Air Canada Centre

air canada centre

  • Adresa: 40 Bay Street, Suite 400, Toronto, Ontario M5J 2X2
  • Vlastník: Maple Leaf Sports & Entertainment Ltd. (MLSEL)
  • Domácí týmy: Toronto Maple Leafs, Toronto Raptors, Toronto Rock Lacrosse
  • Začátek stavby: Únor 1997
  • Náklady: 265 miliónů C$
  • Práva na název: Air Canada, cena 40 miliónů C$ na 20 let
  • Otevírací hokejový zápas: 20. února 1999, Toronto Maple Leafs proti Montreal Canadiens
  • Otevírací basketbalový zápas: 21. února 1999, Toronto Raptors proti Vancouver Grizzlies
  • Kapacita pro hokej: 18 819 (19 500 rozšířená)
  • web: theaircanadacentre.com

V únoru 1999 se super moderní hala Air Canada Centre stala novým domovem klubu Toronto Maple Leafs. První zápas hráli Maple Leafs v nové aréně 20. února 1999 proti dlouholetému rivalovi Montrealu Canadiens a vyhráli 3-2 v prodloužení. Střelcem první branky v Air Canada Centre se stal Todd Warriner v čase 6.04.

Hala Air Canada Centre je vybudována na místě, kde stávala budova Kanadské Pošty. Během stavby arény vznikl program zachování původní fasády budovy, byla zachována jižní zeď v ulici Lakeshore Boulevard a východní zeď na Bay Street. Na zdích bylo obnoveno původní kamenné zdivo, basreliéfy a historické profily oken. Zbytek původní budovy směrem k Union Station byl zbourán a vznikl tak prostor pro stavbu nové arény.

V severovýchodním rohu Air Canada Centre stojí Air Canada Tower, 12-ti podlažní kancelářská budova. Zde má své kanceláře vlastník klubu Toronto Maple Leafs, společnost Maple Leaf Sports & Entertainment. V horních devíti patrech budovy má kanceláře také hlavní partner budovy, společnost Air Canada a také NHL.

Hledište v Air Canada Centre obsahuje 1020 klubových sedadel, 40 Platinum Lounges, 65 Executive Suites, 32 Theatre Suites a 16 Loge Suites. Z celkové kapacity je upraveno 1% pro invalidní návštěvníky a všechny sedačky v hledišti jsou polstrované.

100th-season-opening-night-15-10-2016

V roce 2015 byl představený nový scoreboard nad středem kluziště. Skládá se ze čtyř obrazovek o rozměrech 9,7×5,4 metrů. V jeho středu je umístěná 7 metrů vysoká plastika javorového listu, která na sobě nese prvky LED osvětlení a může být nasvícena různými barvami. Typicky červenou barvou pro zápasy kanadské hokejové reprezentace (nebo Raptors) nebo modrou barvou při zápasech Maple Leafs. Nový scoreboard je čtyřikrát větší než předchozí kostka a váží více než 36 tun.

Byly také přidány nové LED obrazovky a reklamní tabule, které zobrazují skóre z ostatních zápasů. Celková cena vnitřního vylepšení arény přesahuje 10 milionů dolarů.

Doba přeměny Air Canada Centre z basketbalové haly na hokejovou se pohybuje mezi čtyřmi až šesti hodinami. Ledová plocha splňuje všechny standardy pro profesionální hokej, krasobruslení a ledovou šou. Na konci sezóny 2001-02 byla ledová plocha v Air Canada Centre vyhlášena mezi nejlepšími v NHL.

Krátce před svým prvním domácím zápasem v sezoně 2016-17 Toronto Maple Leafs oficiálně vyřadilo čísla 16-ti hráčů, která byla kdysi pouze oceněná svým vyvěšením. Navíc Maple Leafs trvale vyřadili také číslo 14, které během své kariéry nsoil útočník Dave Keon.

V rámci slavnostního ceremoniálu vyvěsil klub pod strop Air Canada Centre zcela nové vlajky s portréty a čísly všech legend včetně již dříve vyřazených čísel Billa Barilka a Ace Baileyho.

Vyvěšeny byly také zcela nové vlajky připomínající třináct vítězství Maple Leafs ve Stanley Cupu. Ty na sobě nesou přesnější vyobrazení jednotlivých verzí Stanley Cupu podle toho, jak v daném roce pohár vypadal. Od nižší verze v roce 1918 přes vysokou a štíhlou verzi z roku 1940 až po dnešní vzhled, který Leafs získali v šedesátých letech.

2 thoughts on “Air Canada Centre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *