Leafs napravili nevydařenou kapitolu v brankovišti

Další česká kapitola v brankovišti Maple Leafs je u konce a je třeba říct, že to nebyla vydařená kapitola. A pro Maple Leafs bylo nesmírně důležité tuhle kapitolu napravit a posunout se dál.

Českému brankáři rozhodně uškodilo zranění hned v prvním zápase nové sezony. Před jeho návratem se Leafs snažili být trpěliví a tým to také zdůrazňoval samotnému hráči. Jenže hned po návratu ve svém druhém zápase v sezoně se Mrázek opět zranil a opět byl dlouhou dobu mimo hru. Až téměř v polovině prosince chytal svůj třetí zápas v sezoně. Takhle si nový brankář začátek svého působení v Torontu určitě nepředstavuje. Následovalo zapsání na waiver list před uzávěrkou přestupů, ze kterého si ale Mrázka žádný klub NHL nestáhl. A když už se zdálo, že se po konci přestupového období Mrázek konečně dostal do formy, tak se zase zranil.

Od té doby bylo víceméně jasno, že se Leafs nemohou na českého brankáře spolehnout. A s končící smlouvou současné jedničky Jacka Campbella musel Kyle Dubas najít způsob, jak se smlouvy Petra Mrázka zbavit. Ať už za účelem podpisu nové a dražší smlouvy s Campbellem nebo za účelem příchodu nového brankáře v rámci otevření trhu s volnými hráči.

To se Dubasovi nakonec podařilo v rámci prvního kola Draftu 2022, když volbu na 25. místě spolu s Mrázkem poslal do Chicaga za výběr na 38. místě ve druhém kole.

„Myslím, že zranění ho vykolejilo víc než cokoliv jiného. Myslím, že pro brankáře je těžké začínat, obzvlášť na novém místě, v novém městě a týmu. Dostat se do pohody, když zranění tak nějak převažují. Samozřejmě doufáme, že každý podpis se optimálně vydaří, ale ne všechny se vydaří,“ řekl GM Maple Leafs Kyle Dubas po prvním kole draftu.

Jistě, podepsat hráče a následně se ho zbavit a obětovat při tom volbu v prvním kole není určitě ideální. Obzvlášt ve světě platových stropů, kdy je třeba stavět tým právě na kvalitním draftu a následném vývoji hráčů v rámci organizace. Přesně tohle byl plán, na který kladl důraz současný President Maple Leafs Brendan Shanahan při svém nástupu do funkce.

Aktuálně mají Maple Leafs ve své sestavě 8 vlastních draftovaných hráčů. Od Austona Matthewse až po Timothyho Liljegrena nebo Rasmuse Sandina.

Jenže v posledních letech činí Dubasovi problém udržet si volbu v prvním kole draftu.

V lednu 2019 Dubas obětoval výběr v prvním kole draftu 2019 v rámci výměny Jakea Muzzina z Los Angeles. Tady ještě můžeme hovořit o jistém úspěchu vzhledem k přínosu Muzzina do sestavy Leafs. LA Kings si potom z 22. místa vybrali obránce Tobiase Bjornfota, který v poslední sezoně 2021-22 odehrál už 70 zápasů v NHL.

Jenže následovaly opravdu nevydařené výměny volby v prvních kolech.

Jenom pár měsíců po výměně Muzzina musel Dubas poslat výběr v prvním kole draftu 2020 společně se smlouvou Patricka Marleaua s cap hitem 6 250 000 dolarů do Caroliny Hurricanes, aby si uvolnil prostor pod platovým stropem. Carolina si potom ze 13. místa vybrala útočníka Setha Jarvise který v sezoně 2021-22 psbíral 40 bodů v 68 zápasech.

V srpnu 2020 potom Dubas situaci trochu vylepšil výměnou Kasperiho Kapanena do Pittsburghu. Toronto v rámci této výměny získalo volbu Pittsburghu v prvním kole draftu 2020 na které si vybralo Rodiona Amirova. Ten se ovšem aktuálně léčí ze závažné nemoci a není zřejmé, jestli Maple Leafs nadaného útočníka někdy využijí.

V sezoně 2020-21 potom Dubas před uzávěrkou přestupů za výběr v prvním kole draftu 2021 přivedl útočníka Nicka Foligna, který se měl stát posilou pro playoff. V základní části odehrál Foligno kvůli zranění pouze 7 zápasů. V playoff proti Montrealu potom 4.

Bylo by snadné kritizovat Dubase za všechny tyto výměny včetně ztráty letošního prvního kola výměnou Petra Mrázka.

Letošní ztráta volby v prvním kole draftu se dá ovšem hodnotit jako vcelku úspěšná výměna. Maple Leafs sice kvůli tomu ve druhém draftu za sebou a po třetí za poslední 4 roky nevybírali v prvním kole. Dubas ovšem po letošním prvním kole hovořil o tom, že hráče, které měli skauti Toronta vyhlédnuté bohužel nepropadli až na 25. místo a Leafs se tak rozhodli posunout se směrem dozadu.

A posun o 13 míst zatím zcela určitě vyvažuje výměnu Mrázkovy smlouvy do Chicaga. Maple Leafs si díky tomu uvolnili pod stropem pro další dvě sezony 3,8 milionů dolarů a to poměrně výrazně vylepšuje pozici Dubase před středečním otevřením trhu s volnými hráči.

„S místem pod stropem, který teď máme, máme k dispozici všechny možnosti ať už to je Jack Campbell, možnosti na volném trhu nebo výměna,“ řekl GM Maple Leafs Kyle Dubas po výměně brankáře Petra Mrázka během prvního kola.

Příští týden ale musí Kyle Dubas rozdělanou práci dokončit. Musí totiž sehnat (staro)novou jedničku do brankoviště.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.