Padesátibrankový klub Maple Leafs

Toronto Maple Leafs mají navzdory své více než stoleté historii pouze 3 padesátibrankové hráče. Už brzy se trojice ale trojice Gary Leeman, Rick Vaive a Dave Andreychuk rozroste o čtvrtého. Austona Matthewse.

Hráči, kterým nechybělo moc

Už v sezoně 1960-61 byl blízko Frank Mahovlich, ale v 70 zápasech se zastavil na 48 brankách. I tak se stal nejlepším střelcem sezony. V polovině sezony se zdálo, že pro Mahovliche bude hračkou překonat 50 branek. Pak se ale zranil centr Red Kelly a Mahovlich na legendární hranici nedosáhl.

Tehdejší partě Maple Leafs to ale určitě tolik nevadilo. V následujících třech sezonách si Leafs došli pro tři Stanley Cupy.

Blízko byl v sezoně 1977-78 také Lanny McDonald, který nastřílel 47 branek. Na stejnou metu 47 branek se v sezoně 2018-19 dostal také současný kapitán John Tavares.

Také Auston Matthews, který po padesátibrankové hranici šlape v letošní sezoně byl několikrát velmi blízko a jenom kroky osudu tomu zabránily. V přerušené sezoně 2019-20 se Auston Matthews dostal v 70 zápasech na 47 branek. Zrušená základní část ale oslavy přerušila.

Na 50 branek nedosáhli také další skvělý hráči v historii Maple Leafs a legendy klubu.

Levé křídlo Wendel Clark se ve své nejlepší sezoně 1993-94 dostal na 46 branek. Famózní střelec z konce 70. let Darryl Sittler zaznamenal v sezoně 1977-78 v 80 zápasech 45 branek. Nejproduktivnější hráč v historii Maple Leafs Mats Sundin se dostal nejvíce na 41 branek v sezoně. A neuspěl ani legendární centr Dave Keon.

První a hned rekordní. Navíc třikrát za sebou

Historie Maple Leafs sahá až do roku 1917. Trvalo ale dlouhých 65 let než jeden hráč nastřílel v sezoně 50 branek.

V sezoně 1981-82 se to poprvé povedlo Ricku Vaiveovi, který v 77 zápasech nastřílel 54 branek. Hned jeho první padesátibranková sezona je do dnešních dnů stále tou rekordní. Žádný jiný hráč v historii Maple Leafs nenastřílel v jedné sezoně více branek než Rick Vaive v sezoně 1981-82.

Když dlouholetý klubový fotograf Graig Abel čekal 24. března 1982 na padesátou branku Ricka Vaivea v Maple Leaf Gardens tak chtěl, aby měl před sebou volný prostor. Leafs hráli domácí zápas se St. Louis a Vaive měl na svém kontě 49 branek. Abel proto udělal obchod s párem, který seděl na zlatých sedadlech před ním aby zůstali sedět, když Rick Vaive bude skórovat. Rick Vaive se pět minut před koncem první třetiny trefil a dvojice před Abelem opravdu zůstala sedět. Abel vyfotografoval svůj snímek a dvojici před sebou potom odměnil obrovskou fotkou slavného momentu.

Jestliže fanoušci na první padesátibrankovou sezonu čekali dlouhých 65 let tak další čekání už tak dlouhé nebylo. Rick Vaive nastřílel 50 branek hned třikrát po sobě. Kromě sezony 1981-82 také v sezoně 1982-83 už jako kapitán Maple Leafs a také v sezoně 1983-84.

Pro Maple Leafs nebyl začátek 80. let úspěšným obdobím. Tým třikrát ve čtyřech sezonách nepostoupil do playoff a tak bylo 50 branek Ricka Vaivea v sezoně alespoň malou radostí pro fanoušky.

Z obránce 50brankovým útočníkem

Dalším padesátibrankovým střelcem Maple Leafs se stal v sezoně 1989–90 Gary Leeman. Leeman začal svou kariéru v NHL jako obránce. Téměř tři sezony hlídal modrou čáru Maple Leafs. Jenže kouč Dan Maloney chtěl posílit útok a tak posunul Leemana na pravé křídlo. A ono to fungovalo.

Od sezony 1986-87 zaznamenal Leeman čtyři 20brankové sezony v řadě. A právě ta poslední, sezona 1989-90 byla pro Leemana tou nejlepší. V 80 zápasech Leeman nastřílel 51 branek a v útoku s Edem Olczykem a Markem Osbornem posbíral celkem 95 bodů. Leeman se stal prvním a jediným hráčem NHL, který byl draftovaný jako obránce, ale po změně na útočníka dosáhl na 50 branek v sezoně.

Z Buffala do Toronta za 50 brankami

Dave Andreychuk je jedním z nejproduktivnějších levých křídel v historii NHL. V sezoně 1992-93 měl Andreychuk na svém kontě 29 branek v 52 zápasech za Buffalo. Jenže Sabres se rozhodli vyměnit Andreychuka po téměř 11 letech v Buffalu za Granta Fuhra a volbu v pátém kole draftu do Toronta.

Andreychuk po příchodu k Maple Leafs nastřílel v 31 zápasech 25 branek a sezonu dokončil s 54 zásahy. To pro něj bylo kariérní maximum v jedné sezoně.

Rok na to už strávil celou sezonu v dresu Maple Leafs a v 83 zápasech nastřílel 53 branek. Pro Maple Leafs se tak stal třetím hráčem v historii, který v jedné sezoně v dresu Maple Leafs nastřílel alespoň 50 branek.

A Dnes večer ho může napodobit Auston Matthews, který se tak může stát čtvrtým hráčem v historii klubu s 50 brankami v sezoně.

Budeme u toho. GO LEAFS GO!!!

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.