Jednání o nové smlouvě Sandina nikam nevedou

Obránce Rasmus Sandin je už více než měsíc chráněným volným hráčem Maple Leafs a stále ještě nemá podepsanou novou smlouvu. A nezdá se, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit.

„Jednání nikam nevedou,“ řekl minulý týden Sandinův agent Lewis Gross v rozhovoru se stanicí Sportsnet.

Proč ale jednání skončila na mrtvém bodě?

„Na to nedokážu odpovědět. Víte, že stejně obvykle moc (veřejně) nemluvím. Ale teď prostě nikam nevedou,“ dodal Gross.

Sandinův agent odmítl sdělit podrobnosti.

K záležitosti se vyjádřil také GM Maple Leafs Kyle Dubas:

„Jednávání o smlouvě prostřednictvím médií má nepříznivý dopad na pověst hráče (a) týmu a tradičně neřeší soukromé záležitosti,“ napsal ve středu generální manažer Maple Leafs Kyle Dubas, když byl informován o Grossových komentářích.

Mladému švédskému obránci po sezoně 2021-22 skončila tříletá nováčkovská smlouva s ročním caphitem 894 167 dolarů, kterou Sandin podepsal už v červenci 2018. Ale protože Sandin v sezoně 2018-19 neodehrál více než 10 zápasů v NHL, tak jeho smlouva vstoupila v platnost až o rok později.

Na současná jednání o Sandinově nové smlouvě má vliv hned několik faktorů.

Předně to je prostor pod platovým stropem Maple Leafs, který Toronto má, vlastně žádný. A to doslova. V současné chvíli, zhruba měsíc před začátkem přípravného období jsou Leafs dokonce téměř 1,5 milionů nad platovým stropem pro příští sezonu, který činí 82,5 milionů dolarů. A to je na soupsisce týmu 22 ze 23 možných hráčů včetně třeba Williama Nylandera, Alexe Kerfoota nebo Justina Holla o kterých se stále ještě spekuluje v souvislosti s případnou výměnou.

Svou roli hrájí určitě také Sandinovy požadavky, které nejsou ovšem veřejně známé.

Nicméně o rok starší Timothy Liljegren podepsal už na konci června řekněme přechodnou dvouletou smlouvu s ročním caphitem 1,4 milionů dolarů. Liljegren vstoupil do NHL stejně jako Sandin v sezoně 2019-20. Se 74 odehranými zápasy má sice odehráno o 14 zápasů méně než Sandin. U obou hráčů je ale rozložení porce zápasů stejné. Po prvním ochutnání NHL v sezoně 2019-20 přišel v další sezoně útlum. Liljegren v sezoně 2020-21 odehrál 2 zápasy zatímco Sandin 9 zápasů. Až v poslední sezoně 2021-22 se oba naplno usadili v obraně Maple Leafs. Liljegren odehrál 61 zápasů a Sandin 51.

V ideálním světě by se tedy požadavky Rasmuse Sandina nejenom vzhledem k počtu odehráných zápasů, ale také vzhledem k jejich současné pozici hráče do třetího obranného páru neměli výrazně lišit.

Kromě Liljegrena souhlasil s kratší smlouvou také útočník Pierre Engvall, který se 1. července dohodl na roční smlouvě s caphitem 2,25 milionů dolarů.

Z chráněných volných hráčů Maple Leafs, kteří dostali kvalifikační nabídku na prodloužení smlouvy tak Sandin zůstává posledním hráčem, který se ještě s klubem nedomluvil.

Tréninkový kemp před novou sezonou začíná zhruba v polovině září. K prvnímu přípravnému zápasu Maple Leafs nastoupí 24. září proti Ottawě Senators. Agent Rasmuse Sandina ale řekl, že je příliš brzy spekulovat o tom, jestli se Sandin zúčastní kempu bez novou smlouvy.

Lewis Gross má nicméně s jednáním o nové smlouvě svého klienta s Maple Leafs bohaté zkušenosti. V roce 2018 vedl s Dubasem jednání o nové smlouvě Williama Nylandera, které skončilo dohodou doslova za pět minut dvanáct. Ve skutečnosti se obě strany domluvy 1.prosince krátce před 17 hodinou, která tvoří hranici pro podpis nové smlouvy s chráněným volným hráčem. Dá se tak čekat, že jednání se potáhnout ještě velmi dlouho.

Kromě souhlasu s kvalifikační nabídkou Rasmus Sandin moc jiných možností nemá. Jeho kontrakt nedovoloval přihlásit se k arbitráži. Jejich projednání i tak už skončilo.

Posun do situace by mohl přinést tzv. offer sheet ze strany jiného klubu NHL, který by Sandinovi nabídl vyšší smlouvu než jaká byla kvalifikační nabídka Maple Leafs. Toronto by potom muselo v případě, že by Sandin s nabídkou jiného týmu souhlasil tuto nabídku dorovnat nebo by Sandin za kompenzaci v podobě výběrů v draftu odešel.

Pro Maple Leafs by to v současné situaci s platovým stropem byla možná úleva i za cenu toho, že by Sandina ztratilo. Asi úplně nejlepší by ovšem bylo vytvořit si na Sandina prostor výměnou například Justina Holla.

V neprospěch Sandina ovšem hraji roli fakt, že Leafs mají aktuálně obsazená místa na levé strany obrany. Vedle Morgana Riellyho, Jakea Muzzina, T.J. Brodieho (který hraje napravo vedle Riellyho) a Marka Giordana není pro Sandina příliš prostoru.

GM Kyle Dubas ovšem řekl, že preferuje Sandina na jeho obvyklé pozici vlevo. To by ale znamenalo, že se Leafs musí někoho zbavit a v tom případě je jednoznačnou volbou Jake Muzzin.

Maple Leafs si nemohou dovolit ztrácet nadějné mladé hráče jako je Sandin nebo Liljegren, kteří přinášejí o něco levnější smlouvy než veteráni typu Muzzina. A ví to také Dubas.

„Jsou masivní součástí naší budoucnosti. Jsou výrazně mladší než ostatní hráči naší obrany. A potřebujeme, aby se i nadále posouvali dopředu,“ řekl Dubas během draftu.

„V případě Rasmuse je jedním z hlavních cílů pokusit se ho připravit tak, aby byl zdravý po celý rok a využít na něj ty správné zdroje, které mu k tomu pomůžou,“ dodal Dubas.

„Vidíme ho a Timothyho jako dvě důležité součásti k tomu, abychom se posunuli,“ řekl Dubas.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.