Těžké rozhodování Dubase, kdo zůstane a kdo ne?

Generálního manažera Maple Leafs čeká v létě (opět) velmi složité skládání sestavy pro příští sezonu. Některým hráčům úplně končí jejich smlouvy. Další budou mít status chráněných hráčů. A některé změny bude nevyhnutelné.

Kyle Dubas musí řešit hned několik otazníků v sestavě.

Najdou Leafs novou brankářskou dvojici?

Předně to je otázka brankářské dvojice. Smlouva končí současné jedničce Jacku Campbellovi, který se 13. července stane nechráněným volným hráčem. A dvojka Petr Mrázek v sezoně rozhodně nepřesvědčil, že by mohl být tím, kdo bude hlídat brankoviště Leafs. Po celou sezonu se potýkal se zdravotními problémy a když chytal, tak předváděl velmi nevyrovnané výkony. Dvacet odchytaných zápasů s bilancí 12-6, průměrem 3,34 inkasovaných branek na zápas a s úspěšností zákroků 88,8% není to, na co by se chtěli Leafs v příští sezoně spoléhat. Dubas se bude muset mrázkovy smlouvy jednoznačně zbavit.

To ale nebude vůbec snadný úkol.

Český brankář má ve své smlouvě klauzuli o zákazu výměny do 10 týmů a ve 30 letech smlouvu na další dvě sezony s ročním cap hitem 3,8 milionů dolarů. Už tak složitou situaci z pohledu Dubase zhoršuje fakt, že plat českého brankáře je posunutý směrem ke konci jeho smlouvy. Zatímco v právě končící sezoně chytal za 2,8 milionů dolarů, tak v příští sezoně to bude za 4.2 milionů a v sezoně 2023-24 za 4,4 milionů dolarů.

Kyle Dubas se může ještě rozhodnout Petra Mrázka ze smlouvy vyplatit. V tom případě by Leafs museli Mrázkovi vyplatil dvě třetiny hodnoty jeho současné smlouvy. Ze zbývajících 8,6 milionů to dělá cca 5,73 milionů dolarů. Maple Leafs by tím ušetřili 2,86 milionů na mrázkově smlouvě, ale až do konce sezony 2025-26 (tedy o dvě sezony déle než je mrázkova smlouva) by byl cap hit Maple Leafs za vyplacení Mrázka zatížený částkou cca 1,43 milionů dolarů.

Co se týče Jacka Campbella, tak ten podle Chrise Johnstona požaduje smlouvu v hodnotě 5 milionů dolarů ročně. To je opravdu vysoká cena za brankáře ve 30 letech, který má za sebou v podstatě jedinou kompletní sezonu (2021-22, 49 zápas) v roli jedničky Leafs. Přesto by Kyle Dubas měl určitě usilovat s Campbell o domluvu. Už v loňské zkrácené sezoně Campbell ukázal svoje kvality, které potvrdil také letos. Jenom to úplně nevidím na 5 milionů ročně.

Pokud bude Campbell trvat na takové smlouvě, tak se Dubas bude muset rozhlédnout na trhu po novém brankáři. Podle dalšího zámořského komentátora Elliotte Friedmana byla poslední nabídka Leafs na tříletou smlouvu s ročním cap hitem 2,75 milionů dolarů.

Přehled končících smluv hráčů Toronta.

JménoPoziceCap hit 2021-22StatusNový status
Ilya MikheyevLW, RW$1,645,000UFAOdchod do Vancouveru
Ondřej KašeRW$1,250,000
RFAnedostal kvalifikační nabídku (UFA) Odchod do Caroliny
Pierre EngvallLW, C$1,250,000RFAdostal kvalifikační nabídku
Jason SpezzaC, RW$750,000UFAukončil kariéru
Colin BlackwellC, RW$725,000UFAOdchod do Chicaga
Mark GiordanoD$6,750,000UFApodpis nové smlouvy
Ilya Lyubushkin D $1,350,000UFAOdchod do Buffala
Rasmus SandinD$894,167RFAdostal kvalifikační nabídku
Timothy LiljegrenD$863,333RFAPodepsal novou smlouvu
Jack CampbellG$1,650,000UFAOdchod do Edmontonu
Brett SeneyC, LW (AHL)$750,000UFAodchod do Chicaga
Chad KrysD (AHL)$853,333RFAnedostal kvalifikační nabídku (UFA)
Kristians RubinsD (AHL)$785,000RFAnedostal kvalifikační nabídku (UFA) Odchod do Ottawy
Joseph DuszakD (AHL)$750,000RFAnedostal kvalifikační nabídku (UFA)
Teemu KivihalmeD (AHL)$725,000UFA
Ian ScottG (AHL)$805,833RFAnedostal kvalifikační nabídku (UFA)
Carter HuttonG (AHL)$750,000UFA
Michael HutchinsonG (AHL)$725,000UFAOdchod do Vegas

Najde Dubas druhého Mikheyeva? A podepíše Engvall?

Další změny nastanou zcela určitě ve složení útoků.

Zkušený veterán Jason Spezza už oznámil konec své zářné kariéry. Pro Maple Leafs to nebude vzhledem k jeho nízké smlouvě příliš velká úleva v platovém stropu. Navíc ztratí obrovské množství zkušeností na ledě. Spezza ovšem stále zůstane u týmu jako speciální poradce Kylea Dubase. Troufám si tvrdit, že tím v podstatě začne jeho cesta do křesla Generálního manažera Maple Leafs.

Chráněným hráčem s právem obrátit se na arbitráž v případě nízké kvalifikační nabídky se stane Pierre Engvall a také Ondra Kaše. Nechráněnými hráči se pak stanou Ilya Mikheyev a Colin Blackwell. Všichni hráči byli v letošní sezoně poměrně důležitými hráči třetího a čtvrtého útoku. V případě Mikheyeva dokonce přechodně prvního a většinou druhé útoku. A všichni byli součástí hry Maple Leafs v oslabení a v přesilových hrách. Nejvýraznější v tomhle byl asi Ilya Mikheyev, který v letoší sezoně odehrál průměrně 1:06 v přesilové hře a 1:24 na oslabení.

Mikheyev dokázal vstřelit v letošní sezoně 4 branky jak v přesilové hře tak také ve hře v oslabení. Pierre Engvall potom přidal další dvě branky v oslabení a jednu trefu v přesilovce.

Dohromady Mikheyev (21 branek) a Engvall (15) nastříleli 36 branek. Pokud k tomu připočteme dalších 14 branek Ondry Kaše, tak dostaneme důležitou a v podstatě hlavní druhotnou útočnou sílu Maple Leafs za top čtyřkou ve složení Matthews, Marner, Tavares, Nylander.

A otázka nyní zní, jestli bude Dubas schopný přivést minimálně Engvalla a Mikheyev zpět nebo jestli najde jiného Engvalla s Mikheyevem.

Pierre Engvall v letošní sezoně pobíral v letošní sezoně 1,25 milionů dolarů. Jeho dvouletá smlouva měla hodnotu 2,5 milionů dolarů. Po letošní sezoně se stane chráněným volným hráčem s právěm obrátit se na arbitráž. Maple Leafs budou nejspíše schopní se s Engvallem domluvit na smlouvě někde kolem 2-2,5 milionů dolarů ročně.

V případě Mikheyeva bude muset Kyle Dubas najít mnohem kreativnější cestu, jak se s ruským útočníkem domluvit. Ani tak si nemyslím, že by si Leafs mohli/chtěli Mikheyeva udržet. Jeho současná smlouva má hodnotu 3,29 milionů dolarů s cap hitem 1,645 milionů dolarů ročně. Je zřejmé, že to jsou částky o mnoho níže než jsou jeho současná hodnota, kterou do týmu přináší. Samozřejmě to velmi dobře ví Mikheyev a ví to také volný trh, na kterém může dostat smlouvu v hodnotě 3-4 miliony dolarů ročně a jisté místo mezi top šesti útočníky.

Už na tiskové konferenci po skončení sezony Kyle Dubas hovořil o tom, že v příští sezoně hodlá více využívat hráčů z farmy Leafs v AHL. Jako náhrada za Mikheyeva se tak nabízí například Joey Anderson nebo Bobby McMann, kteří by mohli být jak platnými hráči v oslabení tak také hrozbou při hře v oslabení.

Kromě toho mají Leafs touhu najít místo pro Nicka Robertsona a další zásobu všestranných hráčů jako je například Alex Steeves nebo Nick Abruzzese.

Maple Leafs si tak mohou dovolit ztratit Mikheyeva na volném trhu a posunout se dál ve snaze investovat do jiných pozic v sestavě.

Jak Maple Leafs vyřeší přetlak na levé straně obrany?

Po podpisu nové smlouvy s Markem Giordanem mají Maple Leafs aktuálně přetlak na levé straně obrany, kde je místo Morgana Riellyho, Jakea Muzzina a Marka Giordana. Čilli do této sestavy přináší Rasmus Sandin, kterému společně s Timothy Liljegrenem končí smlouva. V létě se stanou chráněnými volnými hráči bez práva na arbitráž.

Nečekám ovšem příliš velké drama. Timothy Liljegren by se měl bez problémů s Maple Leafs domluvit. V letošní sezoně LLiljegren odehrál 61 zápasů a ve dvojici s Markem Giordanem vytvořil ke konci základní části stabilní třetí pár. LLiljegrenovi končí po dvouletém skluzu nováčkovská smlouva s cap hitem 863 tisíc dolarů. Osobně čekám novou smlouvu Liljegrena někde kolem 1,25-1,5 milionů dolarů ročně.

Zajímavější situace bude kolem Rasmuse Sandina. Maple Leafs určitě mají rádi Sandina jako hráče (první volba Leafs v roce 2018). Samotný Sandin je rád hráčem Leafs. V juniorce hrál za Sault Ste. Marie Greyhounds, kteří mají k Maple Leafs aktuálně silné pouto. A zcela určitě neproběhla ze strany Sandina žádná žádost o výměnu. Ke konci sezony se ovšem Sandin léčil ze zranění kolene.

Takže jak to dopadně?

Domluví se Sandin na přijatelné smlouvě v podobné výši jako LIljegren? A dokáže se protlačit přes Muzzina nebo Giordana na levé místo obrany? Nebo se Maple Leafs podaří během léta Sandina přeučit na pravou stranu a mladý švéd vytlačí ze sestavy Justina Holla. A stále ještě je tady nepravděpodobná možnost, že Maple Leafs nabídnou práva na Sandina v rámci volného trhu.

To ještě ale není celý příběh.

Maple Leafs budou muset během letošního léta udělat těžké rozhodnutí o tom, co je pro ně nejlepší pokud jde o Jakea Muzzina a jeho smlouvu. Jeho cap hit v příštích dvou sezonách bude 5,625 milionů dolarů a situaci samozřejmě komplikuje seznam 10 týmů, který má Muzzin jako součást své smlouvy a kterým blokuje svou výměnu.

Ovšem situaci o něco vylepšuje fakt, že zatímco cap hit Muzzinovy smlouvy převyšuje 5,5 milionů dolarů tak jeho plat je pouze 4 miliony ve složení dvoumilionový základ a 2 miliony podpisový bonus. A pokud se Maple Leafs podaří Muzzina vyměnit až po vyplacení podpisového bonusu tak reálně bude zkušený bek stát svůj nový tým pouze 2 miliony ročně i přes to, že jeho cap hit zůstane samozřejmě v původní výši 5,625 milionů. To je příznivá situace pro týmy, který příliš neutrácí za své hráče a drží se spíše při platovém dnu.

Ve svém věku je Muzzin samozřejmě zkušeným lídrem jak na ledě, tak také v šatně. Jenže podobného lídra mají Leafs také v osobně Marka Giordana, takže vyměnit Muzzina a tím si uvolnit platový strop a místo pro Sandina dává zjevně smysl.

V případě Muzzinova odchodu by Kyle Dubas mohl najít prostor domluvit se s Ilyou Lyubushkinem. Také jemu po letošní sezoně skončí smlouva a stane se nechráněným volným hráčem. Svým příchodem do Toronta ale Ilya Lyubushkin velmi výrazně doplnil obranu Maple Leafs o tvrdý prvek, který Torontu chyběl. Jeho podpis je proto určitě vysoko na dubasově seznamu

Vracíme se tedy na začátek článku. Generálního manažera Maple Leafs čeká opravdu obtížné léto a na otázky nenajde snadné odpovědi.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.