Zvládne Samsonov tlak v Torontu?

Prakticky ihned po odchodu brankáře Jacka Campbella coby nechraněného volného hráče do Edmontonu Oilers přivedl Generální manažer Kyle Dubas do brankoviště Maple Leafs Ilyu Samsonova. A zatímco Campbell po otevření trhu s volnými hráči podepsal víceletý kontrakt s cap hitem 5 milionů dolarů tak Samsonov se s Dubasem domluvil pouze na roční smlouvě s cap hitem větším jenom o 150 tisíc dolarů než měl v loňské sezoně Campbell.

Obě strany byly po vzájemné domluvě velmi spokojené. Po čtvrtečním zahajovacím tréninku na přípravném kempu to potvrdil také samotný Samsonov při svém prvním setkání s torontskými médii.

„Moc se mi to líbí. Jsem velmi nadšený. Každý tady chce vyhrát Stanley Cup a je to pro mě dobrá příležitost,“ řekl Samsonov.

Podle svých slov Samsonov odmítl nabídky s delší smlouvou než jakou uzavřel s Leafs po úspěšném prezentaci GM Kyle Dubase.

„Bylo to dobré pro mě a dobré pro tým,“ řekl.

„Opravdu chtěl, aby to byla roční dohoda typu ‚ukaž mi co umíš‘ a sázel při tom na sebe, což není vždy běžné u hráčů, kteří procházejí šokem z toho, že nedostali kvalifikační nabídku, když to nečekal. To na mě zapůsobilo,“ řekl Dubas.

Samsonov by se měl podělit o zápasy v brance Maple Leafs společně s Mattem Murraym.

„Oba ukázali, že mohou zvládnout mnoho zápasů a my je oba potřebujeme připravené a to bude obtížné, když jeden bude chytat všechny zápasy a druhý jenom sedět na střídačce,“ řekl Dubas ve čtvrtek.

Už prvních 40 minut v přípravných zápasech možná napovědělo, že Samsonov je rozhodně velmi motivovaný ukázat se. V sobotním večerním zápase proti Ottawě Samsonov pochytal všech 16 střel, které na něj za dvě třetiny mířili.

„Vypadal opravdu silně. Zejména při několika závarech kolem branky, vypadal opravdu silně a vyrovnaně. O spodek branky bylo postaráno,“ řekl po zápase s Ottawou kouč Sheldon Keefe.

Přitom v první třetině na něj mířily pouze tři střely. A nedostatek práce se občas projeví na soustředěnosti. O to víc je jeho výkon působivější když zvážíme tlak, který pociťoval, aby zanechal dobrý dojem.

„Byl to první zápas a samozřejmě jste trochu nervózní. Ve druhé třetině na mě šlo více střel, byl jsem víc zapojený do zápasu. Cítil jsem se dobře. Trochu unavený, protože to je ještě příprava, ale cítil jsem se dobře,“ řekl po zápase s Ottawou Samsonov.

A kromě výkonu potěšila Samsonova také podpora fanoušků Maple Leafs.

„Opravdu rád, že jsem tady. Užívám si tým, spoluhráče i zdejší fanoušky. Děkuji. Děkuji za podporu. Cítím se skvěle. Každým dnem jsem lepší a lepší,“ dodal.

Jak už bylo zmíněno, tak pro ruského brankáře bylo trochu překvapení, když od Washingtonu nedostal kvalifikační nabídku ve výši 2,2 milionů dolarů. Capitals ho tak nechali odejít vlastně zadarmo.

Zdroje blízké organizaci Capitals zmiňovali, že čísla občas neříkají všechno. Samsonov je možná atletický a schopný předvádět skvělé zákroky, ale občas také vypadne z pozice nebo ztratí hokejku. Z důvodu inkasovaní snadných branek v ten nejméně vhodný okamžik v těsných zápasech si ve Washingtonu nevybudoval dobrou reputaci.

„Tým mu dal mnoho příležitostí, aby se chopil pozice prvního brankáře, ale jemu se to nedařilo,“ řekl zdroj.

Nový kouč brankářů Maple Leafs Curtis Sanford se proto chopil výzvy, aby dostal Samsonova zpět do formy. Během léta odletěl na Floridu, kde Samsonov trénoval s úřadujícím držitelem Vezinovy trofeje Igorem Shesterkinem. Během tréninků potom kladl důraz na zlepšení Samsonovy práce nohou, na rychlost v brankovišti a práci u tyček. Kromě toho Samsonov také pracoval se Shesterkinem na posílení své mentální hry.

„Odvádí spoustu práce a je velmi motivovaným hráčem. Velmi příjemný kluk, má skvělý přístup, angličtinu má OK, ale snaží se s kluky mluvit,“ řekl Keefe.

Ještě předtím, než se Samsonov vydal do Toronta zjišťoval u svých jmenovců Ilyi Lyubushkin a Mikheyeva jako to bude být pod mikroskopem v Torontu.

„Všichni říkali stejnou věc, jsou tu skvělí lidé a hodně médií,“ smál se Samsonov.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.