Listopadová proměna Maple Leafs

Tenhle tým Toronta je docela dobrý, co říkáte?

Toronto po nepříliš vydařeném začátku sezony dokázalo ustát ztrátu obou brankářů, několika obránců základní sestavy a nevydařený vstup do sezony Austona Matthewse.

Během prvních dvou měsíců v sezoně se Torontu na výraznou dobu zranili oba noví brankáři. Už před sezonou budil jejich příchod rozpaky a příliš se nevědělo, co od toho čekat. Pochybovalo se o zdraví Matta Murrayho a nejasnosti kolem formy panovaly také u Ilyi Samsonova. Matt Murray se zranil během tréninku na konci prvního týdny základní části a chyběl od poloviny října do poloviny listopadu.

Ilya Samsonov ho ale v říjnu fantasticky zastoupil. Ruský brankář si připsal výhru v prvních čtyřech zápasech nové sezony a první listopadový týden měl na svém kontě už 6 výher. Jenže pak se zranil také on, když si v zápase proti Bostonu poranil koleno.

Ale protože Matt Murray po svém návratu předvádí podobně fantastické výkony jako Samsonov v říjnu, tak se zatím zdá, že ztráty v brankovišti Maple Leafs ustáli velmi dobře. Od poloviny listopadu dovedl Matt Murray s úspěšností zákroků 93,4% a průměrem 2,2 obdržené branky na zápas Maple Leafs v pěti zápasech v řadě k bodovému zisku (4-0-1). 

Ilya Samsonov už sice trénuje v plné výstroji na ledě, ale podle kouče Sheldona Keefea bude ještě do poloviny příštího týdne chybět.

Prakticky od začátku přípravného kempu mají Maple Leafs problémy se složením obrany. Na podpis nové smlouvy dlouho čekal Rasmus Sandin. Timothy Liljegren ještě před tréninkovým kempem podstoupil operaci kýly a hned po začátku přípravného kempu měl potíže se zády Jake Muzzin. Zatímco Sandin se ještě před začátkem základní části dohodl s klubem a také Liljegren je zpět v plné formě tak zdravotní problémy Muzzina jsou velmi vážné. Zkušený veterán odehrál první tři zápasy základní části ale ve čtvrtém zápase proti Arizoně odstoupil a zápas nedohrál. V tuto chvíli dokonce panují obavy o pokračování jeho hokejové kariéry.

Kromě toho má zdravotní problémy také T.J. Brodie, který úplně chybí na současném čtyřzápasovém tripu a léčí si poraněné svalstvo.

Zápas proti Islanders zkraje tohoto týdne nedohrál po srážce se soupeřem Morgan Rielly. Verdikt zraněné koleno a pauza 4 až 6 týdnů. A naposledy ze zápasu na ledě New Jersey odstoupil Jordie Benn. Jeho obsence by měla být podle slov kouče v řádu týdnů.

Jenže v současném složení obrany Maple Leafs vyhráli tři těžké zápasy venku během 4 dnů zatímco inkasovali pouze pět branek. Dlouhodobá absence Morgana Riellyho bude určitě znát, ale nahradit Benna nebo Muzzina by nemusel být po návratu T.J. Brodieho zase tak velký problém.

V úvodu základní části týmu určitě nepomohl nejpomalejší start do sezony Austona Matthewse v jeho kariéře. Až v osmém zápase se dočkal druhé branky v sezoně. V sobotním zápase na ledě Pittsburghu si připsal svou desátou trefu v sezoně. Trvalo mu to 23 zápasů. O Austona Matthewse ale strach mít nemusíme.

Podobně totiž začínal také loňskou sezonu. Ve svých prvních šesti zápasech v sezoně měl na svém kontě jedinou branku a svou desátou trefu v sezoně si připsal o tři zápasy dříve než v letošním roce. A nakonec se 60 brankami vyhrál Maurice Richard Trophy, takže Auston Matthews bude v pořádku.

Od návratu z nepovedeného výletu na západě USA (0-2-2) na konci října mají Maple Leafs v listopadu skvostnou bilanci 9-1-3. Do sezony Toronto vstoupilo říjnovou bilancí 4-4-2. Listopadová proměna je proto opravdu působivá. Po první čtvrtině soutěže byli Maple Leafs na čtvrtém místě v lize.

Výrazný podíl na této listopadé romanci Maple Leafs má Mitch Marner, který svou brankou proti Pittsburghu jako první hráč Maple Leafs od sezony 1993-94 (Dave Andreychuk) bodoval v 16 zápasech v řadě. Výrazně tak ohrožuje klubový rekord Eddieho Olczyka a Darryla Sittlera. Navíc v posledních šesti zápasech byl Marner vždy u první branky týmu v zápase (2G-4A).

To je dominantní hra a v lize možná není v těchto dnech lepšího hráče.

Chci říct, který hráč v letošní sezoně sbíral body v tolika zápasech v řadě? Jedině Jason Robertson z Dallasu drží s Mitchem Marnerem krok. Opěvovaný Connor McDavid zůstal na deseti zápasech v řadě a česká modla z Boston ještě o zápas méně.

Jenže kromě toho, že je Mitch Marner neobyčejně produktivní je také nejspolehlivějším obranným útočníkem, kterého kouč Sheldon Keefe staví proti nejlepším útokům soupeře a pravidelně také na oslabení. V letošní sezoně jenom David Kampf z útočníků Toronta odehraje více minut na ledě v oslabení než Mitchy.

Mitch Marner je v letošní sezoně jednoznačně kandidátem na Selkem Trophy pro nejlepšího defenzivního útočníka. Mezi všemi útočníky v lize má Mitch osmý největší čas na ledě (21:34), ale žádný z deseti nejproduktivnějších hráčů v lize se mu ani neblíží pokud jde o čas na ledě v oslabení.

Skvělou zprávou pro Maple Leafs je to, že třetí a čtvrtý útok Toronta má na ledě úplně jinou úlohu než vstřílení branek.

Ofenzivně totiž Maple Leafs táhne velká čtyřka. Všichni mají více než bod na zápas a kromě Mitche Marnera také nejméně 10 vstřelených branek. Kapitán John Tavares a Willy Nylander jsou se 12 brankami mezi 15 nejlepšími střelci soutěže. Je vidět, že přesun Mitche Marnera vedle JT a Willyho vedle Austona nese své ovoce.

Maple Leafs s průměrem 3 branek na zápas ve 23 zápasech střílí v letošní sezoně o necelou jednu branku na zápas méně než v celé loňské sezony, kdy měli průměr 3,8 branky na zápas. Jenže ve stejný moment loňské sezony mělo Toronto průměr 2,87 branky na zápas takže ještě nižší než v letošní sezoně.

Top čtyřka má v letošní sezoně mnohem větší podíl na ofenzivě týmu. Ve 23 zápasech v letošní sezoně posbíral kvartet Matthews, Marner, Nylander, Tavares rovných 100 bodů. Po 23 zápasech sezony 2021-22 měli na svém kontě dohromady 81 bodů.

Do konce listopadu zbývá Torontu odehrát dva zápasy. Už zítra zakončí sérii čtyř venkovních zápasů na ledě Detroitu. Ve středu potom Maple Leafs nastoupí na domácím ledě proti San Jose. A doufejme, že listopadová romance bude pokračovat.

GO LEAFS GO!!!

Napsat komentář© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.