Preview prvního kola playoff 2022

Je tu Playoff a s ním nikdy nekončíčí jarní sen Maple Leafs. Chyběl jsi mi starý příteli.

Očekávejte nečekané a nečekejte očekávané. Playoff sebou každý rok přináší příběhy, které si fanoušci pamatují napořád. Asi každý fanoušek Maple Leafs si pamatuje teč Nikolaie Borschevskyho v prodloužení sedmého zápasu prvního kola playoff 1993 na ledě Detroitu Red Wings. Nebo branku Douga Gilmoura o dva dny později v prvním zápase druhého kola proti St. Louis Blues při které Gilmour překonal zpoza branky Curtise Josepha. Pamatujeme si také faul vysokou holí Wayne Gretzkyho na Douga Gilmoura v šestém zápase Finále konference 1993, který rozhodčí Kerry Fraser nepotrestal. Maple Leafs nakonec prohráli prodloužení šestého zápasu a pak také sedmý zápas v LA.

Všichni fanoušci si pamatují branku Matse Sundina 21,8 vteřiny před koncem třetí třetiny šestého zápasu Finále konference 2001. Maple Leafs nakonec prohráli šestý zápas v prodloužení.

Pamatujeme si bitvy o Ontario v playoff.

A pak tady je jedna opravdu ošklivá vzpomínka. Po pěti minutách třetí třetiny to bylo 4-1. Ano, sedmý zápas prvního kola playoff 2013 proti Bostonu Bruins. V roce 2018 vedli Maple Leafs v sedmém zápase prvního kola proti stejnému soupeři po dvou třetinách 4-3…o rok později opět v sedmém zápase Leafs prohráli 1-5.

Letní zklamání v bublině 2020 proti Columbusu a bolestivé vyřazení Montrealem v sérii prvního kola playoff, ve kterém Leafs vedli 3-1 na zápasy si pamatujeme úplně všichni.

V letošní sezoně Maple Leafs dostali jako odměnu za rekordní základní část ve své historii možnost nastoupit v prvním kole proti obhájcům posledních dvou Stanley Cupů Tampě Bay Lightning. Pro Toronto to bude první série playoff s Tampou Bay v historii.

V letošní základní části se oba týmy potkali celkem čtyřikrát.

DatumHostéDomácíVýsledek
4.11. 2021Tampa Bay LightningToronto Maple Leafs1-2 OT
9.12. 2021Tampa Bay LightningToronto Maple Leafs5-3
4.4. 2022Toronto Maple LeafsTampa Bay Lightning6-2
21.4. 2022Toronto Maple LeafsTampa Bay Lightning1-8

Každý z týmů vyhrál jednou na domácím ledě a jednou na ledě soupeře. Toronto nakonec díky 54 výhrám a 115 bodům obsadilo druhé místo v Atlantické divizi, díky čemuž si vysloužilo pro rozhodující zápas v prvním kole výhodu domácího ledu. Tampa Bay skončila v základní části pět bodů za Torontem na třetím místě v divizi.

„Je to důkladná výzva, to je bez debat. Šampioni v posledních dvou letech. Mají elitní hráče na všech pozicích, skvělou šířku sestavy, zkušenosti, je to obrovská výzva. A když se podívám na náš tým, tak si myslím, že čím těžší to máme, tím to je pro nás lepší. Myslím si, že to je to, co potřebujeme,“ řekl o soupeři Maple Leafs v prvním kole kouč Sheldon Keefe.

„Absolutně respektujeme Tampu Bay za to, čeho dosáhli a kdo jsou jako tým. Přesto si velmi věříme. Jsme připraveni na bitvu,“ dodal.

Jaké jsou tedy zbraně, které může Toronto využít?

Skvělá přesilová hra. Maple Leafs byli v základní části s úspěšností 27,3% nejlepším týmem na přesilovku. Tampa Bay měla s úspěšností 23,9% osmou nejlepší přesilovku v lize. O něco lepší úspěšnost mělo Toronto také v oslabení (82,1% oproti 80,6% Tampy Bay). V playoff přesilovky a oslabení rozhodují.

Celkově ale záleží na každičkém detailu. Hra Maple Leafs je založená na výrazném držení kotouče, rychlém přechodu do útočné třetiny a z toho pramenící ofenzíva. Maple Leafs měli v základní části nebezpečnější útok a celkem nastříleli o 27 branek víc než Lighting.

Tampa Bay se ovšem může spolehnout na svou pevnou obranu v čele s Victorem Hedmanem a Andreiem Vasilevskiym v brance. V základní části měla Tampa Bay s 228 inkasovanými brankami šestou nejlepší obranu.

Tady Maple Leafs s 252 inkasovanými brankami na svého soupeře ztrácejí. Pro Maple Leafs bude proto důležité využívat své šance v ofenzivě. Bude záležet jednak na tom, aby se prosadil Auston Matthews, ale také Mitch Marner, kterému se vůbec nevydařily poslední dvě série playoff. Proti Columbusu a Montrealu zůstal Mitch Marner bez vstřelené branky a v každé z posledních dvou sérií zaznamanel pouze 4 asistence. Ani Auston Matthews na tom nebyl v posledních dvou letech v playoff nejlépe. Proti Columbusu vstřelil dvě branky zatímco do branky Montrealu se v loňské sezoně trefil pouze jedinkrát.

Víme, že Maple Leafs měli v sériích playoff problémy s těsnou a fyzickou hrou soupeřů proti které se hráči Maple Leafs jenom velmi těžko prosazovali.

A podobnou hru lze čekat také v letošním playoff od Tampy Bay. V dotěrné hře by měl Maple Leafs v letošní sezoně pomoct Michael Bunting, který by po zdravotních problémech ke konci základní části měl být připravený nastoupit do zápasu číslo 1. Kromě Buntinga ale mají Maple Leafs další hráče, kteří by si měli poradit s tvrdou a dotěrnou hrou soupeře. Přesto bude návrat Buntinga možná klíčovým faktorem pro hru Maple Leafs.

Tohle bude souboj útočných schopností obou týmů doplněný velmi fyzickou hrou Tampy Bay.

Útočné schopnosti Maple Leafs proto musí být jednoznačně lepší než obrana Tampy Bay. A Maple Leafs jsou k tomu předurčeni. Celkem 13 hráčů v sestavě Toronta si vylepšilo své nejlepší bodové sezony v kariéře.

Jestliže můžeme s lehkou opatrností tvrdit, že Maple Leafs mají výhodu v ofenzívě, tak v brankovišti je to přesně naopak.

Zatímco Tampa Bay se může spolehnout na jednoho z nejlepším současných brankářů tam Maple Leafs musí doufat, že se Jack Campbell svému soupeři co nejvíce přiblíží. Po zdravotních problémech, které Campbella potkaly se jednička Maple Leafs dostala na konci základní části do dobré formy. Campbell vyhrál osm z devíti svých posledních startů. Základní část nakonec dokončil s bilancí 31-9-6, s průměrem 2,64 inkasovaných branek na zápas a s úspěšností zásahů 91,4%. Celkem vychytal pět čistých kont.

Dvojkou za Campbellem je švédský mladík Erik Kallgren. Ten musel nahradil v březnu zraněného Petra Mrázka, který sice už bruslí, ale o jeho návratu zatím není rozhoduto. Je zřejmé, že Maple Leafs vstoupí do playoff s jasnou pozicí Jacka Campbella.

Kromě defenzivní hry má Tampa Bay jasnou výhodu také na střídačce. Sheldon Keefe si nedokázal v předchozích sériích playoff poradit proti níže postaveným týmům Columbusu a Montrealu. Na druhé straně ale stojí Jon Cooper, který je nejdéle sloužícím koučem v současné NHL. A ten naopak ví naprosto přesně, jak motivovat svůj tým k úspěchu v playoff.

Od prvního zápasu playoff 2022 nás dělí už jenom hodiny.

Prosíme proto hokejové bohy. Buďte k Leafs v letošním playoff vlídní. Maple Leafs mají za sebou tvrdé lekce v posledních několika playoff.

A možná právě díky tomu jsou Leafs připraveni na další krok. Od nedokončené práce se neodchází. GO LEAFS GO!!!

#PřipraveniNaDalšíKrok

Napsat komentářThis error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.