Historický význam Mitche Marnera a Austona Matthewse pro Maple Leafs

Dvojice Mitch Marner, Auston Matthews má naprosto zásadní a historický význam pro Maple Leafs. Byl to právě Mitch Marner, který minulý čtvrtek přihrál Austonu Matthewsovi na 50. branku v letošní sezoně. Stejně jako v sobotu na 250. branku Austona Matthewse v kariéře.

Kouzelník Mitch Marner má dar dělat hráče kolem sebe lepšími. Když ve své první sezoně v NHL nastupoval v útoku Tylera Bozaka a Jamese van Riemsdyka tak oba spoluhráči Mitche Marnera dosáhli svých bodových limitů v kariéře. JVR si v následující sezoně vytvořil s 36 brankami své kariérní maximum. Ani Bozak, ani JVR už v dalších sezonách nepřekročili bodový zisk z první sezony s Mitchem Marnerem. Také díky tomu mohl v JVR v roce 2018 podepsat pětiletou smlouvu s Flyers za 35 milionů dolarů.

A současný útočník Flyers také veřejně děkoval Marnerovi za jeho přihrávky.

„Ten druhý rok jsme spolu hráli hodně přesilovky. A teď, když jsem toho odehrál víc, si uvědomujete, jak výjimečný je tento druh chemie, který můžete mít jenom s někým. Skvěle jsme komunikovali a navzájem si rozuměli,“ řekl JVR před sobotním zápasem s Maple Leafs.

Akce Mitche Marnera ze druhé třetiny sobotního zápas byla ukázkou jeho hokejových schopností. V útočné třetině dostal Marner přihrávku od Matthewse. Rychlým pohybem rukou do strany se vyhnul bránícímu hráči Flyers. Několika rychlými kroky si vybruslil do křídla a svým pohybem donutil brankáře Flyers k širokému rozkleku tak, aby se nedokázal hbytě přesunout. Následně objel branku a našel volného Matthewse, který střílel do prázdné branky.

„Je v ráži. Je kouzelníkem s pukem, myslím si, že když se podíváte na to, jak hraje, on má oči na šťopce, vidí snad i dozadu, vůbec nevím, jak to dělá, ale je ohromný celý rok a doufáme, že v tom bude pokračovat,“ řekl po sobotním zápase útočník Wayne Simmonds.

Už zkraje Marnerovy kariéry u Maple Leafs James van Riemsdyk věděl, že je svědkem zrodu výjimečného hráče.

„Bylo to vidět téměř okamžitě. Měl ten wow factor se svých smyslem pro hokej, svou chytrostí a schopností kontrolovat a číst hru.“

„Hrál šachy, když všichni ostatní hráli dámu. Když všichni na ledě couvali dozadu, tak se otočil, aby nabral rychlost, vzal si puk a dělal ty své věci,“ popsal JVR hru Mitche Marnera JVR.

Kromě van Riemsdyka poznal famózní hru Marnera po svém příchodu do Toronta také současný kapitán Maple Leafs John Tavares v sezoně 2018-19. Se 47 brankami se Tavares dotýkal legendární padesátibrankové hranice a s 88 body o dva body překonal své dosavadní maximum.

Kapitán Maple Leafs popisuje, jak Mitch dokáže komunikovat se spoluhráči. Jakmile Marner podle Tavarese pozná určitý vzorec soupeřovy branky, okamžitě upozorní své spoluhráče aby byli připraveni na přihrávku.

„I když se nedívá, tak vidí, co se děje,“ řekl Tavares.

Posledním centrem Mitche Marner je zatím současný lídr Maple Leafs Auston Matthews. A také on vedle Mitche Marnera zažívá životní sezonu(y).

Ti dva společně vstoupili do NHL 12. října 2016 a jejich společný úkol se řadí mezi ty nejtěžší. Vrátit Toronto mezi nejlepší kluby NHL. Na začátku jejich kariéry v dresu Maple Leafs panovalo velké očekávání toho, co nám Marner s Matthewsem předvedlou. Mitch zářil v OHL a po draftu v roce 2015 už byl hráčem Maple Leafs. Auston Matthews hrál za dospělé ve Švýcarsku a čekal na to, kdo si ho na draftu v létě 2016 vybere jako předpokládanou volbu číslo jedna. Maple Leafs ten rok dokončili sezonu poslední o bod za Edmontonem a s 20% měli největší šanci na zisk první volby v draftové loterii. To se nakonec také stalo a tehdejší personální ředitel hráčů Mark Hunter mohl na pódiu v Buffalu oznámit jméno Austona Matthewse. Cesty Mitche Marnera a Austona Matthewse se poprvé spojili.

Jenže v sestavě Maple Leafs dlouho čekali na to, než mohli nastoupit společně v jednom útoku. Tehdejší kouč Mike Babcock je vlastně nikdy nespojil do jednoho útoku na nějaké výraznější období. Mitch Marner začal svou kariéru v prvním útoku vedle Tylera Bozaka a Jamese van Riemsdyka zatímco Auston Matthews vedl třetí útok s Williamem Nylanderem a Zachem Hymanem. Společně ale ovládali statistiky týmu v tom, co umí vlastně nejlíp. Mitch Marner jako rozený tvůrce hry zakončil první sezonu s největším počtem asistencí. Auston Matthews se pak stal se 40 brankami nejlepším střelcem Maple Leafs. Oba hráči překonávali jeden nováčkovský rekord klubu za druhým.

Nově se rodící tým s několika nováčky v sestavě postoupil hned v první sezoně éry Mitche Marnera a Austona Matthewse do playoff, kde potrápil velké favority na Stanley Cup Washington Capitals. Tehdy to bylo vnímáno jako úspěch a v dalších sezonách měli Leafs udělat další krok dopředu.

V následujících dvou sezonách 2017-18 a 2018-19 Toronto vedené dvojicí Marner, Matthews získalo poprvé v historii nejméně 100 bodů v základní části dvakrát za sebou. V sezoně 2017-18 si Leafs vytvořili v základní části klubové rekordy se 49 výhrami a 105 body. Hra obou hráčů získávala stále větší vliv na výkon celého týmu. Jenže Leafs v obou sezonách skončili už v prvním kole playoff na Bostonu Bruins.

Po playoff 2019 dosahovala kritika kouče Mikea Babcocka téměř svého vrcholu. Hlavní kouč ale odolal. Konec Babcocka nastal až na podzim 2019 po šesti prohrách v řadě.

Ale ani nový kouč Sheldon Keefe nepostavil Marnera s Matthewsem do jednoho útoku. Mitch Marner byl navíc v době změny trenéra zraněný. Do hry se dostal až v sedmém zápase Sheldona Keefea na lavičce Toronta.

Bídnou sezonu Leafs zachraňovali na přelomu roku a nakonec se usadili na playoff pozicích. Jenže sezonu přerušil na téměř pět měsíců Covid. Základní část byla ukončena a v srpnu se začalo hrát rovnou playoff. Maple Leafs museli podle dohodnutých pravidel do předkola playff. A po nevydařeném prvním zápase série kouč Sheldon Keefe poprvé spojil Mitche Marnera a Austona Matthewse do jednoho útoku. Přesto ani to nakonec nestačilo a Maple Leafs ve čtvrtém playoff v řadě neuspěli.

Mitch Marner se dostal pod obrovský tlak médií i fanoušků. Všichni volali po jeho výměně.

Maple Leafs ale v následující sezoně 2020-21 odpověděli na nevydařené předkolo playoff 2019 výhrou základní části v Severní divizi. A Matthews ve své první sezoně s Marnerem na křídle nastřílel famózních 41 branek v 52 zápasech zatímco Marner dosáhl něčeho, co se nepovedlo žádnému jinému hráči od roku 1977. Jako první hráč Maple Leafs po Borje Salmingovi byl Marner jmenovaný po konci sezony do prvního All-star výběru, který vybírají členové asociace profesionálních novinářů.

Bohužel tomu předcházelo další zklamání v prvním playoff proti Montrealu Canadiens.

Přesto si dovolím dnes, v šesté sezoně Marnera a Matthewse v Torontu tvrdit, že oba hráči mají pro Maple Leafs naprosto zásadní a historický význam. Jestli s někým máme vyhrát Stanley Cup, tak se dvěma z nejlepších současných hráčů v lize. S Mitchem Marnerem a Austonem Matthewsem v sestavě.

Mitch Marner totiž pozvedl svou hru na ještě lepší úroveň jako ofenzivně tak také defenzivně. V 59 zápasech letošní sezony má na svém kontě 28 nastřílených branek. Tím si vylepšil o dvě branky své maximum ze sezony 2018-19. A navzdory devíti vynechaným zápasům by měl překonat také své bodové maximum 94 bodů ze stejného ročníku. V posledních 4 zápasech si připsal 10 bodů. Sbírá vlastně ještě víc bodů, než kdykoliv předtím. Jeho bodový průměr 1,36 bodů na zápas je pátý nejlepší v lize. Matthews je s průměrem 1,4 bodu na zápas třetí a oba soupeří o to, kdo se stane třetím hráčem Maple Leafs se 100 body v základní části. Před nimi to dvakrát dokázali Darryl Sittler a Doug Gilmour.

Auston Matthews druhou sezonu po boku Mitche Marnera vylepšuje své střelecké průměry v kariéře. Na 50 branek v základní části letos už dosáhl a míří na klubový rekord 54 branek Ricka Vaivea. Dvojnásobný finalista Lady Byng Trophy míří v letošní sezoně za svou druhou trofejů Maurice „Rocket“ Richarda v řadě. K tomu je jedním z adeptů na zisk Hart Trophy.

Kromě toho je Matthews prvním američanem s padesátibrankovou sezonou po 25 letech. Věřte tomu nebo ne, tak tím posledním byl v sezoně 1997-98 s 51 brankami John LeClair.

Pokud jde o talent tak je Matthews jedním z nejnadanějších amerických hráčů není pochyb, že je jedním z nejlepších amerických střelců od dob Bretta Hulla. Jenom 10 dalších amerických hráčů překonalo hranici 50 branek v sezoně. A jenom šesti američanům se do povedlo několikrát. Nebýt přerušených a zkrácených sezon v předchozích dvou letech, tak by to byla letos už třetí Matthewsova padesátibranková sezona v řadě. Navíc se to Matthewsovi podařilo jako prvnímu američanovi v éře platových stropů.

Už jeho 40 branek v nováčkovské sezoně bylo výjimečným počinem. Této hranice dosáhlo jeom 15 dalších nováčků.

Od první Matthewsovi sezony 2016-17 roste jeho brankový průměr. V prvních čtyřech sezonách byl jeho průměr 0,56 branky na zápas. Díky 91 brankám v posledních 114 zápasech jeho průměr vystřelil na 0,63 branky na zápas. Takové hranici se z amerických hráčů v historii blíží pouze zmíněný Brett Hull s průměrem 0,58 branky na zápas (741 branek ve 1269 zápasech). Nad průměr 0,5 branky na zápas se v kariéře dostal už jenom Pat LaFontaine se 468 brankami v 865 zápasech. Pod půlbrankou na zápas zůstal Joe Mullen, Keith Tkachuk, Jimmy Carson, John LeClair, Jeremy Roenick, Kevin Stevens i Mike Modano. Ani ze současných hráčů se nikdo z američanů nedostává nad 0,5 branky na zápas. Nejlepší je s průměrem 0,46 branky na zápas Kyle Connor (172 branek ve 372 zápasech). I takový hráč, jako je Patrick Kane zůstává na průměru 0,39 branky na zápas (425 branek v 1093 zápasech).

V každé ze svých sezon v NHL měl Auston Matthews nejlepší průměr branky na zápas z amerických hráčů. Letos to je už šestá taková sezona.

Pokud Matthews bude pokračovat současným tempem tak by měl dosáhnout na 62 branek v sezoně. A jediným američanem, který v jedné sezoně nastřílel 60 branek byl opět již zmíněný Brett Hull, kterému se to povedlo třikrát v řadě na začátku devadesátých let.

Co se týče věku, kdy oba hráči vstoupili do NHL tak má lídr Maple Leafs před Hullem mírný náskok. Zatímco Hull vstoupil do NHL ve 23 letech tak Matthews už v 19.

Svých 250 branek Matthews dosáhl ve 397 zápasech základní části. Brett Hull byl na 250 branek o něco rychlejší. Povedlo se mu to už po 328 zápasech. Ve 397 zápasech měl Hull na svém kontě 309 branek.

Dokáže ale Auston Matthews udržel tempo 0,8 vstřelené branky v posledních dvou letech?

Od začátku sezony 2016-17 není v NHL lepší střelec než je Auston Matthews. Mezi americkými hráči vede o více než 170 branek před Patrickem Kanem a Kyle Connorem. Z hráčů nezávisle na národnosti je Matthewsovi nejblíže Alex Ovechkin (247 branek), který na lídra Maple Leafs ztrácí 3 branky. Také dvojice z Edmontonu Leon Draisaitl (228) a Connor McDavid (219) na Matthewse výrazně ztrácí.

Pokud se Matthewsovi podaří současné tempo z posledních dvou sezon udržet, znamená to zhruba 65 branek na sezonu. V éře platových stropů se přes 60 branek v sezoně dostal pouze Alex Ovechkin s 65 brankami v sezoně 2007-08 a Steven Stamkos se 60 brankami v sezoně 2011-12.

Svůj průměr vstřelených branek na zápas má Matthews v současné době lepší (0,63) než Ovechkin (0,61). A pouze 4 další hráči, kteří nastříleli nejméně 200 branek se dostali v kariéře nad průměr 0,6 branky na zápas – Mike Bossy, Mario Lemieux, Pavel Bure a Wayne Gretzky. To je ELITNÍ společnost.

Zároveň jenom sedm hráčů v historii ve svých prvních 397 zápasech nastřílelo více branek než Auston Matthews – Wayne Gretzky 357, Mario Lemieux 318, Mike Bossy 315, Brett Hull 309, Alex Ovechkin 269, Jari Kurri 260 a Teemu Selänne 257.

Od začátku své kariéry Auston Matthews každým rokem svůj průměr vstřelených branek na zápas zvyšuje:
2016-17: 0,49
2017-18: 0,55
2018-19: 0,54
2019-20: 0,67
2020-21: 0,79
2021-22: 0,81 v 63 zápasech

Hypoteticky pokud udrží tempo 0,8 branky na zápas tak se ve druhé polovině příští sezony dostane na 300 branek v kariéře. Nejlepším střelcem v historii Maple Leafs je se 420 brankami Mats Sundin. Auston Matthews se ješě před svými 28. narozeninami dostane na 500 branek v kariéře. To znamená do koncem sezony 2023-24, kdy mu skončí také současná smlouva s Maple Leafs.

I kdyby se držel na současném tempu od začátku kariéry (0,63 branky na zápas) tak před koncem příští sezony 2022-23 dosáhne na 300 branek a 500 branek by měl dosáhnout ještě před svýmm 800. zápasem. To je za necelých pět sezon.

Pod vedením Mitche Marnera a Austona Matthews míří Maple Leafs v letošní sezoně za třetí stobodovou sezonou v řadě, pokud vezmeme v úvahu pouze kompletní základní část s 82 zápasy. S 93 body jim k tomu chybí získat sedm bodů ve 14 zápasech. Tím hravě překonají klubový rekord 105 bodů ze sezony 2017–18. A doufejme, že kromě toho také první kolo playoff. Kariéra Mitche Marnera a Austona Matthewse si to zaslouží.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.