- Adresa: 40 Bay Street, Suite 400, Toronto, Ontario M5J 2X2
- Vlastník: Maple Leaf Sports & Entertainment Ltd. (MLSEL)
- Domácí týmy: Toronto Maple Leafs, Toronto Raptors, Toronto Rock Lacrosse
- Začátek stavby: Únor 1997
- Náklady: 265 miliónů C$
- Práva na název: Air Canada, cena 40 miliónů C$ na 20 let
- Otevírací hokejový zápas: 20. února 1999, Toronto Maple Leafs proti Montreal Canadiens
- Otevírací basketbalový zápas: 21. února 1999, Toronto Raptors proti Vancouver Grizzlies
- Kapacita pro hokej: 18 819 (19 500 rozšířená)
- web: theaircanadacentre.com
V únoru 1999 se super moderní hala Air Canada Centre stala novým domovem klubu Toronto Maple Leafs. První zápas hráli Maple Leafs v nové aréně 20. února 1999 proti dlouholetému rivalovi Montrealu Canadiens a vyhráli 3-2 v prodloužení. Střelcem první branky v Air Canada Centre se stal Todd Warriner v čase 6.04.
Hala Air Canada Centre je vybudována na místě, kde stávala budova Kanadské Pošty. Během stavby arény vznikl program zachování původní fasády budovy, byla zachována jižní zeď v ulici Lakeshore Boulevard a východní zeď na Bay Street. Na zdích bylo obnoveno původní kamenné zdivo, basreliéfy a historické profily oken. Zbytek původní budovy směrem k Union Station byl zbourán a vznikl tak prostor pro stavbu nové arény.
V severovýchodním rohu Air Canada Centre stojí Air Canada Tower, 12-ti podlažní kancelářská budova. Zde má své kanceláře vlastník klubu Toronto Maple Leafs, společnost Maple Leaf Sports & Entertainment. V horních devíti patrech budovy má kanceláře také hlavní partner budovy, společnost Air Canada a také NHL.
Hledište v Air Canada Centre obsahuje 1020 klubových sedadel, 40 Platinum Lounges, 65 Executive Suites, 32 Theatre Suites a 16 Loge Suites. Z celkové kapacity je upraveno 1% pro invalidní návštěvníky a všechny sedačky v hledišti jsou polstrované.
V roce 2015 byl představený nový scoreboard nad středem kluziště. Skládá se ze čtyř obrazovek o rozměrech 9,7×5,4 metrů. V jeho středu je umístěná 7 metrů vysoká plastika javorového listu, která na sobě nese prvky LED osvětlení a může být nasvícena různými barvami. Typicky červenou barvou pro zápasy kanadské hokejové reprezentace (nebo Raptors) nebo modrou barvou při zápasech Maple Leafs. Nový scoreboard je čtyřikrát větší než předchozí kostka a váží více než 36 tun.
Byly také přidány nové LED obrazovky a reklamní tabule, které zobrazují skóre z ostatních zápasů. Celková cena vnitřního vylepšení arény přesahuje 10 milionů dolarů.
Doba přeměny Air Canada Centre z basketbalové haly na hokejovou se pohybuje mezi čtyřmi až šesti hodinami. Ledová plocha splňuje všechny standardy pro profesionální hokej, krasobruslení a ledovou šou. Na konci sezóny 2001-02 byla ledová plocha v Air Canada Centre vyhlášena mezi nejlepšími v NHL.
V rámci slavnostního ceremoniálu vyvěsil klub pod strop Air Canada Centre zcela nové vlajky s portréty a čísly všech legend včetně již dříve vyřazených čísel Billa Barilka a Ace Baileyho.
Vyvěšeny byly také zcela nové vlajky připomínající třináct vítězství Maple Leafs ve Stanley Cupu. Ty na sobě nesou přesnější vyobrazení jednotlivých verzí Stanley Cupu podle toho, jak v daném roce pohár vypadal. Od nižší verze v roce 1918 přes vysokou a štíhlou verzi z roku 1940 až po dnešní vzhled, který Leafs získali v šedesátých letech.
2 thoughts on “Air Canada Centre”