Scotiabank Arena

  • Adresa: 40 Bay Street, Suite 400, Toronto, Ontario M5J 2X2
  • Vlastník: Maple Leaf Sports & Entertainment Ltd. (MLSEL)
  • Domácí týmy: Toronto Maple Leafs, Toronto Raptors, Toronto Rock Lacrosse
  • Začátek stavby: Únor 1997
  • Náklady: 265 miliónů C$
  • Práva na název: Scotiabank Arena, cena 800 miliónů kanadských dolarů na 20 let (původně Air Canada, cena 40 miliónů C$ na 20 let)
  • Otevírací hokejový zápas: 20. února 1999, Toronto Maple Leafs proti Montreal Canadiens
  • Otevírací basketbalový zápas: 21. února 1999, Toronto Raptors proti Vancouver Grizzlies
  • Kapacita pro hokej: 18 819 (19 500 rozšířená)
  • web: scotiabankarena.com/

V únoru 1999 se super moderní hala tehdy pojmenovaná Air Canada Centre stala novým domovem klubu Toronto Maple Leafs. První zápas hráli Maple Leafs v nové aréně 20. února 1999 proti dlouholetému rivalovi Montrealu Canadiens a vyhráli 3-2 v prodloužení. Střelcem první branky v Air Canada Centre se stal Todd Warriner v čase 6.04.

Hala se současným jménem Scotiabank Arena je vybudována na místě, kde stávala budova Kanadské Pošty. Během stavby arény vznikl program zachování původní fasády budovy, byla zachována jižní zeď v ulici Lakeshore Boulevard a východní zeď na Bay Street. Na zdích bylo obnoveno původní kamenné zdivo, basreliéfy a historické profily oken. Zbytek původní budovy směrem k Union Station byl zbourán a vznikl tak prostor pro stavbu nové arény.

V severovýchodním rohu Scotiabank Areny stojí 12-ti podlažní kancelářská budova. Zde má své kanceláře vlastník klubu Toronto Maple Leafs, společnost Maple Leaf Sports & Entertainment. V horních patrech budovy má kanceláře také samotná NHL.

Hledište ve Scotiabank Areně obsahuje 1020 klubových sedadel, 40 Platinum Lounges, 65 Executive Suites, 32 Theatre Suites a 16 Loge Suites. Z celkové kapacity je upraveno 1% pro invalidní návštěvníky a všechny sedačky v hledišti jsou polstrované.

100th-season-opening-night-15-10-2016

V roce 2003 prošla aréna kompletní renovací v hodnotě 5 miliónů dolarů. V létě 2015 následovala další vlna vylepšení v hodnotě 10 milionů dolarů. Pod střechu arény byl zavěšený větší scoreboard. Ten se skládá ze čtyř obrazovek o rozměrech 9,7×5,4 metrů. V jeho středu je umístěná 7 metrů vysoká plastika javorového listu, která na sobě nese prvky LED osvětlení a může být nasvícena různými barvami. Typicky červenou barvou pro zápasy kanadské hokejové reprezentace (nebo Raptors) nebo modrou barvou při zápasech Maple Leafs. Nový scoreboard je čtyřikrát větší než předchozí kostka a váží více než 36 tun.

Byly také přidány nové LED obrazovky a reklamní tabule, které zobrazují skóre z ostatních zápasů. Celková cena vnitřního vylepšení arény přesahuje 10 milionů dolarů.

Doba přeměny Scotiabank Areny z basketbalové haly na hokejovou se pohybuje mezi čtyřmi až šesti hodinami. Ledová plocha splňuje všechny standardy pro profesionální hokej, krasobruslení a ledovou šou. Na konci sezóny 2001-02 byla ledová plocha v aréně vyhlášena mezi nejlepšími v NHL.

Krátce před svým prvním domácím zápasem v sezoně 2016-17 Toronto Maple Leafs oficiálně vyřadili čísla 16-ti hráčů, která byla kdysi pouze oceněná svým vyvěšením. Navíc Maple Leafs trvale vyřadili také číslo 14, které během své kariéry nosil útočník Dave Keon.

V rámci slavnostního ceremoniálu klub vyvěsil pod strop zcela nové vlajky s portréty a čísly všech legend včetně již dříve vyřazených čísel Billa Barilka a Ace Baileyho.

Kromě toho došlo 6. září 2014 také k představení skupiny soch slavných hráčů známé jako Legends Row.

Celé skupenství klubových legend se nachází v jihozápadním rohu budovy. Slavné osobnosti Maple Leafs přibývali do sousoží postupně mezi lety 2014 až 2016 v několika vlnách. Svou sochu tam mají Ted Kennedy, Johnny Bower, Darryl Sittler, Borje Salming, Syl Apps, George Armstrong, Mats Sundin, Dave Keon, Turk Broda a Tim Horton. V roce 2017 byly odhaleny poslední čtyři sochy Reda Kellyho, Franka Mahovliche, Charlieho Conachera a Wendela Clarka. V Legends Row se tak vedle 9 metrů dlouhé žulové střídačky nachází 14 soch bývalých hráčů Maple Leafs v životní velikosti.

Vyvěšeny byly také zcela nové vlajky připomínající třináct vítězství Maple Leafs ve Stanley Cupu. Ty na sobě nesou přesnější vyobrazení jednotlivých verzí Stanley Cupu podle toho, jak v daném roce pohár vypadal. Od nižší verze v roce 1918 přes vysokou a štíhlou verzi z roku 1940 až po dnešní vzhled, který Leafs získali v šedesátých letech.

1. července 2018 došlo k přejmenování arény na současný název Scotiabank Arena. Hodnota práv na název budovy vyšla nového sponzora na 800 milionů kanadských dolarů. Odhaduje se, že se jedná o nejvyšší cenu za práva na název arény v celé Severní Americe. Domácí aréna Maple Leafs je třetí arénou v Kanadě, která nese název Scotiabank.

Napsat komentářMats Sundin nastoupí k charitativnímu zápasu | Vítejte na MapleLeafs.cz

před 15 roky

[…] Air Canada Centre […]

Sundin odehrál svůj možná poslední zápas v Torontu | Vítejte na MapleLeafs.cz

před 15 roky

[…] Týmové haly […]

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.