Jak si kluk z Ontaria zahrál za Leafs

Kromě finále Stanley Cupu asi v Kanadě neexistuje sledovanější zápas než je sobotní zápas Maple Leafs proti Canadiens. Dvacet hodin po tom, co byl Ryan O’Reilly společně se svým spoluhráčem Noelem Acciarim vyměněný ze St. Louis Blues do Toronta Maple Leafs už stáli oba na ledě Scotiabank Arény. Tak moc oba chtěli být součástí velké show v podobě domácího zápasu Maple Leafs proti svému rivalovi v rámci Hockey Night In Canada.

Abychom si mohli ještě lépe představit, jak moc chtěl Ryan O’Reilly v sobotu večer nastoupit v dresu Maple Leafs proti Canadiens tak, si představte, že kolem 11 večer uleháte ve svém domě do postele. Druhý den po obědě vás čeká domácí zápas proti současným držitelům Stanley Cupu z Colorada.

Někde v hlavě máte myšlenku, že vám s Blues končí smlouva a že se blíží uzávěrka přestupů. Přesto se soustředíte na své výkony v dresu St. Louis. Ve třech zápasech v řadě po zranění nohy bodujete. Ve dvou zápasech vstřelíte branku. Naposledy jste si zahráli na silvestra, takže si poslední zápasy opravdu užíváte. Spekulace o možné výměně nevnímáte a to, kdy hrají Maple Leafs nebo jiný zájemnce o vaše služby neřešíte.

Jenže v pátek před 11 večer volá manažer Doug Armstrong. V ten moment už víte, že jste vyměněný. Přece jenom to není poprvé, kdy vám volá generální manažer. Podobnou situaci jste si prožili v létě roku 2015. Tehdy se krátce před draftem ozval Joe Sakic:

„Ryane vyměnili jsme tě do Buffala.“

Po třech sezonách v dresu Sabres se situace opakovala. I když za jiných podmínek. Ryan O’Reilly se v marném týmu Sabres trápil a bylo to poznat také ze slov, která pronesl po tom, co po sezoně 2017-18 vyklízel svou skříňku v kabině Sabres:

„Zasekli jsme se na tom, že je prostě OK prohrát. Cítím to také. Myslím, že se to do mě opravdu vkradlo. Během sezony jsem se hodně ztratil v tom, kdy jsem tím prostě jenom prošel, prostě být v pohodě jenom s tím neudělat chybu. To vůbec není vítězný hokej a prostě se to vkradlo do naší hry. Je to zklamání. Je to smutné. Cítím, že jsem během roku několikrát ztratil lásku ke hře,“ řekl tehdy.

V ten moment vycítil svou příležitost GM St. Louis Blues Doug Armstrong, který neztrácel čas a výměnou s Buffalem udělal z Ryana O’Reillyho prvního centra v St. Louis. Další příchody včetně Tylera Bozaka vedli k tomu, že se Blues na jaře 2019 po famózní druhé polovině sezony a playoff radovali ze svého prvního Stanley Cupu v historii klubu.

Zpět ale do současnosti.

Ještě během páteční noci se nový hráč Maple Leafs Ryan O’Reilly domluvil s Kylem Dubasem na ranním letu do Toronta. Nebylo na co čekat. Potom, co byl kluk z Ontaria vyměněný k Maple Leafs nechce o sobotní domácí zápas s Montrealem přijít.

Ještě rychlá zpráva tátovi:

„Co kdybych pomohl přinést Stanley Cup do Toronta? Umíš si to představit?“

Odpověď Briana O’Reillyho byla vševypovídající:

„To je správný přístup!“

Fandění Maple Leafs je v Ontariu prostě součástí rodinné DNA.

Ráno už na vás na mezinárodním letišti v St. Louis čeká soukromý tryskáč. Odlet krátce před devátou hodinou. Jenže vy nemáte u sebe doma svou hokejovou výstroj. Bez toho by O’Reilly večer proti Montrealu hrát nemohl, takže ráno rychle ještě do haly pro výstroj. A kromě své nezapoměl popadnout ani tu pro Acciariho, aby byli připraveni oba dva.

Odlet ze St. Louis se zpozdil o necelou hodinu. V poledne po hodině a půl dlouhém letu už oba noví hráči přistáli na Pearsonově mezinárodním letišti v Torontu. Za další hodinu už oba procházeli Scotiabank Arénou.

Na rozbruslení se O’Reilly postavil mezi kapitána Maple Leafs Johna Tavarese a Mitche Marner.

A Kouč Sheldon Keefe samozřejmě postavil nového hráče Leafs k úvodnímu buly v zápase:

„Měl jsem tu také spoustu rodiny, takže vím, že to pro ně bylo výjimečné,“ řekl O’Reilly po zápase a se smíchem dodal, „a jsem rád, že jsem vyhrál to vhazování… to bylo také docela pěkné.“

„Udělal jsem to pro toho kluka, ale také pro fanoušky,“ dodal kouč Maple Leafs.

Už při svém vstupu na led před rozbruslením uvítaly O’Reillyho velké ovace fanoušků. A ještě o něco větší, když hlasatel Mike Ross oznamoval zahajovací sestavu Maple Leafs pro úvodní vhazování.

Hned při svém debutu v dresu Maple Leafs si O’Reilly připsal svůj první bod když na konci druhé třetiny z levého křídla přihrál na střed hřiště. Calle Jarnkrok poslal kotouč na pravé křídlo a Michael Bunting vstřelil třetí branku Toronta v zápase.

„Okamžitě zapadli. To bylo skvělé vidět. Opravdu nám pomohou,“ řekl o výkonu O’Reillyho a Acciariho Sheldon Keefe.

A co si bude Ryan O’Reilly ze svého debutu v dresu Maple Leafs nejvíce pamatovat?

„Ten začátek. Začít tady bylo výjimečné. Cítíte tu energii z haly. Nazývat to tady Mekkou hokeje má nějaký důvod. Ta energie, která to tady obklopuje…to je něco, co v mnoha dalších arénách nenajdete.“

„Bylo to šílené, ale skvělé se do toho hned pustit. Bylo skvělé získat tuhle důležitou výhru a poznat se s klukama hned na začátku. Byl to uragán,“ dodal O’Reilly po zápase.

Zkraje zápasu dokonce téměř skóroval. Jeho číslo 90 se okamžitě dostalo na prominentní místa ve fanshopu a fanoušci v aréně zjevě přijali Ryana O’Reillyho za svého.

„Jsem stále ještě trochu v šoku, ale jsem si jistý, že se to v dalších dnech uklidní.“

Na chvilku možná ano, ale na dlouho.

Za dva měsíce začne playoff. A fanoušci budou od Ryana O’Reillyho čekat jenom to nejlepší.

Jenže podle svých slov Ryan O’Reilly vždycky snil o tom, že si jednou zahraje v dresu Maple Leafs. Nikdy si nemyslel, že se to stane.

V sobotu večer se to stalo. Na domácím ledě Maple Leafs v zápase proti Montrealu. A příběh začíná.

Napsat komentářThis error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.