Komplikovaný proces podpisu smlouvy s Matthew Kniesem

Toronto Maple Leafs podepsali v neděli večer tříletou nováčkovskou smlouvu se svou první volbou z draftu 2021 Matthew Kniesem. Dvacetiletý útočník byl okamžitě zařazený na aktuální soupisku a v pondělí by se měl v Miami před zápasem na ledě Floridy Panthers připojit k týmu.

„Ve dvou sezónách, kdy hrál pod koučem Motzkem a jeho programem na University of Minnesota se Matthew zúčastnil dvou mistrovských zápasů Big Ten, dvou finálových turnajů NCAA Frozen Four, dvou turnajů mistrovství světa juniorů a jedněch zimních olympijských her,“ řekl o zkušenostech Matthew Kniese Generální manažer Maple Leafs Kyle Dubas.

„Získané zkušenosti spolu s masivními kroky, které mu program na University of Minnesota pomohl udělat na ledě i mimo něj, je něco, za co jsme navždy vděční.

„Těšíme se, že tento týden přivítáme Matthewa v našem klubu a pomůžeme mu pokračovat ve skvělé cestě rozvoje, na kterou se u Gophers vydal,“ dodal Dubas.

Tříletá smlouva s ročním cap hitem 925 tisíc dolarů vstoupí v platnost okamžitě. Maple Leafs nemohou využít desetizápasový limit k odsunutí prvního roku jeho smlouvy na další sezonu jelikož Knies už překročil limitujících 20 let věku. První rok jeho smlouvy tak po letošní sezoně okamžitě vyprší.

Důležitým faktem je ale skutečnost, že smlouva Matthew Kniese z důvodu naplněného platového stropu a využítí LTIR neobsahuje žádné výkonnostní bonusy. Maple Leafs se tak udrží pod platovým stropem.

Knies má za sebou dvě sezony v americké univerzitní soutěži NCAA. Po loňském zklamání v semifinále proti minnesotské státní v letošní sezoně tým Minnesota Golden Gophers postoupil přes Boston University v rámci finálového turnaje Frozen Four do zápasu o titul v univerzitní NCAA. Ve finále ale Golden Gophers prohráli s Quinnipiac Bobcats 2-3 v prodloužení po tom, co necelé tři minuty před koncem třetí třetiny Bobcats srovnali na 2-2.

V letošní sezoně zaznamenal ve 40 zápasech solidních 42 bodů za 21 branek a 21 asistencí. V rámci finálového turnaje Frozen Four to ale byla jediná asistence v semifinále proti bostonské univerzitě. Knies navíc neskóroval v posledních šesti zápasech v dresu Golden Gophers.

Přesto se podpis smlouvy s Matthew Kniesem se ke konci letošní základní části obecně očekával. Po měsících spekulací Maple Leafs nakonec Kniese do své sestavy před playoff opravdu zařadí. Pro Maple Leafs to ale byl komplikovaný proces s velkým množstvím odvedené kancelářské práce Generálního manažera Kyle Dubase a jeho spolupracovníků.

Zásadním okamžikem, který na konci základní části všechno zkomplikoval z hlediska platového stropu Maple Leafs bylo nečekané zranění brankářem Matta Murrayho minulý víkend v domácím zápase proti Detroitu Red Wings. Maple Leafs si tak museli z AHL nouzově povolat Josepha Wolla. A Maple Leafs tak neměli od toho momentu na podpis smlouvy s Kniesem jednoduše dostatečný prostor pod platovým stropem.

Zápas na ledě Bostonu odchytal Ilya Samsonov s Josephem Wollem na střídačce. Jenže po zápase v Bostonu se musel Woll vrátit zpět na AHL.

Po uzávěrce přestupů se pravidla pro povolání hráče z AHL pro týmy NHL mění. Každý tým dostane do konce základní části pouze 4 možnosti si zavolat hráče z AHL. Výjimku ale představují tzv. emergency loans neboli nouzové zapůjčení hráče. Takové nouzové povolání hráče z AHL může tým NHL využít v případě, že tým v NHL potřebuje nahradit zraněného hráče v poli nebo brankáře. Limitem jsou dva zdravý brankáři, šest obránců a 12 útočníků. Další podmínkou pro takové nouzové povolání hráče z AHL je to, že daný hráč se po utkání musí okamžitě vrátit do AHL. A pro další zápas v NHL se může v případě potřeby opět povolat.

Právě proto se musel Woll vrátit zpět k Marlies a Maple Leafs měli v zápase proti Montrealu problémy s náhradník brankářem.

Kouč Sheldon Keefe očekával, že Matt Murray dostane od lékařů svolení vrátit se zpět do zápasu a bude moct sledovat zápas s Canadiens jako náhradní brankář za Ilyou Samsonovem. K tomu ovšem nedošlo.

Do celé hry vstoupilo menší zranění Calleho Jarnkroka ze zápasu s Bostonem. Leafs měli v ten moment podle capfriendly.com prostor 28 750 dolarů z LTIR. A tým mohl nouzově povolat Wayne Simmondse jako náhradu za Jarnkroka nebo Josepha Wolla jako náhradního brankáře.

Kyle Dubas se rozhodl pro Simmondse a situaci v brankovišti vyřešil podpisem amatérské smlouvy s brankářem Jettem Alexanderem z torontské univerzity doslova pár hodin před zápasem s Canadiens. Tím Maple Leafs odehráli zápas s Montrealem defacto s jedním chybějícím brankářem v sestavě. A po zápase mohli využít článku 50, který hovoří o využití nouzového hráče po celou dobu zranění a nekompletní sestavy bez dopadu na platový strop.

Celá situace včetně nečekaného řešení Generálního manažera Maple Leafs měla nakonec naprosto famózní tečku.

Jett Alexander si zachytal poslední minutu a deset vteřin v zápase NHL. Maple Leafs se přesunem Wayne Simmondse po zápase s Canadiens do AHL dostali pod platový strop a mohli v neděli podepsat smlouvu s Matthew Kniesem.

Do celé skládačky zbývá doplnit poslední dílek, kterým je očekávané nouzové povolání Josepha Wolla k posledním třem zápasům Maple Leafs v základní části.

Pokud by byl Murray zdravý tak by k ničemu podobnému nemuselo vůbec dojít. Maple Leafs by měli prostor podepsat Kniese. Ale se zraněným Murraym neměli prostor na to mít na soupisce Kniese a Wolla zároveň.

Při současném zranění Calleho Jarnkroka očekávám, že uvidíme Matthew Kniese už dnes večer proti Floridě Panthers a nejspíše také v následujících dvou zápasech před koncem základní části. V průběhu playoff ho zřejmě neuvidíme. Nelze se ale vůbec divit nebo to dokonce očekávat. Pro dvacetiletého hráče to bude obrovský skok z univerzitního hokeje rovnou do NHL. Nemůžeme mít proto příliš velké očekávání od jeho případného příspěvku. Budou to nicméně další zkušenosti, na které bude moct navázat v příští sezoně.

GO LEAFS GO!!!

Napsat komentářThis error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.