Leafs posilují na playoff. Přichází Ryan O’Reilly

Dámy a pánové TOHLE je výměna. GM Maple Leafs Kyle Dubas se vzdal tří vlastních výběrů plus jednoho získaného v rámci výměny Matta Murrayho z Ottawy výměnou za kapitána St. Louis Blues Ryana O’Reillyho a útočníka Noela Acciariho.

Třetí sezonu v řadě tak Kyle Dubas přivádí do Toronta kapitána předchozího týmu. Po Nicku Folignovi z Columbusu Blue Jackets v roce 2021 a Marku Giordanovi ze Seattle v loňské sezoně nyní přichází Ryan O’Reilly ze St. Louis Blues.

Do výměny mezi Torontem a St. Louis se přimotala ještě Minnesota Wild, která si ponechá 25% O’Reillyho cap hitu ($1,875,000) výměnou za volbu Toronta ve 4. kole draftu 2025.

Samotní St. Louis si ponechají 50% z O’Reillyho cap hitu ($3,750,000). Díky tomu bude Ryan O’Reilly v cap hitu Maple Leafs zabírat částku pouze $1,875,000.

Přesto museli Maple Leafs zapsat v současné době zraněného brankáře Matta Murrayho na listinu dlouhodobě zraněných hráčů aby se „pod strop“ vešli. Kromě Murrayho je na LTIR zapsaný také obránce Jake Muzzin, útočník Nick Robertson a další obránce Victor Mette. Maple Leafs tak mohou díky LTIR využít téměř 12 milionů dolarů nad platovým stropem.

Upřímně jsem šokovaný touto výměnou a rozhodně jsem něco takového absolutně nečekal.

Ještě před několika dny Kyle Dubas mluvil o tom, že ho nezajímají velká jména a nemá zájem zbavit se vysokých výběrů v draftu za hráče na půjčku. Jenže výměna se St. Louis přesně takhle vypadá.

Ryan O’Reilly má smlouvu do konce letošní sezony. Také Noel Acciari se stane v létě nechráněným volným hráčem. A za tohle Kyle Dubas obětoval první, druhé a třetí kolo.

Volba ve čtvrtém kole draftu 2025, který putovalo do Minnesoty je cenou za to, že si současný GM Wild Bill Guerin ponechá 1,875 milionů dolarů ve svém platovém stropu, kde má dalších 9,8 milionů dolarů prostor. V rámci této časti celé výměny Maple Leafs získali také práva na mladého útočníka Joshe Pillara, který byl draftovaný Minnesotou ve 4. kole draftu 2021, ale Wild s ním smlouvu nepodepsali.

Co mi tedy uniká?

Ať je to, co je to tak jedno je jisté. Příští sezonu nezůstane především v útoku Maple Leafs kámen na kameni a není vůbec jasné, že u skládání nového týmu bude Kyle Dubas, kterému v létě končí smlouva s Maple Leafs. Dubas tak nyní sází vše na jednu kartu. All in řečeno pokerovou hantýrkou.

Na první dojem to vypadá, že jak Ryan O’Reilly tak Noel Acciari téměř perfektně zapadají do současné sestavy Maple Leafs. Bude ale zajímavé sledovat, jestli se Sheldon Keefe odhodlá k experimentu s O’Reillym na křídle vedle Johna Tavarese nebo jestli se zkušený centr postaví do řady centrů za Austona Matthewse a současného kapitána Maple Leafs. V tom případě by se český centr David Kämpf posunul do čtvrtého útoku.

V letošní sezoně měl Ryan O’Reilly určité zdravotní problémy kvůli kterým odehrál pouze 40 zápasů s bilancí 12 branek a 7 asistencí. Je zřejmé, že Maple Leafs od O’Reillyho nečekají příliš velký bodový příspěvek. O’Reilly se po celou kariéru nedostal přes 30 branek a 80 bodů. Jeho přínosem bude především zodpovědná hra po celém kluzišti a Maple Leafs určitě spoléhají také na jeho zkušenosti z playoff 2019 ve kterém O’Reilly se St. Louis získal Stanley Cup.

Současná hodnota O’Reillyho na trhu je podle webu The Athletic 3,1 milionů dolarů, takže kdo ví. Určitě je tady šance na to, že by se rodák z Ontaria mohl s novým GM Maple Leafs domluvit na podepsání nové smlouvy v Torontu. Potom by jeho příchod dával mnohem větší smysl.

O’Reilly je samozřejmě hlavní postavou celé výměny ale ještě je tady také Noel Acciari, který je pro Toronto určitě příjemnou součástí celého obchodu. V 54 zápasech Acciari nastřílel 10 branek a posbíral 18 bodů. Má 54% úspěšnost na vhazování, je využitelný ve hře v oslabení a jeho 168 hitů ho v letošní sezoně řadí do první desítky v celé NHL. Nejvíce času v letošní sezoně odehrál v útoku s Braydenem Schennem a Ivanem Barbashevem. Jeho hra je jako stvořená na hokej v playoff.

Oba dva tak velmi dobře zapadají do Toronta a pokud Maple Leafs chtějí pomýšlet na dlouhou cestu v playoff tak s O’Reillym a Acciarim to půjde o něco snáz než bez nich. Z tohoto pohledu proto výměna dává velký smysl.

Pokud se na celou transakci podíváme z pohledu toho, co Maple Leafs obětovali tak ano, máme tady volbu v prvním a třetím kole v letošním draftu a ve druhém a čtvrtém kole draftu 2024. Jak moc nás tohle bude bolet poznáme asi až v budoucnu. Už před letošní sezonou jsem psal, že jsou Maple Leafs v podstatě na prahu přestavby. Tahle výměna to víceméně potvrzuje.

Proto ztráta draftových pozic může bolet. Pokud se nic nezmění tak v letošním roce začínáme vybírat až ve třetím kole a pokračujeme dalšími dvěma výběry v pátém a šestém kole. To není příliš silná pozice. 

Troufám si tvrdit, že ať už bude příštím GM Maple Leafs kdokoliv, tak očekávám určitou snahu o získání výběrů v draftu pomocí výměny toho mála, co nám zbyde.

Odchod Adam Gaudette a Mikhaila Abramova nebude v širší sestavě Maple Leafs znát.

Z tohoto pohledu je pro Maple Leafs výhrou, že příchod Ryana O’Reillyho nestál Toronto nic z hráčské sestavy (ano myslím především Nicka Robertsona a Matthew Kniese).

Už jsem psal o LTIR na kterém má Toronto v současné chvíli téměř 12 milionů dolarů (11,8 abych byl přesný). Z této částky Maple Leafs čerpají něco málo přes 7,4 milionů.

A jakkoliv se může zdát, že bude platový strop Maple Leafs nacpaný k prasknutí (a on je) tak stále se obecně věří, že Kyle Dubas s výměnami ještě neskončil. Na Twitteru to potvrzuje například také Darren Dreger z TSN.

Téměř 4,4 milionů dolarů ještě může Toronto stále využít k dalším příchodům. Je ale třeba ještě počítat se smlouvou Matta Murryho ve výši 4,6 milionů dolarů. Proto se další výměny už zřejmě neobejdou bez větších odchodů ze současné sestavy Maple Leafs. Spekuluje se především o Alexi Kerfootovi nebo Justino Hollovi.

Téměř dva týdny před koncem přestupového období se tak stále můžeme dočkat pořádných změn v sestavě Maple Leafs.

Napsat komentářThis error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.