Draft 2022 preview

Už ve čtvrtek v noci nás čeká první kolo vstupního draftu 2022. A stejně jako v loňském roce vstupuje GM Kyle Dubas do letošního draftu se třemi volbami.

Maple Leafs mají k dispozici vlastní výběr na 25. místě v prvním kole, 79. volbu od Winnipegu Jets ve třetím kole a vlastní volbu v sedmém kole na 218 místě v pořadí. Mohlo to být ovšem ještě horší nebýt výměny Travise Dermotta před uzávěrkou přestupů do Vancouveru, za který Leafs získali právě volbu Winnipegu ve třetím kole.

Po roční přestávce tak Maple Leafs budou opět vybírat v prvním kole i když až z 25. místa. Kyle Dubas se totiž v letošní sezoně vyvaroval pokušení získat před uzávěrkou přestupů posilu pro playoff, za kterou by stejně jako v loňské sezoně za Nicka Foligna obětoval první výběr. A vzhledem k tenčící se zásobě talentů Maple Leafs to je jedině dobře.

Bez první volby a pouze se šesti výběry prošli Maple Leafs také draftem v roce 2019.

„Jsem opravdu velmi spokojený s tím, kam se amaterský skauting dostal navzdory tomu, že jsme neměli mnoho výběrů ve dvou ze tří draftů,“ řekl Dubas k současné situaci s mladými hráči v organizaci.

Co můžeme od letošního výběru očekávat?

Letos to bude pravděpodobně jeden z nejméně předvídatelných draftů za poslední dobu. Obecně mezi komentátory panuje shoda pokud jde o první tři volby. Liší se pouze pořadí, v jakém se trojice Shane Wright, Logan Cooley a Juraj Slafkovský postaví na podium.

Takhle vysoko se Maple Leafs samozřejmě nedívají. Druhá polovina výběrů v prvním kole se ovšem odhaduje ještě složitěji než obvykle.

Nedávná pandemie samozřejmě výrazně ovlivnila celý svět včetně vývoje hokejových talentů. A jednotlivý skauti neměli rozhodně snadnou práci při sledování mladých hráčů po světě včetně juniorských soutěží v zámoří. Můžete se tedy lehce stát, že týmy na předních místech prvního kola přehlédnou některého z hráčů, který propadne pořadím až k výběru Maple Leafs.

Celková nejistota o mladých talentech je možná patrná také z konečného pořadí centrálního skautingu NHL. Ve druhé polovině sezony se několik hráčů ze druhé a třetí desítky posunulo o několik pozic výše zatímco někteří hráči z první desítky propadli až k hranici prvního kola jako například Jack Hughes (pozor neplést z Jackem Hughesem z New Jersey Devils). Asi největší posun v hodnocení severoamerických hráčů předvedl před draftem centr Sudbury Wolves David Goyette, který se z 35. místa posunul až na 13.

Do oblasti kolem výběru Maple Leafs z 25. místa se propadl obránce Gatineau Tristan Luneau, který byl původně hodnocený na 10. místě. Ze 13. místa na 23. místo se propadl také centr Saginaw Spirit Matyas Sapovaliv. A z kraje čtvrté desítky se na 25. místo v hodnocení severoamerických hráčů posunul obránce výběru americké osmnáctky z NTDP (National Team Development Program) Lane Hutson.

O kom se tedy mluví v souvislosti s výběrem Maple Leafs v prvním kole?

Pětice dotazovaných na Draft Combine

Na přelomu května a června NHL poprvé od roku 2019 pozvala 96 hráčů do Buffala, kde v rámci NHL Draft Combine podstoupili fyzické testy a setkali se také se zástupci jednotlivých týmů při osobních rozhovorech.

Maple Leafs podle informací mluvili s pěticí možných kandidátů.

Jedním z dotazovaných byl osmnáctiletý rakouský centr Marco Kasper, který letošní sezonu odehrál v nejvyšší švédské soutěži za Rogle včetně 13 zápasů v playoff. Kasper nabízí se 187 cm a 85 kilogrami zajímavé fyzické parametry a kvalitní bruslařské schopnosti. Kromě švédské soutěže se představil také v dresu Rakouska na světovém šampionátu dospělých, kde v sedmi zápasech zaznamenal dvě asistence. Kasper podle informací mluvil se zástupci téměř všech týmů. Jedinými kteří s ním nemluvili byli Dallas a Carolina. Kasper je hodnocený na pátém místě mezi evropskými hráči. Určitě se ovšem nedá čekat, že by Kasper vydržel až na konec prvního kola. Tenhle hráč za Maple Leafs zřejmě hrát nebude.

Mnohem větší naději má centr Sault St. Marie Bryce McConnell-Barker. Skauti Maple Leafs zcela určitě po celou sezonu tento klub pozorně sledují. Greyhounds jsou v posledních letech tradičním dodavetelem talentů pro Maple Leafs a Kyle Dubas má ze své předchozí kariéry pevné vazby směrem k této organizaci. Bryce McConnell-Barker má se 185 cm a 87 kilogrami podobné fyzické parametry jako Marco Kasper. Skauti ho popisují jako velmi soutěživého hráče. V 68 zápasech letošní sezony nastřílel 23 branek a zaznamenal 26 asistencí. V deseti zápasech playoff OHL zaznamenal 1 branku a čtyři přihrávky. Podle informací musí ještě hodně pracovat na vyrovnanosti svých výkonů, ale je mu předpovídaná kariéra v prvních dvou útocích na úrovni NHL. V hodnocení centrálního skautingu mu patří mezi severoamerickými hráči 34. místo.

Asi jediným obráncem, se kterým zástupci Toronta na Draft Combine mluvili byl 194 centimetrů vysoký a 81 kilogramů vážící Owen Pickering ze Swift Current ve Western Hockey League. Jeho hra je založená na rychlosti a kontrole puku při bezpečném přesunu z obranné třetiny přes střední pásmo. Pickering je jedním z nejvýše hodnoceným obráncem a také u něj se nepředpokládá, že by byl k mání v době výběru Maple Leafs.

Leafs se na Draft Combine setkali také se slovenským útočníkem Filipem Mešárem. Se 177 centimetry a 79 kilogrami nepatří k největším hráčům, ale to jak víme není pro Kyle Dubase žádná nevýhoda. Svou menší postavu nahrazuje svým bruslením a prací s hokejkou. Dokáže také tvořit hru. Mešár je hodnocený na 20. místě mezi evropskými hráči a to už jsou oblasti, ze kterých si mohou Leafs vybírat. Letošní sezonu odehrál ve slovenské nejvyšší soutěži. V dresu Popradu nastoupil ke 37 zápasům s bilancí osmi branek a osmi asistencí. Odehrál také šest zápasů v playoff, sedm zápasů za výběr Slovenska do 18ti let a 3 zápasy za reprezentaci Slovenska dospělých.

Dalším hráčem, se kterým se Leafs na Draft Combine setkali byl centr Rutger McGroarty z výběru americké osmnáctky NTDP (National Team Development Program). McGroarty ve své hře velmi dobře využívá svých 185 cm a 93 kilogramů. Velmi svou fyzickou hrou, postavou, sílou a chytrostí připomíná Matthew Kniese, kterého si Leafs vybrali v loňském draftu. Do sestavy Maple Leafs by to byl určitě velmi zajímavý prvek.

Na světovém šampionátu osmnáctiletých byl kapitánem amerického výběru, který překvapivě prohrál ve finále s výběrem Švédska. S devíti body byl třetím nejproduktivnějším hráčem USA společně s Frankem Nazarem a Cutterem Gauthierem. S osmi brankami byl na turnaji zároveň druhým nejlepším střelcem.

V jeho silové hře dominuje rychlost, přesnost střelby, nasazení a také dobrá pracovní morálka díky které je lídrem nejenom na ledě, ale také mimo led. 

Podle svých slov vyrůstal jako fanoušek Maple Leafs a pohovorem se zástupci svého oblíbeného klubu ještě před draftem se pro něj stal jeho dětský sen skutečností.

V hodnocení centrálního skautingu NHL mu patří 22. místo a bude zřejmě vybraný ještě dřív než příjde řada na Maple Leafs.

Další možné volby Leafs v prvním kole

GM Maple Leafs Kyle Dubas obecně neváhá vybrat hráče se špičkovými dovednostmi a potenciálem do budoucna před bezpečnější volbou bez ohledu na postavu hráče. A pokud vycítí, že může díky výměně získat další volbu a k tomu svého hráče, tak to udělá. Jako například v roce 2018, kdy se Leafs posunuli z 25. místa na 29 a vybrali si obránce Rasmuse Sandina. Podobně se Leafs posunuli směrem dolů také v roce 2015, kdy u toho byl Kyle Dubas na pozici asistenta Generálního manažera.

Duo z Mississaugy

V první desítce nejlepších severoamerických hráčů je hned duo hráčů z klubu Mississauga Steelheads o které mají Leafs velký zájem, centr Luca Del Bel Belluz a také centr Owen Beck.

S Belluzem zástupci Maple Leafs údajně mluvili po skončení Draft Combine a rodák z Woodbridge v Ontariu by byl určitě nadšený pokud by si ho Leafs v prvním kole vybrali. Belluz odehrál v dresu Steelheads 68 zápasů ve kterých posbíral 76 bodů za 30 branek a 46 asistencí navzdory tomu, že jeho hra je popisována spíše jako two-way.

Stosmdesátpět centimetrů vysoký a 81 kilogramů vážící Belluz bude ovšem velmi pravděpodobně stejně jako Beck vybraný jiný klubem ještě před Torontem.

Dravec z programu NTDP

Zájem mnoha klubů vzbuzuje centr americké osmnáctky z NTDP Frank Nazar, který byl v programu jedním z nejproduktivnějších hráčů letošní sezony. Ve 24 zápasech posbíral 35 bodů což byl čtvrtý nejlepší bodový průměr na zápas v celé lize a druhý nejlepší z hráčů způsobilých k draftu. Tím prvním byl samozřejmě jeden z top tří v letošním draftu Logan Cooley.

Nazar byl členem dominantního amerického výběru do osmnácti let na světovém šampionátu, který ve finále velmi překvapivě prohrál s výběrem Švédska 6-4. Na turnaji posbíral v šesti zápasech devět bodů za 3 branky a 6 asistencí včetně jedné branky v semifinále proti výběru České Republiky a také ve finále proti Švédsku.

Herní stylem je 179 centimetrů vysoký a 82 kilogramů vážící útočník přirovnávaný k Braydenu Pointovi. Svou rychlostí neustále napadá soupeře po celém ledu. Má velmi dobré ruce a také vidění.   V hodnocení centrálního skautingu mu patří 21 místo. Uvidíme, jestli bude dostupný až přijde řada na Maple Leafs.

Tvořivý bek z Djurgardens

Pokud si budou chtít Maple Leafs v prvím kole vybrat obránce, tak by volba mohla padnou na levorukého beka Djurgardens Calleho Odeliuse. Šestnáctý nejlépe hodnocený evropský hráč podle centrálního skautingu odehrál většinu sezony ve švédské juniorce. Ve 43 zápasech posbíral 30 bodů za 7 branek a 23 asistencí.

Zahrál si ale také 7 zápasů za dospělý výběr ve švédské nejvyšší soutěži. K tomu odehrál šest zápasů na šampionátu osmnáctek a dalších 17 mezinárodních zápasů za výběr Švédska v této věkové kategorii. V letošní sezoně odehrál v této věkové kategorii těžko uvěřitelných 74 zápasů.

Odelius je prakticky od začátku své kariéry součástí dominantního systému v Djurgardens a zřetelně by se svou chytrostí a zaměřením na ofenzivu při kterém těží z rychlého přechodu z obrany do útoku současně s držením kotouče zapadal do týmu jako jsou Maple Leafs. Se zastupci Maple Leafs se také na Draft Combine údajně setkal a při dotazu, co by týmu přinesl odpověděl, že trochu útočení a obrany a dobrou všestranou hru.

Maple Leafs odvádí velmi dobrou práci při vývoji Rasmuse Sandina a Timothyho Liljegrena. Proč by to nemohlo vyjít také v případě Calleho Odeliuse?

A další šikula z Djurgardens

V prvním kole draftu se vždy nabízí mnoho velmi kvalitních hráčů. Dalším zajímavým hráčem pro Maple Leafs by mohl být například spoluhráč Odeliuse z Djurgardens centr Noah Ostlund, který je hodnocený centrálním skautingem jako osmnáctý hráč v evropském žebříčku. 

Jeho hra ať už s pukem na hokejce nebo bez nej je vždy velmi dynamická. Diváci často žasnou nad tím, co dokáže s kotoučem na hokejce. Kdykoliv je v útoku tak je schopný hrát ve vysokém tempu a s vysokým přesvědčením. Má vynikající kontrolu nad kotoučem a jemné ruce v těsných prostorech.

Stejně jako Odelius strávil většinu sezony v juniorské lize, kde odehrál 32 zápasů s bilancí 9 branek a 33 asistencí. K tomu přidal dalších pět zápasů v playoff ve kterých nastřílel pět branek a připsal si celkem 7 bodů.

Odehrál také 11 zápasů v dresu Djurgardens ve švédské nejvyšší soutěži. A nechyběl samozřejmě ani ve výběru Švédska na šampionátu osmnáctiletých kde společně s Odeliusem získal zlaté madeile po výhře nad USA ve finále. V šesti zápasech zaznamenal čtyři branky a šest asistencí. A k tomu odehrál dalších 15 mezinárodních zápasů za výběr Švédska v kategorii do 18 let. Celkem tedy zvládl v letošní sezoně 65 zápasů.

Je to vynikající tvůrce hry se schopností snadno uvolnit hru a najít spoluhráče perfektně časovanou přihrávkou. Je primárním cílem je sice přihrávka na spoluhráče ale zároveň je schopný také velmi dobře vystřelit pokud má dobrou pozici.

Ostlund je hodnocený centrálním skautingem jako 18. nejlepší evropský hráč.

Maple Leafs mají v podstatě nekončící možnosti výběru na 25. místě draftu. Nechme se tedy překvapit, koho nám Kyle Dubas přivede.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.