Velký obrat v pátém zápase

Toronto Maple Leafs otočili v pátém zápase série nepříznivé skóre a naprosto špatnou hru v první třetině na svou stranu a po výhře 4-3 si připisují důležitou třetí výhru v sérii.

„Byl to dobrý pocit. Diváci, energie, není nic lepšího než atmosféra zápasu v playoff obzvlášť tady v Torontu. Bylo to výjimečné. Je to pro nás důležitá branka, ale stále je na čem pracovat. Byl to dobrý večer. Ztráceli jsme dvě branky, ale nikdy jsme neztratili naději a prostě bojovali, ale jak jsem řekl, práce ještě není hotová,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Maple Leafs prohrávali podobně jako ve čtvrtém zápase série zkraje sedmé minuty po rychlých brankách za sebou 0-2. Měli špatný pohyb, ztráceli kotouče a museli se bránit 30 vteřinové přesilovce 5 na 3. V první třetině měla Tampa Bay střeleckou převahu 14-4.

Zkraje druhé třetiny ale přišla přesilová hra, ve které John Tavares tečoval střelu Willyho Nylandera a Maple Leafs snížili na 1-2.

„Spezz mluvil opravdu dobře a myslím si, že všichni v týmu pochopili, že jak zápas ubíhá tak prostor pro chyby se zmenšuje a zmenšuje,“ řekl kapitán týmu po zápase.

„Byl to teda pořádný zápas. Byla tady pořádná atmosféra. Tohle nás dostalo na dobrou pozici, ale nejtěžší zápas teprve přijde,“ dodal Tavares

První branka byla pro Toronto obrovské oživení. Leafs najednou vyrovnali hru, místy se vytvořili drtivý tlak ale další velké šance zůstávali nevyužité.

Jack Campbell potom udržel pro Leafs naději při zákroku proti samostatnému úniku Nicka Paula.

Do třetí třetiny tak vstupovali s jednobrankovou ztrátou 1-2.

Ve 3. minutě třetí třetiny navíc dostala Tampa Bay další příležitost k přesilové hře, kterou ovšem velmi brzy ukončil faul Stamkose.

A Maple Leafs při hře 4 na 4 vyrovnali. Kapitán John Tavares za brankovou čárou zamotal hlavu obraně Tampy Bay a našel úplně volného Morgana Riellyho, který přesnou střelou poslal kotouč do sítě, 2-2.

Netrvalo dlouho a Maple Leafs vedli.

Willy Nylander dostal v útočné třetině přihrávku od Ilyi Mikheyeva a střelou do protipohybu brankáře poslal Leafs do vedení 3-2!

V deváté minutě ale bylo opět srovnáno 3-3.

Jack Campbell předvedl několikrát v zápase obrovský zákrok včetně šance krátce před 4. brankou Toronta.

A drama v zápase postupně vrcholilo.

Šest minut před koncem třetí třetiny se Leafs dostali do přečíslení dvou na jednoho. Mitch Marner střelou po ledu donutil brankáře Tampy Bay Andreie Vasilevskiyho vyrazit kotouč přímo na hokejku Austona Matthewse, který vyražený kotouč poslal přímo do odkryté branky, 4-3 Leafs!

Na konci třetí třetiny Maple Leafs ustáli tlak Tampy Bay a připisují si důležitou třetí výhru v sérii.

Jack Campbell pochytal nakonec 32 ze 35 střel soupeře.

Za třetí výhrou táhli Toronto především hráči, kteří byli v posledních dnech pod velkou kritikou.

Kapitán John Tavares vstřelil důležitou první branku týmu a přihrál Riellymu a vyrovnání. William Nylander zaznamenal tři body za jednu branku a dvě asistence. S pěti body v pěti zápasech je třetím nejproduktivnějším hráčem Leafs. V posledních dvou playoff je potom s osmi brankami celkově nejlepším střelcem týmu a se 13 body nejproduktivnějším hráčem.

Důležitým momentem byl proslov Jasona Spezzy během první přestávky.

„Měl jsem pocit, že je v tu chvíli potřeba mluvit od srdce. Nemůžeme si nechat ten moment utéct,“ řekl o řeči veterán Spezza.

Maple Leafs teprve podruhé ve své více než stoleté historii otočili více než jednobrankovou ztrtáu v zápase playoff proti obhájcům Stanley Cupu. Poprvé se to Maple Leafs povedlo v zápase číslo 4 semifinále 1945 proti Montrealu Canadiens.

Ve čtvrtek večer se hraje zápas číslo 6 na ledě Tampy Bay a my se dozvíme, jestli jsou Leafs připraveni udělat další krok.