Maple Leafs získali Jakea McCabea

Možná je v tom trochu pověrčivosti. Když Maple Leafs v roce 2004 naposledy nakoukli do druhého kola playoff tak v obraně Toronta zářil jistý Bryan McCabe. V základní části druhý nejproduktivnější hráč týmu za Matsem Sundinem. V sedmém zápase prvního kola proti Ottawě Senators ve slavné Bitvě o Ontario pomohl brankou a asistencí Maple Leafs na domácím ledě k výhře 4-1 a tím také k poslednímu postupu Toronta do druhého kola playoff.

A dnes večer GM Kyle Dubas přivedl do obrany Maple Leafs jistého McCabea. Jakea McCabea.

Nicméně současný GM Maple Leafs se nespoléhá samozřejmě pouze na pověrčivost a moc dobře si je vědom toho, co je v letošní sezoně v sázce a jaké slabiny současná sestava Maple Leafs má.

A právě tyto slabiny by měl Jake McCabe vyplnit.

Jake McCabe je jedním z nejfyzičtějších beků na seznamu hráčů, který sestavila stanice TSN s odhadem na jejich možnou výměnu před uzávěrkou přestupů. V 55 zápasech zaznamenal 122 hitů a 115 zablokovaných střel. Mimochodem stejný počet střel v dresu Maple Leafs zablokoval také Mark Giordano. To už je velmi solidní obranná dvojice přes kterou se budou soupeři jenom velmi těžko prosazovat ke střele na branku Toronta.

McCabea si ve druhém kole draftu 2012 vybralo Buffalo Sabres, kde strávil prvních osm sezon v NHL. Od sezony 2021-22 hrál v Chicagu, kde v létě 2021 podepsal smlouvu jako nechráněný volný hráč na 4 sezony s ročním cap hitem 4 miliony dolarů.

Dobrou zprávou pro Maple Leafs je, že si Chicago polovinu jeho cap hitu ponechalo na své straně, takže v platovém stropu Maple Leafs bude McCabe zabírat částku pouze 2 miliony dolarů zatímco jeho smlouva má platnost ještě další dvě sezony až do roku 2025.

Je levorukým, fyzickým obráncem, kteý má velmi dobrou první přihrávku a dokáže hrát s pukem. Není náchylný ke ztrátě kotouče, dokáže hrát oslabení a v prvních dvou obranných párech. Do sestavy Maple Leafs velmi dobře zapadá i s ohledem na první kolo playoff proti Tampě Bay. Jeho schopnosti zablokovat střelu soupeře jsem už popisoval, jeho prostorem ve hře je především vlastní obranná třetina, je velmi bojovným hráčem s vůdčími vlastnostmi.

Je velmi podobný roli, stylu a schopnostem Jakeu Muzzinovi. Dokáže hrát na obou stranách obranného páru. V tom dává společně s T.J. Brodiem Maple Leafs určitou flexibilitu pro sestavení obranných párů.

Je zřejmé že Morgan Rielly, T.J. Brodi, Mark Giordano a Jake McCabe jsou jistými členy prvních dvou párů.

V dalších zápasech poznáme, jakou roli dostanou Rasmus Sandin, Timothy Liljegren nebo Conor Timmins. Bude také zajímavé sledovat osud Justina Holla, kterého by většina fanoušků viděla nejraději vyměněného pryč.

Kromě McCabea přichází z Chicaga také útočník Sam Lafferty. V čtvrtém kole draftu 2014 si Laffertyho vybral Pittsburgh Penguins. V loňské sezoně ho ale Pittsburgh po deseti odehraných zápasech vyměnil do Chicaga za Alexe Nylandera. Někteří komentátoři vidí Laffertyho jako defenzivně zodpovědného hráče s rychlostí do spodní šestky. V případě výměny Alexe Kerfoota, kterému končí smlouva s cap hitem 3,5 milionů dolarů by Lafferty mohl být se smlouvou na další sezonu za 1,15 milionů dolarů levnější náhradou.

Cenou za dnešní výměnou jsou útočníci Joey Anderson a Pavel Gogolev ale hlavně podmíněná volba v prvním kole 2025 a ve druhém kole 2026. Pokud jde o podmínky volby v prvním kole 2025 tak se nesmí jednat o výběr v první desítce pořadí.

To je pro Maple Leafs výrazné prohloubení draftové propasti nicméně v tento okamžik jednak pochopitelné a také obhajitelné. Samozřejmě až budoucnost nám ukáže, jestli se současné kroky Kyle Dubase vyplatili nebo ne.

Nicméně Maple Leafs během necelých dvou týdnů získali Ryana O’Reillyho, Noela Acciariho, Jakea McCabea a Sama Laffertyho aniž by ztratili jediného významného hráče ze sestavy případně ze zásoby talentů (omlouváme se Joey). Samozřejmě za cenu draftů. I tak si troufám tvrdit, že to je velmi dobrá Dubasova práce.

V letošní sezoně se více než kdy jindy začíná projevovat trend, kdy se týmy před uzávěrkou přestupů snaží získat posily výměnou za draftové pozice. Podobným příkladem, který jsem dnes velmi kritizoval na facebooku je Tampa Bay, která výměnou za hráče se 150 zápasy v NHL zahodila hned pět draftových pozic. Maple Leafs v rámci výměny s Chicagem využili dokonce výběr pro draft za 4 roky. V tento moment a v takové pozici, ve které se Maple Leafs aktuálně nachází nemá jednoduše takový výběr svou cenu.

V situaci, v jaké se Maple Leafs aktuálně nacházejí, jsou vyšší draftové pozice prostě a jednoduše platidlem, kterým platíte za hráče, kterými vhodně doplňujete současnou sestavu s cílem uspět v playoff. A je třeba mít na paměti, že cílem pro Maple Leafs není pouze postup z prvního kola. A proto musí Kyle Dubas udělat vše, co může i za cenu ztráty vysokých draftových pozic.

GO LEAFS GO!!!

Napsat komentářThis error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.