Nástupce Tomáše Kaberleho si zahraje první zápas NHL

V roce 2018 draftovali Toronto Maple Leafs obránce Filipa Krále v pátém kole draftu jako 149. hráče v pořadí. To už měl za sebou svou první sezonu v zámoří. V importním draftu do kanadské juniorky CHL (Canadian Hockey League) si ho ve druhém kole draftu 2017 jako 78. hráče v pořadí vybrali Spokane Chiefs. Na apríla 2020 podepsal s Maple Leafs svou první profesionální smlouvu v kariéře. A dnes večer nastoupí poprvé v dresu Maple Leafs do zápasu v NHL.

„Samozřejmě jsem trochu nervózní, ale jsem nadšený. Čekal jsem na tento okamžik. Jsem nadšený a připravený. Můj postoj? Hrát chytře, nekomplikovat to a prostě hrát podle týmové struktury,“ řekl po včerejším tréninku český hráč.

Od sezony 1980-81 je Filip Král devátým čechem, který ve své premiéře v NHL nastoupí v dresu Maple Leafs. Jako prvnímu se to podařilo v roce 1980 plzeňskému obránci Vítězslavu Ďurišovi. Naposledy v roce 2007 kladenskému útočníkovi Jiřímu Tlustému. Nějvětší českou legendou v dresu Maple Leafs ale zůstává kladenský obránce Tomáš Kaberle. Ten ve své premiérové sezoně 1998-99 odehrál 57 zápasů a v Torontu strávil celkem 12 sezon. V počtu odehraných zápasů mezi obránci je třetí za legendárním Timem Hortonem a Borje Salmingem.

Zpátky ke Královi. Rodák z Blanska začal bruslit jako tříletý v blanenské přípravce. Hokejově ale vyrůstal v Brně. Nejprve na Úvozu (dnešní HCM Warriors Brno) a poté v Kometě. Na Úvozu hrál ještě jako útočník. V Kometě z něj Libor Zábranský udělal obránce. Do zámoří odcházel už jako vítěz české extraligy. V sezoně 2016-17 odehrál jako osmnáctiletý v dresu Komety 23 zápasů základní části. Zaznamenal dvě asistence a v playoff přidal dalších pět zápasů. Sezonu předtím získal s brněnským klubem také dorostenecký titul. V létě 2016 byl také součástí českého výběru do 18 let, který vyhrál Hlinka Gretzky Cup.

V premiérové sezoně za mořem (2017-18) odehrál Král solidních 54 zápasů základní části WHL v dresu Spokane Chiefs. Přidal také 5 zápasů v playoff. Po svém draftu do NHL strávil další dvě sezony ve Spokane. Za tři sezony v kanadské juniorce odehrál 154 zápasů ve kterých zaznamenal 120 bodů za 31 branek a 89 asistencí.

Sezonu 2020-21 začal kvůli Covidové pauze v Evropě. Odehrál 7 zápasů za Přerov ve druhé nejvyšší české soutěži. Většinu sezony ale strávil opět v brněnské Kometě. V základní části nastoupil do 48 zápasů ve kterých vstřelil pět branek a přidal 15 asistencí. Ve statistice +/- měl plus 12 bodů. Trenéři ho nasazovali také v přesilové hře a na ledě strávil kolem 20 minut. V předkole playoff pomohl Brnu vyřadit Vítkovice. V prvním kole ale brněnský klub nestačil na pozdější vítěze a vypadl.

Už 4 dny po vypadnutí z českého playoff se hlásil v Torontu u Marlies. Ke svému prvnímu zápasu v AHL nastoupil 9. dubna. V dresu Marlies nakonec odehrál 10 zápasů. V posledních dvou zápasech základní části proti Belleville vstřelil dokonce dvě branky.

V loňské sezoně 2021-22 už hrál naplno AHL. V 58 zápasech zaznamenal 21 bodů a začal pokukovat po svém cíli. Nastoupit v NHL.

Podle svých slov viděl Filip Král NHL jako svůj splnitelný sen až mu bude 22 nebo 23 let. Oslavu svých 23. narozenin měl minulý týden.

Ve svém prvním zápase v dresu Maple Leafs by měl nastoupit vedle Marka Giordana. A v Torontu asi není zkušenějšího hráče, který by měl přivést českého nováčka do NHL. Když Giordano nastoupil 30. ledna 2006 ke svému prvnímu zápasu v NHL tak Královi bylo sedm let.

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.