele čelil ještě jednou aby mohl dát svému týmu další šanci, ale popravdě proti střele Austona Matthewse moc šancí neměl.

Kromě výborného výkonu Dana Vladaře v brance Calgary předvedl další skvělý výkon také brankář Maple Leafs Jack Campbell. Ten pochytal 30 z 31 střel.

„Hrjame tvrdě a každý odvádí svou práci při návratu do obrany. Obránci hraje skvěle a útočníci jim dnes večer hodně pomáhali s blokováním střel. Byl to trochu pocit jako při zápasech v playoff. Calgary má dobrou sestava a systém ve hře a soupeři toho moc nedovolí. Jejich brankář chytal dnes večer úžasně a opravdu je držel v zápase,“ hodnotil zápas Jack Campbell.

Po pátečním dramatu čeká Toronto hned v sobotu další těžký zápas v Buffalu.