Leafs předvedli parádní výkon zastíněný zraněním Samsonova

Toronto Maple Leafs si v sobotu večer po velmi dobré výkonu v prvních dvou třetinách poradili na domácím ledě s Bostonem Bruins 2-1. Jenže výhra je ale zastíněná ztrátou současné jedničky Ilyi Samsonova, který po dvou třetinách ze zápasu odstoupil.

Obě branky Toronta vstřelil Auston Matthews. V posledních pěti zápasech Matthews nastřílel pět branek a zdá se, že se po nevydařeném začátku sezony vrátil do své střelecké formy. Asistenci si u obou branek Matthewse připsal Mitch Marner. Všichni 4 lídři Maple Leafs se tak dotáhli nejména na bod na zápas. Nejproduktivnějším hráčem stále zůstává se sedmi brankami a sedmi asistencemi John Tavares.

Po nevydařeném říjnu byl včerejší zápas proti Bostonu pro Toronto důležitým testem. A Maple Leafs odvedli opravdu dobrou práci. Obrana udržela Boston na 21 střelách za zápas a jedinou branku Maple Leafs inkasovali z trestného střílení po faulu T.J. Brodieho.

Obzvlášt v prvních dvou třetinách to byl možná nejlepší výkon Maple Leaf v letošní sezoně. Od začátku zápasu si Leafs rychlým přechodem z obranné třetiny do útočného pásma vytvářeli šance. Na začátku třetí minuty Denis Malgin střelou z levého křídla ještě neuspěl. V sedmé minutě se před brankáře Bostonu tlačil Willy Nylander. Krátce na to střílel nebezpečně z modré čáry po Nylanderově přihrávce Morgan Rielly.

Zkraje osmé minuty Maple Leaf už vedli 1-0. Po souboji Michaela Buntinga za brankou soupeře se prosadil šikovnou střelou z pravé tyčky Auston Matthews.

Po půlminutě hry ve druhé třetině trefil John Tavares horní tyčku za Ullmarkem.

V polovině páté minuty byl ale kapitán Toronta vyloučený a Boston hrál první přesilovku v zápase. Navíc po 19 vteřinách oslabení podrazil T.J. Brodie v nebezpečné pozici Brada Marchanda, který už se tlačil před Samsonova a rozhodčí nařídili trestné střílení. K němu se postavil samotný Marchand a povedenou kličkou do backhandu vyrovnal.

Při zákroku proti kličce Marchanda se ale zranil brankář Ilya Samsonov. Druhou třetinu sice ještě dochytal, ale ještě v průběhu druhé třetiny bylo podle kouče Sheldona Keefa jasné, že do třetí části nastoupí Erik Kallgren. O jedné z reklamních přestávce kouč s brankářem jeho stav probíral.

Maple Leafs ale kritický okamžik ustáli a zbytek oslabení úspěšně ubránili.

V polovině zápasu trefil levou tyčku Denis Malgin a devět minut před druhou přestávkou ukradl Ilya Samsonov skvělým zákrokem branku z hokejky Krejčího.

Necelých sedm minut před koncem druhé třetiny dostalo také Toronto příležitost zahrát si přesilovou hru, kterou využilo ke vstřelení vítězné branky. Willy Nylander zavezl kotouč rychle do třetiny, objel branku a našel úplně volného Austona Matthewse, kterému už jenom stačilo zamést kotouč do odkryté branky, 2-1 Leafs.

Maple Leafs přestříleli svého soupeře v prvních 40 minutách 26-14. Ve třetí třetině to byl ale Boston, který byl střelecky aktivnější 7-2. Posledních téměř 12 minut zápasů Maple Leafs ani jednou na brankáře Bostonu nevystřelili. Naštěstí svůj jednobrankový náskok při závěrečném tlaku soupeře ubránili a připsali si důležité dva body.

„Myslím si, že můžeme být opravdu spokojení s výkonem po celých 60 minut. Myslím si, že jsme hráli proti opravdu dobrému týmu. Měli šance a tlak, ale my jsme odvedli opravdu dobrou práci, věřili si, nepanikařili a naše speciální týmy byly samozřejmě skvělé. Naše sestava na oslabení byla skvělá a Erik Kallgren byl ve třetí třetině skvělý. Myslím si, že celkově to byl opravdo dobrý výkon od všech hráčů,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Toronto je v letošní sezoně vůbec prvním týmem v NHL, který udržel Boston na méně než dvou vstřelených brankách za zápas. A teprve potřetí v letošní sezoně zůstala bez bodu modla českých fanoušků David Pastrňák. V zápase si za necelých 20 minut na ledě připsal pouze jedinou střelu a spíš více kazil než aby byl nebezpečný. V předchozích šesti zápasech přitom Pastrňák vstřelil pět branek a zaznamenal celkem 11 bodů.

Všech sedm střel Bostonu ve třetí třetině pochytal Erik Kallgren, který v letošní sezoně nastoupil zatím do 4 zápasů.

„Cítil jsem se docela dobře, ale není samozřejmě ideální jít do zápasu po dvou třetinách,“ řekl Kallgren.

Maple Leafs zaznamenali druhou výhru v řadě a čtvrtou v řadě ve vzájemných zápasech s Bostonem.

„Prostě jsme dnes večer našli další úroveň naší hry. Lépe jsme si přihrávali, lépe jsme bruslili oběma směry. Věděli jsme, že Boston z nás dostane to nejlepší jestli jsme s nimi měli bojovat a zjistili jsem, že naši hráči se tomu nejenom vyrovnali, ale myslím, že jsme taky sami zkraje zápasu nastavili tempo zápasu než abychom čekali, jaké to bude. Prvních 10 nebo 12 minut bylo určitě nejrychlejších a nejlepších jaké jse v letošní sezoně viděl a to nám poskytlo základ pro výhru,“ řekl po zápase kouč Sheldon Keefe.