Čas odplaty nadešel. Je tady první kolo playoff 2023

Do zápasu číslo 1 playoff 2023 zbývají necelé tři dny a vzkaz z minulých let je jasný. Využít příležitosti a ten příběh změnit.

„Do této sezony a do tohoto bodu bylo vloženo mnoho úsílí. Dostáváme šanci bojovat v playoff. Jenom řekněte, ta energie a atmosféra kolem jaká je. Už se to blíží, takže jsme z toho nadšení,“ říkal v sobotu odpoledne kapitán Maple Leafs John Tavares po prvním tréninku před zápasem číslo 1.

Válka na ledě

Toronto Maple Leafs se v prvním kole znovu po roce potkají s Tampou Bay Lightning a stejně jako v loňském playoff to bude válka na ledě.

Pro připomenutí. Sedmizápasová fyzická série. Jednoznačný zápas číslo 1. Vedení po pátém zápase série. Vedení v zápase číslo 6 ze kterého byla prohra v prodloužení a těsná prohra v zápase číslo 7. K tomu doslova nenávist na ledě. Oba týmy měli v prvním kole nejvyšší počet trestných minut. Tampa Bay rozdala v sedmi zápasech celkem 306 hitů. Leafs se snažili a přidali 266 hitů. Taková byla série v loňském roce.

Do letošní série prvního kola vstoupí s výhodou domácího ledu Maple Leafs. Toronto stejně jako v loňské sezoně skončilo základní část na druhém místě Atlantické divize o celých 13 bodů před svým soupeřem pro playoff. A forma obou týmů na konci základní části byla naprosto rozdílná.

V posledních šesti zápasech základní části Maple Leafs bodovali zatímco Tampa Bay čtyři z posledních pěti zápasů prohrála. Od konce února měla Tampa Bay hned tři různé série čtyř a více proher v řadě zatímco Maple Leafs prohráli čtyři zápasy v řadě za celou základní část jenom jednou. Hned zkraje sezony na konci října si Maple Leafs připsali čtyři prohry při turné po západním pobřeží. Od té doby Toronto neprohrálo víc než dva zápasy v řadě. Naposledy před měsícem v polovině března doma proti Buffalu a s Coloradem po nájezdech.

Zajímavé srovnání přinesly vzájemné zápasy Maple Leafs s Tampou Bay v letošní základní části.

Na začátku prosince Maple Leafs prohráli na ledě soupeře brankou zkraje prodloužení. Dvě branky v tomto zápase vstřelil Mitch Marner. Jednou se trefil William Nylander. Krátce před vánocemi Maple Leafs přesvědčivě vyhráli na domácím ledě 4-1 po tom, když Tampu Bay dvě třetiny v zápase k ničemu nepustili. V prvních 40 minutách Maple Leafs povolili Tampě Bay jenom 8 střel na Matta Murrayho. Zápas, které nejlépe vystihuje formu obou týmů na konci základní části se hrál tento týden na ledě Tampy Bay. Toronto bez dvou nejlepších útočníků, obránce Marka Giordana a své brankářské jedničky vyhrálo na ledě Tampy Bay 4-3. Lightning v plné sestavě nestačili na divoce poskládanou sestavu Maple Leafs s obráncem na křídle třetího útoku. V brance Toronta chytal až třetí brankář v klubu a deset minut v zápase odehrál na křídle druhého útoku nováček s jedním zápasem v NHL.

Ve vzájemných zápasech v základní části si Maple Leafs vyzkoušeli, že v letošní sezoně se dá s Tampou hrát mnohem lépe.

Vzájemné zápasy Maple Leafs proti Lightning v sezoně 2022-23

DatumHostéDomácíVýsledek
3.12. 2022Toronto Maple LeafsTampa Bay Lightning3-4 OT
20.12. 2022Tampa Bay LightningToronto Maple Leafs1-4
11.4. 2023Toronto Maple LeafsTampa Bay Lightning4-3

Otázka ale zní, jak moc letošní sérii v playoff ovlivní to, jak se oba týmy ukazují v současné době oproti tomu, jakou mají oba týmy historii v posledních sezonách včetně psychické pohody, kterou si tím nesou.

Ta pověst je totiž naprosto odlišná. Tampa Bay hrála třikrát v řadě finále Stanley Cupu a užívala si slávy zatímco Maple Leafs jsou prostě Maple Leafs se vším co k nim patří.

Jsou Maple Leafs v letošní sezoně zkušenějším týmem?

Přesto panuje v Torontu optimismus, naděje a víra v tenhle tým. O rok starší, moudřejší a vyzrálejší tým s loňskou zkušeností další tvrdé lekce v playoff. Tým, který Sheldon Keefe dostal od Kyle Dubase k dispozici vypadá, že je lépe připravený předchozí nezdary v playoff zlomit.

„Všechno, co můžeme dělat, je připravit se na to, co je před námi a na příležitost, kterou máme ve svých rukou. Víme, že máme neuvěřitelné fanoušky, organizaci, která má obrovskou, bohatou historii, která je opravdu výjimečná. Takže nedopustíme, aby ten tlak převážil nad potěšením z této příležitosti a nad nadšením jít, bojovat a zasloužit si to,“ říkal po sobotním tréninku kapitán John Tavares.

„Všechno, co můžeme udělat, je připravit se na to, co je před námi a být v co nejlepší formě až se potkáme s touhle výzvou.“

Kouč Sheldon Keefe v letošní základní části vyzkoušel celkem 47 hráčů. To je nejvíc ze všech klubů v lize.

Kromě kompletně nové dvojice v brankovišti kouč Sheldon Keefe vyzkoušel další tři brankářem včetně brankáře torontské univerzity. Ten samozřejmě šanci v letošním playoff nedostane. Naopak Joseph Woll se zcela určitě v zápase číslo jedna posadí na střídačku. A zcela zaslouženě. V sedmi zápasech v letošní sezoně Woll zaznamenal bilanci 6-1-0 s famózní úspěšností zákroků 93,2% a s průměrem 2,16 inkasovaných branek na zápas. Od nešťastného zápasu zkraje února proti Columbusu si Woll v dalších šesti zápasech připsal výhru.

Do branky ale bude připravený si stoupnout Ilya Samsonov. Matt Murray ještě není stoprocentně uzdravený z otřesu mozku a v prvním kole proti Tampě Bay si zřejmě nezachytá.

Sobotního tréninku se účastnila pouze dvojice Ilya Samsonov a Joseph Woll.

GM Kyle Dubas před uzávěrkou přestupů posílil obranu o Jakea McCabea, Luke Schenna a Erika Gustafssona. A na konci základní části si v široké sestavě obránců zahrál prakticky každý s každým ať už ve složení se šesti nebo se sedmi obránci v sestavě. Obránce Conor Timmins dostal dokonce příležitost nastoupit v posledních dvou zápasech základní části na křídle. Sheldon Keefe má k dispozici celkem 9 obránců.

Také v útoku si kouč Sheldon Keefe vyzkoušel několik možností, jak využít nové posily v letošní sezoně.

Centr Ryan O’Reilly odehrál v dresu Maple Leafs 13 zápasů. Nejvíce času strávil na centru druhého útoku s Johnem Tavaresem na levém křídlo. V pravo se potom střídal William Nylander a Mitch Marner. Noel Acciari, který byl vyměněný společně s Ryanem O’Reillym ze St. Louis odehrál nejvíce času na pravém křídle vedle Davida Kampfa.

V posledních třech zápasech chyběl útočník Sam Lafferty kvůli menšímu zranění. Uvidíme jestli bude připravený nastoupit v zápase číslo 1. Pokud by Lafferty nebyl připravený tak je podle mého Sheldon Keefe připravený nechat hrát Matthew Kniese.

Dvacetiletý nováček podepsal minulý víkend s Maple Leafs smlouvu a odehrát poslední tři zápasy. V zápase s Tampou Bay si připsal dokonce asistenci. Je ale možné, že dá kouč přednost spíše zkušenému Waynu Simmondsovi, který k Maple Leafs byl povolaný z AHL.

Možné složení sestavy Maple Leafs v zápase číslo 1:

Bunting – Matthews – Marner
Jarnkrok (Tavares) – Tavares (O’Reilly) – Nylander
Kerfoot (Jarnkrok) – O’Reilly (Kerfoot) – Acciari
Aston-Reese – Kampf – Lafferty (Knies) (Simmonds)

McCabe – Brodie
Giordano – Holl
Rielly – Schenn

Samsonov, Woll

Vyrovná se Sammy svému soupeři?

Brankář Ilya Samsonov se s 27 výhrami ve 42 zápasech zařadil těsně za první desítku brankářů v NHL. Dařilo se mu především na domácím ledě, kde kromě skvělé bilance 19-3-3 udržel také fantastickou úspěšnost zákroků (92,7%) a průměr pod 2 branky na zápas (1,98). V 17 zápasech venku se dostal na bilanci 8-7-2 s úspěšností zásahů těsně nad 90% a průměrem 2,82 inkasovaných branek na zápas.

Jeho celková úspěšnost zákroků 91,9% a průměr 2,33 branky na zápas jsou ale lepšími čísly než jaké zaznamal v základní částí Andrei Vasilevskiy.

Ten se se 34 výhrami v 60 zápasech zařadil na šesté místo v celé lize. Úspěšnost zákroků udržel na 91,5% a průměr na 2,65 inkasovaných brankách na zápas. V playoff má Vasilevskiy neuvěřitelné zkušenosti. V posledních třech sezonách odchytal ve vyřazovacích bojích 71 zápasů.

Ilya Samsonov je ale velmi sebevědomým brankářem a pozornost, kterou na sebe v Torontu poutá mu vůbec nevadí.

„Jsme elitním týmem. Myslím, že pravděpodobně nejlepším týmem v NHL. Určitě. Protože máme pěknou sestavu. Máme nejlepší lékaže, terapeuty, nejlepší kouče, jo nejlepší kouč. A máme tady nejlepší hráče,“ říkal po sobotním tréninku.

Je zřejmé, že Sammy si sezonu v Torontu užívá.

Hra speciálních formací

Oba týmy mají velmi vysokou úspěšnost přesilových her a zařadili se za Edmontonem na druhé a třetí místo v lize. Právě hra v početní výhodě může ve fyzické sérii rozhodovat. Ve hře v oslabení mělo v základní části o něco vyšší úspěšnost Toronto (81,9%) oproti Tampě Bay (79,7%).

Co bude rozhodovat?

Maple Leafs hrají hokej s rychlým přechodem do útočného pásma a s vysokým držením kotouče v útočném pásmu. K tomu musí přidat agresivitu a vyrovnat se fyzické hře, kterou soupeři na Maple Leafs v playoff tradičně zkouší.

Bude se opakovat souboj útočné hry obou týmů doplněný o fyzickou hrou Tampy Bay. Tady musí Leafs jednoznačně přidat. Pomoc by jim v tom měli letošní posily Noel Acciari, Sam Lafferty nebo Zach Aston-Reese.

Pro úspěch Maple Leafs potřebují produktivitu od svých klíčových hráčů. Zároveň bude potřeba aby se spodní šestka hráčů rychlým napadáním vyrovnala spodní šestce soupeře s tradičně nepříjemně hrajícím Patem Maroonem a zákeřným Corey Perrym. Kromě fyzické hry můžeme od Tampy Bay očekávat také mnoho zákeřných situací a provokací. Bude proto třeba udržet pevné nervy a nenechat se vyprovokovat. Přesto Maple Leafs musí oplatit každý náznak hrubosti aby soupeř nezískal navrh.

Bude třeba eliminovat také útočnou hrozbu Tampy Bay z obrany v podání Victora Hedmana a Sergacheva.

Maple Leafs nemají příliš vysokou produktivitu svých obránců proto bude o to víc třeba se spoléhat na pevnou obranu a rychlý přechod do útočného pásma. A v playoff by se měly naplno projevit zkušenosti Ryana O’Reillyho, kterého Kyle Dubas přivedl před uzávěrkou přestupů.

Je to mnoho drobností, které budou mít vliv na každou vteřinu každého zápasu.

Možná ale nejdůležitější ze všeho bude, aby Leafs zapomněli na všechno, co se stalo v předchozích letech. Je to pořád jenom hokej a je třeba hrát svou hru. Nedívat se nalevo, naprovo, ale jít si pro to.

GO LEAFS GO!!!
#ZměnímeTenPříběh
#LEAFSALLIN

Napsat komentářísť dalej

před 2 měsíce

Uz nastal cas

This error message is only visible to WordPress admins

Error 403: Requests from referer are blocked..

Domain code: global
Reason code: forbidden

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.