Začíná juniorský šampionát se třemi zástupci Maple Leafs

Zásoba prospektů Maple Leafs je po nástupu současných lídrů jako jsou Marner, Matthews, Nylander nebo třeba Sandin do NHL stále poměrně vysoká. Důkazem buďiš finské duo Roni Hirvonen, Topi Niemelä, které se společně s americkým útočníkem Matthew Kniesem zúčastní světového šampionátu hráčů do dvaceti let. To začne už zítra v kanadském Edmontonu a Red Deer.

Niemelä se s Hirvonenem vrací na juniorský šampionát znovu po roce a společně budou chtít posunout finský výběr k vyšším příčkám než bylo loňské třetí místo. Zatímco Hirvonen povede finský výběr jako kapitán tak Niemelä vstoupí do turnaje jako loňský nejlepší obránce šampionátu. A Maple Leafs jsou velmi zvědaví, co ukáže tentokrát.

Niemelä ovládl pozici nejlepšího obránce na juniorském šampionátu už v osmnácti letech. S osmi body za dvě branky a šest asistencí byl loni nejproduktivnějším bekem. Virtuálně tak Maple Leafs získali tento post druhý rok v řadě. V sezoně 2019-20 byl vyhlášený nejlepším bekem juniorského šampionátu Rasmus Sandin. A pokud by měl Niemelä následovat Sandina stejnou cestou, tak se Leafs o budoucnost v obraně bát nemusí.

„Myslím si, že ještě vylešit to, kde už byl v minulém roce bude velkou výzvou. Může ještě posunout svou hru na další úroveň a skutečně se na tomto turnaji předvést jako nejlepší obránce na světě?,“ ptá se senior ředitelka hráčského vývoje Maple Leafs Hayley Wickenheiser.

„Máme vysoké očekávání, protože jsme ho už viděli dříve. Takže na tento turnaj přichází jako osvědčený hráč,“ dodala Wickenheiser.

Maple Leafs draftovali Niemeläho až jako 64. hráče ve třetím kole draftu 2020. Je až s podivem, jak moc přehlíženým hráčem byl. Přitom už celou sezonu 2019-20 odehrál v dresu Kärpätu ve finské nejvyšší soutěži. Ve 43 zápasech vstřelil jednu branku a přidal šest asistencí. Stále ještě jako devetenáctiletý hráč odehrál ve finské nejvyšší soutěži už tři sezony a 89 zápasů s 35 body.

Někteří vidí Niemeläho jako obránce do prvních dvou párů. Za mě to je potenciálně bek do první obranné dvojice Maple Leafs. Niemelä má všechny předpoklady stát se pro Toronto klenotem ze třetího kola. Díky své schopnosti tvořit hru je mnohem zajímavějším hráčem vzhledem k tomu, že jeho hra je postavena na poctivé defenzivní práci.

Navíc několik sezon odehraných v nejvyšší finské soutěži dávají Torontu poměrně zajímavé představy o brzkém využití Niemeläho v dresu Maple Leafs. A s tím se zároveň pojí velmi zajímavé možnosti, co se týče určitého uvolnění platového stropu Maple Leafs v prvních třech sezonách Niemeläho v dresu Toronta (ve spojení s potenciální výměnou někoho dalšího). Ano, myslím Justina Holla.

Finsko je jednoznačně zemí, kterou by fanoušci Maple Leafs měli sledovat na juniorském šampionátu nejvíce. Tím důvodem není jenom Niemelä, ale duo Niemelä, Hirvonen.

Roni Hirvonen zaznamenal v sedmi zápasech na loňském šampionátu dvě vstřelené branky a šest bodů. Také on má na svém kontě v devetenácti letech tři sezony v nejvyšší finské soutěži, ve které odehrál 134 zápasů. Celkem nastřílel 17 branek a 53 bodů.

Upřímně, když člověk vidí takové statistiky stále ještě teenagerů, tak se není co divit, že finský hokej je úplně jinde, zatímco český je tam, co je. Ale tady jsme naštěstí kvůli úplně něčemu jinému.

Hirvonena si Maple Leafs vybrali ve 2. kole draftu 2020 jako 59. hráče celkového pořadí. V tuto chvíli se tak jeví jako naprosto geniální krok Kyle Dubase, který během draftu 2020 vyměnil svou volbu na 44. místě ve druhém kole do Ottawy za dvě pozdější volby na 59. místě ve druhém kole a 64. místě ve třetím kole. Právě díky tomu si Leafs mohli vybrat oba finské mladíky Hirvonena a Niemeläho.

Hirvonen bude na letošním juniorském šampionátu nosit kapitánské cečko.

Podobně jako Niemelä (181 cm a 75 kg) není ani Hirvonen příliš velký svou postavou. Měří vlastně ještě méně než jeho parťák v obraně, pouze 176 cm zatímco jeho váha je 78 kg.

Podle ředitelky hráčského vývoje Maple Leafs je Hirvonen celoplošným hráčem a je předurčený k tomu být lídrem svého týmu. Způsobem, jakým hraje představuje typického fina. Pracuje velmi tvrdě, má skvělou schopnost sledovat kotouč ve hře a hraje velmi dobře ve vlastní obranné třetině. Je velmi zodpovědným hráčem. Navzdory své nepříliš vysoké postavě je obtížné proti němu hrát.

Kromě finského dua budou mít Maple Leafs na šampionátu ještě jednoho svého hráče. Je jím Matthew Knies.

Je první volbou Maple Leafs v letošním draftu. Toronto si ho vybralo z 57. místa ve druhém kole. Hráč s kořeny na Slovenku hraje v letošní sezoně za University of Minnesota v NCAA a v 18 zápasech nastřílel 7 branek a 16 bodů.

„Upřímně řečeno je v systému Maple Leafs docela raritou v tom smyslu, že je velký, umí bruslit a hraje také fyzicky. Dokáže využít svého těla. Kromě toho ale má také skvělou střelu a dobré ruce. Tím, jak vypadá a jak hraje mi připomíná mladého Shane Doana… Je to kluk, který má všechno a je opravdu zábavné se na něj dívat. Cítí se sebevědomně. Tento rok chce udělat velký dojem,“ hodnotí posledního zástupce Maple Leafs na letošním juniorském šampionátu Hayley Wickenheiser.

Maple Leafs mohli mít také zástupce v domácím výběru Kanady. Na výběrový kemp byl pozvaný trochu překvapivě také Ryan Tverberg, který se sice nedostal do konečného výběru, ale u zástupců kanadské reprezentace rozhodně zanechal dojem.

„Líbil se nám způsob, jakým hraje. Líbilo se nám nasazení, jaké měl, vyrovnanosti v jeho hře pokud jde o detaily a jak dobře dělá své věci. Řekl bych že Ryan Tverberg může být společně s Joshem Roy považovaný za jednoho ze dvou hráčů, kteří se v této zemi nejvíce zlepšili,“ řekl po po kempu ředitel hráčského obsazení v kanadském hokejovém svzau Allan Millar.

Co se týče toho, jak se Maple Leafs budou o své hráče na šampionátu zajímat tak tato role připadně již několikrát citované Hayley Wickenheiser. Ta samozřejmě není žádným nováčkem pokud jde získání výhod z mezinárodního hokeje vzhledem k jejímu působení jako lídra u kanadských ženských výběrů. Junirského šampionátu se bude účastnit osobně a může tak lépe zhodnotit rozvoj mladých hráčů Maple Leafs.

„Díváme se na to jako na skvělou příležitost pro tyto kluky hrát v situacích pod vysokým tlakem. Hodně od nich čekáme a chceme vidět, jak se s tím vypořádají, jak budou reagovat. Je to další krok v jejich vývoji. A myslím si, že hrát na světové juniorce je pro každého hráče podporou v jeho sebevědomí,“ řekla Wickenheiser.

Napsat komentář


© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.