Zhodnocení dosavadních letních změn Maple Leafs

Máme za sebou něco málo přes týden od draftu a pár dní po otevření trhu s volnými hráči. A těch pár dnů rozhodně zamotalo hlavu nejednomu fanouškovi Maple Leafs. Pojďme si zrekapitulovat změny, které nastaly v sestavě Maple Leafs po konci sezony.

Odchody

Už během poslední sezony 2021-22 bylo prakticky jisté, že Maple Leafs opustí útočník Ilya Mikheyev, na kterého Toronto nemělo dostatečný prostor pod platovým stropem. To se také potvrdilo a Mikheyev se domluvil ve Vancouveru na čtyřleté smlouvě s ročním cap hitem 4,75 milionů dolarů.

Po sezoně mělo Toronto několik chráněných volných hráčů, kteří čekali na kvalifikační nabídku nové smlouvy. Útočník Ondřej Kaše kvalifikační nabídku nové smlouvy neobdržel a po otevření trhu se dohodl na roční smlouvě za 1,5 milionů dolarů s Carolinou Hurricanes.

Stejně na tom byl také například obránce Toronta Marlies v AHL Kristians Rubins, který jako chráněný volný hráč nedostal nabídku nové smlouvy a tak se z volného trhu domluvil na smlouvě s Ottawou Senators.

Kromě Rubinse z hráčů Marlies nedostali nabídku nové smlouvy také obránci Chad Krys a Joseph Duszak a brankář Ian Scott. Všichni jsou tak v tento moment nechránění volní hráči.

Ze základní sestavy odešel útočník Colin Blackwell, který podepsal na dva roky v Chicagu. Obránce Ilya Lyubushkin se domluvil na rok v Buffalu. Nejdůležitějším odchodem je brankář Jack Campbell, který se domluvil na pětileté smlouvě v Edmontonu.

Ti, kteří zůstali

Výraznou ztrátou pro základní sestavu hlavně co se týče zkušeností na ledě a v šatně je konec kariéry Jasona Spezzy. Spezza ale neodchází úplně. Z ledové plochy a z kabiny se pouze přesune do kanceláře Maple Leafs a bude nadále působit jako speciální asistent generálního manažera.

Jeho zkušenosti a hlas v kabině nahradí Mark Giordano, který po svém přestupu ze Seattle krátce před uzávěrkou přestupů podepsal s Maple Leafs novou dvouletou smlouvu s ročním cap hitem 800 tisíc dolarů.

Na konci června se na nové smlouvě s Maple Leafs domluvil také obránce Timothy Liljegren, který na konci sezony hrál ve dvojici s Markem Giordanem. Jejich spolupráce a předávání zkušeností tak může dál pokračovat.

Změny v brankovišti

Kyle Dubas prakticky během týdne kompletně obměnil složení brankoviště. A nedá se zrovna s jistotou říct, že by si Leafs polepšili. Během prvního kola draftu Dubas poslal Petra Mrázka do Chicaga. Zkraje tohoto týdne potom dokončil riskantní výměnu Matta Murrayho z Ottawy Senators. A zatímco Jack Campbell krátce po otevření trhu s volnými hráči odešel do Edmontonu tak Dubas přivedl problémového Ilyu Samsonova z Washingtonu.

Oba noví brankáři Maple Leafs jsou vším jenom ne sázkou na jistotu. Zatímco Murray přináší velkou neznámou v podobě svého zdraví tak Samsonov zřejmě svou divokou povahu a mírně řečeno neúctu k autoritám. V lednu 2021 se Samsonov společně se svými ruskými spoluhráči z Washingtonu provinil proti pravidlům NHL zamezujícím nákazu Covid-19 když se společně sešli na hotelovém pokoji.

Je to sice dvojice s určitým potenciálem, ale také, byť s krátkodobým, přesto výrazným rizikem navíc.

Ilya Samsonov byl první volbou Capitals v draftu 2015. Po dalších třech sezonách v KHL odešel do zámoří až v sezoně 2018-19, kterou strávil v dresu Hershey Bears v AHL. Do NHL naskončil poprvé až v sezoně 2019-20, která statisticky patřila k jeho nejlepším. V 26 zápasech zaznamenal bilanci 16-6-2. Jeho úspěšnost zákroků 91,3% a průměr 2,55 inkasovaných branek na zápasy byly lepší čísla než jaké měla jednička Braden Holtby.

Jenže ve zkrácené sezoně 2020-21 odchytal pouze 19 zápasů za českým brankářem Vítem Vaněčkem.

Také v sezoně 2021-22 se Samsonov dělil o brankoviště Capitals s Vaněčkem. Oba odchytali zhruba polovinu základní části. A zatímco Samsonova čísla v základní části nedosahovala úrovně Víta Vaněčka tak v playoff se role obrátily po tom, co byl Vaněček střídaný v zápase číslo 2 série proti Floridě Panthers. Samsonov navzdory třem prohrám ve čtyřech zápasech (dvakrát z toho v prodloužení) zaznamenal v pěti zápasech proti Panthers úspěšnost zákroků 91,2% s průměrem 2,97 inkasovaných branek na zápas. V zápase šest a sedm ale byla jeho úspěšnost zásahů pouze 87%.

V NHL Samsonov odchytal celkem 89 zápasů s bilancí 52-22-8 s poměrně vysokým průměrem 2,81 inkasovaných branek na zápas a s úspěšností zákroků 90,2%. Po letošní sezoně se stal nechráněným volným hráčem po tom, co mu Capitals jako chráněnému hráči nedali novou kvalifikační nabídku. Důvodem bylo zřejmě to, že Capitals nechtěli riskovat potenciálně vysokou smlouvu pro Samsonova po arbitráži.

Jeho roční smlouva na 1,8 milionů dolarů je pro Toronto spíše sázkou na jeho potenciál. V juniorských letech byl ve své věkové kategorii dominantním brankářem. Ve třech zápasech na šampionátu do 18 let v roce 2015 zaznamenal úspěšnost zákroků 93,4%. Na turnaji World Jr. Challenge v roce 2015 to bylo v sedmi zápasech dokonce 94,5%. Ve dvou zápasech na juniorském šampionátu v roce 2016 měl také vysokou úspěšnost 95,6%. V roce 2017 odchytal na šampionátu juniorů šest zápasů, ve kterých zaznamel úspěšnost zákroků 93%.

Zdálo se, že se stane ve své kariéře jedničkou v NHL, ale to se zatím nevyplnilo.

Doplnění obrany

Druhý den po otevření trhu s volnými hráči se Kyle Dubas domluvil na smlouvě se dvěma obránci. Roční smlouvu s cap hitem ve výši ligového minima podepsali shodně Jordie Benn a Victor Mete.

Pro Toronto to ale rozhodně není posílení obrany. Je to spíše doplnění o sedmého beka. Ani jeden z nich se dle mého neusadí v základní sestavě. Rozhodně ne, pokud v sestavě Maple Leafs zůstane Muzzin, Holl a Sandin.

Pětatřicetiletý Jordie Benn sice přináší zkušenosti. V NHL odehrál během 11 sezon nejvíce zápasů v dresu Dallasu. V sezoně 2016-17 byl vyměněný do Montrealu. Maple Leafs jsou pro Benna už čtvrtým kanadským klubem po angažmá v Montrealu, Vancouveru a osmi zápasech v dresu Winnipegu Jets. Už v minulé sezoně měl ale limitovaný prostor v sestavě Minnesoty. A v Torontu to nebude jiné i když by mohl být svům způsobem náhradou za defenzivně hrajícího Lyubushkina.

Ani Victor Mete se dle mého neprosadí do základní sestavy. V NHL odehrál čtyři sezony a 185 zápasů v dresu Montrealu Canadiens. Od mládí ale fandil Maple Leafs, takže motivace by mu chybět nemusela. V dresu London Knights v juniorské OHL se navíc potkal s Mitchem Marnerem. Metemu je teprve 24 let, takže je ještě poměrně mladý a v organizaci Maple Leafs by tak mohl dostat určitý prostor na rozvoj. Nejspíše ovšem v AHL.

Levné doplnění sestavy útočníků

Všichni moc dobře víme, jak na tom Maple Leafs jsou co se týče platového stropu. V první desítce hráčů s nejvyšším cap hitem v NHL jsou tři hráči Maple Leafs. A od začátku roku 2019 pouze Artemi Panarin s New Yorkem Rangers podepsal smlouvu s vyšším ročním cap hitem než je smlouva Austona Matthewse.

Auston Matthews, John Tavares a Mitch Marner zatěžují platový strop Maple Leafs pro příští sezonu 40,6%. Společně se smlouvou Williama Nylandera ať se zdá jakokoliv výhodná je to 49% z platového stropu pro 4 hráče.

Kyle Dubas je tak v podstatě poslední tři sezony odsouzený k tomu, doplnit top čtyřku v sestavě hráči s cap hitem nepřekračujícím v nejlepším případě 2 miliony dolarů. A ve stejné situaci je Dubas také letos.

V posledních letech se GM Maple Leafs orientuje na hráče, kteří se stali nechráněnými volnými hráči po tom, co od svého klubu neobdrželi kvalifikační nabídku na novou smlouvu. V loňské sezoně byli takovými podpisy Maple Leafs útočníci David Kämpf, Ondřej Kaše a Nick Ritchie. V případě Ritchieho volba sice nevyšla, ale v případě českých hráčů se investice vyplatila. Podobní hráči jsou totiž často mladší než nechránění volní hráči a v dané cenové hladině nabízí často lepší perspektivu než tradiční nechránění volní hráči.

Také během letošního léta se Dubas zaměřil na chráněné volné hráče bez kvalifikační nabídky. Ze sedmi nových hráčů jsou to hned čtyři hráči včetně už zmíněného brankáře Ilyi Samsonova.

Prvním útočníkem, který se s Maple Leafs domluvil na nové smlouvě byl Nicolas Aube-Kubel. Ten má za sebou průlomovou sezonu se 67 zápasy a 22 body za 11 branek a 11 asistencí v dresu Colorada Avalanche zakončenou ziskem Stanley Cupu. Kubel podepsal s Maple Leafs smlouvu na 1 rok s cap hitem 1 milion dolarů. Zřejmě jenom proto, že má za sebou zkušenosti z Finále Stanley Cupu to není smlouva na úrovni ligového minima. Ve 14 zápasech playoff ale nezaznamenal ani jeden bod. Celkem má na svém kontě celkem 169 zápasů v NHL. Svou rychlostí, schopností napadat a dravostí by mohl být solidní náhradou za Mikheyeva. V minulé sezoně byl druhý v sestavě Colorada v počtu hitů. V sestavě Leafs bude jeho místo zřejmě až ve čtvrtém útoku.

Po Kubelovi Maple Leafs oznámili podpis smlouvy s Adamem Gaudettem. Také v jeho případě se jedno o roční kontrakt za ligové minimum 750 tisíc dolarů. Jeho nejlepší ročník byla sezona 2019-20 se 33 body v 59 zápasech v dresu Vancouveru Canucks. K tomu přidal dalších 10 zápasů v playoff. V další sezoně ale vypadl ze sestavy Vancouveru a sezonu dokočil po výměně v Chicagu. Už po osmi zápasech sezony 2021-22 byl ale znovu vyměněný. Z Chicaga se Gaudette stěhoval do Ottawy. V dresu Senators odehrál 50 zápasů s bilancí čtyř branek a osmi asistencí. Gaudette zjevně nebude schopný nahradit bodový výpadek za Mikheyeva, Kašeho nebo Spezzu. Jeho role bude zřejmě jako 13. útočník.

Podobně na tom bude také Dennis Malgin, který se do Toronta vrací po sezoně v rodném Švýcarsku. Ani u něj se úplně nedá očekávat, že se usadí v sestavě Maple Leafs a spíše Dubas jeho jednocestnou smlouvu za 750 tisíc dolarů uklidí k Marlies do AHL.

V úplně jiné pozici k Maple Leafs přichází útočník Calle Järnkrok, který podepsal čtyřletou smlouvu s ročním cap hitem 2,1 milionů dolarů. Ten má za sebou zvláštní sezonu. Začal ji v dresu Seattle, kde ve 49 zápasech posbíral 26 bodů za 12 branek a 14 asistencí. Jenže přišlo zklamání po výměně do Calgary krátce před uzávěrkou přestupů. V dresu Flames Järnkrok odehrál 17 zápasů ve kterých si připsal pouze 4 asistence. Ve 12 zápasech playoff zaznanemanl jednu branku a další tři přihrávky. Calgary za švédského útočníka, který byl po minulé sezoně regulérně nechráněným volným hráčem obětovali tři volby v draftu (druhé kolo 2022, třetí kolo 2023 a sedmé kolo 2024).

Järnkrok byl draftovaný Detroitem ve druhém kole draftu 2010. Do NHL ale nakoukl v sezoně 2013-14 za Nashville Predators. Právě v Nashville strávil zatím nejlepší část své kariéry. Během osmi sezon odehrál 508 zápasů ve kterých zaznamenal 211 bodů za 94 branek a 117 asistencí.

Järnkrok je solidní 30bodový hráč. Díky své všestrannosti je schopný hrát na jakékoliv útočné pozici. V dresu Predators hrál v jakémkoliv útoku, kde ho Predators potřebovali. Věřím, že Maple Leafs jeho všestrannost využijí ať už ve třetím nebo ve čtvrtém útoku. V případě výměny Alexandera Kerfoota by mohl být jeho solidní náhradou.

Po odchodech Mikheyeva a Kašeho musí Maple Leafs nahradit jejich příspěvek v podobě 35 branek. Plus jejich rychlost, obětavost ve hře a v případě Mikheyeva také schopnosti při hře v oslabení. K tomu připočtěte 12 branek Jasona Spezzy, který ukončil kariéru a pokud to nedopadne dobře tak také 15 branek Pierre Engvalla. Celkových 62 branek je téměř 20% celkové ofenzivní produkce loňské sestavy.

Ofenzivní čísla nových hráčů ale náhradu Mikheyeva nebo Kašeho úplně neslibují. Je ovšem možné, že se Maple Leafs ani nesnaží nahradit přímo jejich ofenzivní příspěvek. Je docela možné, že Kyle Dubas novými posily pro příští sezonu hledá zcela jiné hodnoty, které Torontu v minulých letech chyběli. A právě třeba Järnkrok nebo Kubel by něco z toho mohli přinést.

Chránění volní hráči

Před otevřením trhu s volnými hráči se Kyle Dubas rozhodl, že kvalifikační nabídku nové smlouvy dostane pouze útočník Pierre Engvall a obránce Rasmus Sandin.

Zatímco Engvall se může v případě nespokojenosti s kvalifikační nabídkou obrátit na arbitráž, tak Sandin může pouze trucovat podobně jako například William Nylander v roce 2018 pokud mu nebude nabídka Maple Leafs připadat dostatečně vysoká.

Jak už bylo zmíněno, tak trochu překvapivě tak nedošlo na českého útočníka Ondru Kašeho. Maple Leafs zjevně nevěřili jeho zdravý. Kaše měl ve své kariéře mnoho zdravotních problémů. V sezoně 2020-21 odehrál v dresu Bostonu pouze 3 zápasy. Také v poslední sezoně ho potkalo několik zdravotních problémů včetně zřejmě otřesu mozku. Přesto odehrál 50 zápasů s velmi slušnou bilancí 14 branek a 13 asistencí.

A co dál?

Na podpis Engvalla a Sandina ale Maple Leafs aktuálně nemají vůbec žádný prostor pod platovým stropem. A pokud chce Dubas tyhle dva hráče udržet tak musí najít zájemce o obránce Justina Holla a jeho smlouvu na 2 miliony dolarů. A zřejmě to nepůjde ani bez další výměny.

Nabízí se už zmíněný útočník Alexander Kerfoot o jehož výměně se poměrně dost spekuluje. Problémem je klauzule v jeho smlouvě zakazující jeho výměnu do 10 týmů podobně jako v případě Jakea Muzzina. Jeho druhý nejvyšší cap hit mezi obránci 5,625 milionů dolarů si Leafs při vší úctě k přínosu Muzzina také nemohou úplně dovolit.

Léto ale ještě zdaleka nekončí tak uvidíme co dalšího Kyle Dubas vymyslí.

Jméno hráčePozicePříchod/OdchodCap hit 2021-22StatusPředchozí/Nový tým
Ilya MikheyevLW, RWOdchod$1,645,000UFAVancouver Canucks
Ondřej KašeRWOdchod - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)$1,250,000
RFACarolina Hurricanes
Pierre EngvallLW, Cdostal kvalifikační nabídku$1,250,000RFAPodepsal novou smlouvu
Jason SpezzaC, RWukončil kariéru$750,000UFAukončil kariéru
Colin BlackwellC, RWOdchod$725,000UFAChicago Blackhawks
Mark GiordanoDzůstal v Torontu$6,750,000UFApodpis nové smlouvy
Ilya Lyubushkin D Odchod$1,350,000UFABuffalo Sabres
Rasmus SandinDdostal kvalifikační nabídku$894,167RFARFA
Timothy LiljegrenDzůstal v Torontu$863,333RFAPodepsal novou smlouvu
Jack CampbellGOdchod$1,650,000UFAEdmonton Oilers
Brett SeneyC, LW (AHL)Odchod$750,000UFAChicago Blackhawks
Chad KrysD (AHL)nedostal kvalifikační nabídku (UFA)$853,333RFAOdchod do Evropy
Kristians RubinsD (AHL)Odchod - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)$785,000RFAOttawa Senators
Joseph DuszakD (AHL)nedostal kvalifikační nabídku (UFA)$750,000RFAOdchod do Evropy
Teemu KivihalmeD (AHL)$725,000UFAOdchod do Evropy
Ian ScottG (AHL)nedostal kvalifikační nabídku (UFA)$805,833RFAUkončil kariéru
Carter HuttonG (AHL)$750,000UFAUkončil kariéru
Michael HutchinsonG (AHL)Odchod$725,000UFAVegas Golden Knights
Calle JärnkrokC, RW, LWPříchod$2,000,000UFACalgary Flames
Jordie BennDPříchod$900,000UFAMinnesota Wild
Victor MeteDPříchod$1,200,000RFA - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)Ottawa Senators
Denis MalginC, RWPříchod$700,000 (2020-21)UFAZSC Lions (Švýrarsko)
Adam GaudetteC, RWPříchod$997,500RFA - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)Ottawa Senators
Nicolas Aube-KubelRWPříchod$1,075,000RFA - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)Colorado Avalanche
Ilya SamsonovGPříchod$2,000,000RFA - nedostal kvalifikační nabídku (UFA)Washington Capitals

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.